За лаштунками блокчейну
Джерело: open
Більшість експертів погоджується, що блокчейн здатен суттєво змінити світ. І щодня ми бачимо появу нових сервісів та продуктів, що базуються на цій технології. Вашій увазі — короткий огляд найцікавіших блокчейн-інновацій.
Минулого року технологія "блокчейн" продемонструвала стрімкий розвиток. Все почалось із біткоїну, першої криптовалюти, але на ньому не зупинилось. Сьогодні експерти кажуть, що ідея блокчейну значно цікавіша й має потенційно більший вплив, аніж ідея криптовалют.
Одне з найзручніших її застосувань — це фінансові сервіси, що дозволяють проводити транзакції інакше, ніж у традиційних системах на кшталт кредитних карток. Сучасний ринок криптовалют оцінюють у $500 млрд. Проте власники криптокоштів мають обмежені можливості для їх витрачання. Виправити цю ситуацію має на меті стартап OPEN Platform. Він створив платіжне рішення для розробників додатків, і тепер криптовалюти можна приймати при розрахунку у різноманітних сервісах.
Втім, блокчейн вже давно вийшов за межі фінансової сфери. Наприклад, у липні 2018-го південно-корейський стартап MVL (Mass Vehicle Ledger) запустив транспортний додаток TADA у Сінгапурі. Його назва у перекладі з корейської означає «поїхали!», він базується на блокчейн-екосистемі й не бере жодної комісії з прибутку водіїв. Іншими словами, водій отримує усі кошти, сплачені пасажиром.
Це перший подібний додаток у сфері перевезень. Решта сервісів стягує з водіїв комісію до 20% і вимагає підписувати ексклюзивні угоди. TADA не обмежує своїх партнерів-водіїв таким чином. Вже зараз вона співпрацює з 2 тисячами водіїв. Засновник компанії стверджує, що хотів, аби водії та пасажири відчували себе рівними. А відсутність комісій дозволяє знижувати ціну на перевезення.
Ідея блокчейну значно цікавіша і має потенційно більший вплив, аніж ідея криптовалют
Ще одна сфера, яку вже починає трансформувати блокчейн, — це енергетика. Ця технологія перетворює традиційну галузь на peer-to-peer мережу, де транзакції відбуваються у режимі реального часу. До них застосовується шифрування, вони об’єднуються у блоки і стають видимими усій мережі. Відповідно, не виникає ніяких проблем з формуванням рахунків чи дискусій щодо їх коректності. Блокчейн робить транзакції безпечними, бо додає до кожної відповідну часову відмітку.
Приклад бізнесу, що вже працює за подібною моделлю, — новозеландський Vector. Він співпрацює з людьми, що не тільки споживають, але й виробляють енергію і хочуть її продавати один одному напряму. Завдяки цій компанії користувачі можуть проводити безпечні транзакції та отримувати платежі в режимі реального часу.
У ритейлі застосовувати блокчейн можна багато для чого, скажімо, для управління ланцюжком постачань. У цьому випадку технологія забезпечує високий рівень прозорості та безпеки, неможливий за умов використання традиційних інструментів.
Розміщення RFID-чіпів та сенсорів дозволяє збирати дані щодо температури та вологості продуктів, місцезнаходження вантажівок з товаром, стадій процесу постачання і багато чого іншого. Усі дані накопичуються і зберігаються у розподіленій мережі, а кожен продукт отримує унікальний ідентифікатор, що убезпечує інформацію. Зрештою, блокчейн дозволяє відстежувати увесь шлях, що робить товар від моменту виготовлення до полиці магазину.
Блокчейн перетворює традиційну сферу енергетики на peer-to-peer мережу, де транзакції відбуваються у режимі реального часу
Чимало компаній вже використовують цю технологію, у тому числі фармацевтичний бізнес Chronicled. Смарт-контракти Ethereum та штучний інтелект дозволяють організації не лише відстежувати товари, але й управляти платежами, транзакціями, розкладом постачань тощо.
Скоріше за все, те, що ми бачимо сьогодні, — лише початок розвитку сервісів та рішень, що базуються на блокчейні. Але вже сьогодні зрозуміло, що ця технологія буде поєднуватись з іншими і в результаті виникатимуть все нові ідеї для трансформування різних сфер бізнесу.
Ілюстрація: Elnur / Shutterstock.com
|