Конкуренція людей і машин: як штучний інтелект вплине на професії майбутнього
Автор: Ілля Кенігштейн, засновник і CEO Creative States
Джерело: ЛіГА.БІЗНЕС
У найближчі десять років лише 40% з 1 млрд людей знайдуть роботу. Причина — стрімкий розвиток штучного інтелекту. Він замінить багато професій.
Роботи замість бухгалтерів
Ми увійшли в епоху четвертої промислової революції — Industry 4.0. Це масове прогнозоване впровадження кіберфізичних систем виробництва і обслуговування людських потреб.
Штучний інтелект розвивається. Роботизовані системи різного типу замінять багато професій у найближчі 10-15 років. Це спричинить зміни в усіх сферах нашого життя.
За даними World Bank, з мільярда молодих людей, які прийдуть на ринок праці в найближче десятиліття, лише 40% знайдуть роботу. Решта 600 млн залишаться безробітними. Вдумайтеся в цю цифру.
Нещодавно знайомий юрист розробив чатбот, який замінює бухгалтера. Коли вартість цього рішення буде нижча від зарплати фахівця, відбудеться моментальна заміна. Компаніям буде вигідно впровадити рішення, яке окупиться через п’ять-шість місяців. Воно не буде хворіти, йти у відпустку, брати вихідний. Воно буде працювати завжди. В цьому і є головний сенс того, що відбувається.
Виробництва стануть доступними, безпечними, функціональними, ефективними, автономними. Менше часу знадобиться для впровадження ідеї на ринку, налагодиться зв’язок між дизайном і функціоналом. З’явиться С2С-ринок: ви будете розробляти продукт для вузької групи людей моментально.
Навички та професії майбутнього
Емоційний інтелект, навички прийняття рішень, орієнтованість на послуги, вміння вести переговори, когнітивна еластичність, а також уміння знаходити рішення в складних ситуаціях і працювати в команді, критичне мислення, креативність, управління персоналом — навички, які потрібно розвивати в собі і своїх дітях. Навіщо? Щоб протягом наступних 10-15 років не опинитися на узбіччі.
Професії майбутнього — біофармакологи, проектувальники роботів, оператори безпілотників, кліматологи, IT-медики та генетики, молекулярні дієтологи, міські кібераналітики, екологи, архітектори живих систем.
У всіх цих майбутніх професій є спільна суть — робота як хобі, те, що б ви хотіли робити в дитинстві. Програмісти стануть архітекторами, архітектори стануть коміками, а коміки — самі знаєте, ким.
Економіка пересичення і емоційний продукт
Таких же розумних, як ви, багато. Попереду виявляться ті, хто займається "дизраптом" (технології та ідеї, які суттєво змінюють правила гри). Нам здається, що в країні злидні. Частково це правда. Але в контексті благ, якими користуємося, ми — на стадії економіки пересичення. У ній злітає тільки емоційний продукт — той, в який ви вклали частину себе. Не хліб на полиці, а історія: як він був зроблений, як потрапив до вас, чому виглядає саме так.
Через 20-25 років гроші відійдуть на другий план. Головною цінністю стане затребуваність на ринку праці (завдяки величезній конкуренції за право працювати).
Apple вже замінила роботами більше 60 000 співробітників на своїх заводах у Китаї. Amazon розширює мережу супермаркетів, в яких взагалі немає касирів. У США десятками закриваються традиційні магазини. Роботи масово замінюють людей практично у всіх сферах, в тому числі в медицині, освіті, юриспруденції та журналістиці — там, де до недавна вважалося, що замінити людину неможливо.
У Китаї під загрозою скорочення виявиться більше 70% робочих місць. Світ буде схильний до глобального безробіття і зіткнеться з проблемою величезної кількості непотрібних людей.
Десятки мільйонів людей опиняться на вулиці. Це сумна реальність, але ми до неї наближаємося.
Зникне половина професій — аналітики, бухгалтери, телемаркетологи, чиновники. Викорінення останніх — це перемога.
Безумовний базовий дохід і конкуренція
Цукерберг і Гейтс багато говорять про безумовний базовий дохід — коли держава утримує безробітних людей. Але концепція спірна.
Безумовний базовий дохід — це соціальні знижки і умови, які в майбутньому дадуть можливість жити без грошей, тому що в світі буде правити затребуваність. Люди будуть конкурувати не тільки між собою, а й з машинами.
Як це відбивається на нашій реальності? Поки ніяк. Україна веде себе як величезний лісосплав, який пливе по річці еволюції і не впливає на процеси, що відбуваються навколо.
Проблема непотрібних людей поки що здається суспільству несерйозною і мікроскопічною, а для держави такої проблеми взагалі не існує. За рахунок закритості, корупції і низької купівельної спроможності наша країна так і залишилася в зоні провінції. Тут більшість перебуває в ілюзії щодо стійкості світу. Всі зміни у нас відбуваються вкрай повільно і з великою затримкою. Подумаєш, якась технологічна еволюція, роботи. В країні доріг майже немає. Гарячу воду веерно відключають. 3G з’явився два роки тому. А тут якісь Hyperloop, безпілотні таксі, 3D-принтери для їжі, багатоповерхівки з HD-екранами замість вікон.
Але прогресу плювати на тих, хто спізнюється. Він їх пожирає і перетравлює. І соціуми тих країн, які не враховують це сьогодні, завтра опиняться за бортом. Через 10 років світ стане радикально іншим. Зміни вже почалися.
|