Чотири фактори, які формують майбутнє ланцюга постачань
Що потрібно врахувати компаніям, щоб забезпечити ефективне функціонування ланцюга постачань у майбутньому? Ось думка фахівців дослідницько-консалтингової компанії Gartner.
Через 10 років набагато менш чисельна ніж зараз армія працюючих утримуватиме дедалі більшу кількість тих, хто не працює; а джерела постачання робочої сили переміщуватимуться в економічно нерозвинуті регіони світу з менш освіченим населенням. Планування ресурсів у рамках підготовки до цієї зміни — лише одна ділянка, на якій мають сконцентруватися компанії, щоб збудувати успішний ланцюг постачань.
Щоб максимально ефективно налаштувати ланцюг постачань, керівники мусять приймати правильні бізнес-рішення та робити інвестиції в пріоритетні технології. Але для цього потрібно врахувати велику кількість факторів та змінних, що робить таке завдання практично неможливим. І тут на допомогу приходить технологія. Як зазначив Стівен Штойтерман (Steven Steutermann), керуючий віце-президент Gartner:
«У майбутньому ланцюг постачань зазнає глибинних змін і у підсумку функціонуватиме "сам по собі", маючи здатність до саморегулювання та вчинення відповідних дій. Результатом цього стане розширення можливостей людини в масштабах, які набагато перевищують все відоме на сьогоднішній день».
Згідно прогнозів Gartner, у міру того як ми просуватимемося на шляху цієї трансформації, все чіткіше проявлятимуться наступні чотири фактори, котрі зумовлюватимуть продуктивність ланцюга постачань.
Фактор 1. Пропозиція робочої сили скорочуватиметься
2012-го частка населення пенсійного віку перевищила долю тих, хто працює. Цей тренд проявлятиметься й надалі та матиме значний вплив на кадрове забезпечення ланцюга постачань. Потрібні програми залучення фахівців на тривалий термін та реалізація відповідних навчальних ініціатив.
Серед найважливіших умінь, які знадобляться для роботи у все більш автоматизованому середовищі ланцюга постачань, — цифрова гнучкість або здатність швидко адаптуватися до нових технологій і готовність використовувати аналітику великих даних та штучний інтелект.
Фактор 2. Машини розумнішають
Повний потенціал AI поки що не реалізувався. Це швидко змінюватиметься протягом найближчих років, що особливо явно проявлятиметься в контексті таких процесів, як планування попиту та виконання повного циклу замовлень (від розміщення до здійснення оплати).
«Сьогодні провідні компанії використовують технологію машинного навчання для отримання картини щоденного попиту та виконання рутинних завдань. У майбутньому у середовищі ланцюга постачань штучний інтелект використовуватиметься для зменшення складності, автоматизації операційних рішень, прогнозування замовлень та зменшення витрат», — сказав Штойтерман.
Фактор 3. Віртуальність стає новою реальністю
Індустрія газованих напоїв майже в режимі реального часу з допомогою технології формування зображень відстежує позиції «немає на складі» та умови функціонування роздрібних точок. Тривимірні цифрові технології (як-от 3D-друк) уможливлюють виробництво товарів «на вимогу» та їхню персоналізацію.
Компанії мусять стежити за появою «цифрових двійників» — технологій, які трансформуватимуть моделі ланцюга постачань. «Цифрові двійники» дозволяють створювати віртуальні прототипи не тільки фізичних продуктів та активів, але й відтворювати характеристики процесів у диджитал-форматі. Тому вони є ідеальним засобом експериментування та тестування критично значущих змінних.
Фактор 4. Економіка стає «круговою»
Традиційна економіка є лінійною: взяти ресурси, виготовити продукт, використати, утилізувати відходи. Майбутнє виглядає інакше: виробництво, яке генерує відходи, яких можна уникнути, сприйматиметься суспільством як щось неприйнятне. Це означає, що компанії мають переходити до «кругової» економки, де використаний продукт повертається, переробляється та використовується знов у інший спосіб.
За словами Штойтермана:
«Клієнту має поставлятися продукт, який несе в собі мінімальну кількість відходів. Шляхом до цього є автоматизація. Саме в цій точці з’єднуються всі вищеописані фактори. Використання в полі автоматизації таких технологій, як цифрові двійники і штучний інтелект, дозволяє ланцюгу постачань функціонувати відповідно до засад "кругової" економіки, діючи самостійно, поступово трансформуючись у власну екосистему».
За матеріалами "4 Factors That Will Impact the Future Supply Chain", Gartner.
Stock Photos from Singkham/Shutterstock
|