Перспективи українського ринку маркетингових досліджень
Матеріал був опублікований у журналі "Комп&ньоН" (№47, 2006 р.)
У 2007 році експерти прогнозують істотне зростання потреб українських компаній у маркетингових дослідженнях. Вже на сьогоднішній день проведення подібних досліджень є важливим і дуже важливим для роботи майже 60% великих українських компаній. Такі результати проведеного компанією InMind дослідження MarketView, що було присвячено аналізу галузі маркетингових досліджень.
Результати другого етапу дослідження MarketView дозволили проаналізувати специфіку поточного стану галузі маркетингових досліджень в Україні. Так, проведення маркетингових досліджень, на думку 57% опитаних експертів, є важливим і дуже важливим для успішної роботи компанії. Очікується, що актуальність досліджень для компаній буде продовжувати рости. У наступному році прогнозують підвищення потреби в маркетингових дослідженнях 52% експертів. З них половина опитаних відзначила, що збільшення відбудеться на 20-50%, а 40% очікують збільшення потреби в дослідженнях більш ніж на 50%.
Оцінка експертами п'ятирічної перспективи розвитку галузі дозволила виділити дві основні тенденції: підвищення стратегічної ролі досліджень у роботі компаній і підвищення взаєморозуміння й партнерства між компаніями і зовнішніми дослідниками.
На сьогоднішній день рівень розвитку ринку маркетингових досліджень оцінюється переважною більшістю опитаних експертів (82%) як середній. Основними перешкодами на шляху його розвитку експерти вважають сукупність зовнішніх і внутрішніх факторів: з одного боку, відзначена експертами некомпетентність провайдерів маркетингових досліджень, з іншої, нерозуміння керівництвом компаній необхідності маркетингових досліджень (їх відзначили 25 і 24% опитаних експертів, відповідно).
На другому місці перебувають фінансові причини — брак коштів у замовників, дорожнеча досліджень (14%) і бар'єри, пов'язані зі специфікою становлення галузі, такі як невисокий рівень попиту, низька конкуренція (12%).
Фахівці в області маркетингу і маркетингових досліджень схильні давати більш високі оцінки рівню розвитку рекламного ринку. Так, якщо дослідницькій галузі в Україні високу і дуже високу оцінку дали тільки 6% фахівців, те рекламній галузі такі оцінки виставили 20% опитаних експертів.
Результати дослідження показали, що на сьогоднішній день дослідження, що найбільш часто проводяться українськими компаніями, відносяться до сфери глобальних досліджень, які мають значення для стратегії компанії — аналіз ринкових тенденцій, пошук вільних ніш, сегментації й аналізу цільових аудиторій. Крім того, більше половини компаній, що проводили в минулому році дослідження, зверталися до різного роду аудитам комерційної активності — обсягів продажів, ціноутворення, мерчандайзингу, дистрибуції тощо.
Порівняно меншою популярністю користуються більш тактичні дослідження — тестування концепцій продукції, логотипів, упакувань, а також власне тестування продукту. Їх протягом останнього року проводили 20-25% компаній.
При оцінці якості дослідження компанії висувають вимоги не тільки до якості польової інформації, але, насамперед, до якості аналітичного продукту (ефективні рекомендації з підсумків дослідження та інформативність звіту), що створюється на основі польових даних, а також до ефективного дизайну дослідження: мова йде про відповідність методик збору й аналізу даних задачам дослідження.
Довідка:
Проект MarketView проводиться компанією InMind другий рік поспіль за підтримки Української асоціації маркетингу і національного представника ESOMAR. Метод проведення дослідження — персональні інтерв'ю з експертами.
У вибірку в 2006-му році ввійшли 510 експертів в області маркетингу і маркетингових досліджень — представники провідних міжнародних і національних компаній, що працюють в Україні. В опитуванні взяли участь як київські експерти, так і експерти, що працюють у великих містах України. Строки проведення польового етапу — квітень-вересень 2006-го року.
|