Підйом екосистеми — і ще 4 прогнози для ланцюжків поставок від Gartner
Екологічна упаковка, прийняття рішень із використанням штучного інтелекту та конкурентоспроможні екосистеми — деякі з головних стратегічних прогнозів Gartner щодо ланцюжків поставок на найближчі роки.
Настала ера екосистеми ланцюжків поставок.
Станом на 2021 рік 68% керівників ланцюжків поставок (CSCO) звітували, що вони постійно реагували на серйозні збої протягом останніх трьох років, і більшість із них навіть не мала часу відновитися до того, як їх спіткає наступна руйнівна подія. Аби орієнтуватися в цьому середовищі, багато CSCO планують створити партнерську екосистему або брати участь у ній протягом наступних кількох років, що робить цей крок одним із головних прогнозів для стратегії ланцюжків поставок.
"У 2022 році і далі керівники ланцюжків поставок мають оновити своє бачення, щоб враховувати неймовірні збої, що тривають, у глобальних мережах, операційних моделях і вимогах стейкхолдерів", — говорить Саймон Бейлі (Simon Bailey), старший аналітик Gartner. "Деякі з цих збоїв спричинені зовнішніми факторами, такими як брак матеріалів, зміна клімату або нестача робочої сили. Інші ж керуються власними планами цифрової трансформації організації".
Стратегічні прогнози Gartner для ланцюжків поставок на 2022 рік відображають способи, якими ланцюжки поставок мають вирішувати поточні та нові виклики, а також усувати розрив між думками і діями у сферах, що викликають зростаючу стурбованість стейкхолдерів, таких як стійкість і DEI (різноманітність, справедливість та інклюзія). CSCO можуть використовувати ці прогнози для формування своєї візії ланцюжків поставок на наступні два-п’ять років.
1. Екосистеми стануть переважаючим конкурентним утворенням
До 2026 року понад 50% великих організацій конкуруватимуть як спільні цифрові екосистеми, а не як окремі фірми, обмінюючись ресурсами, активами та інноваціями.
Екосистема може стати конкурентоспроможною організацією майбутнього, оскільки вона здатна ефективно використати можливості всіх своїх учасників. Наприклад, можливість обмінюватися даними або інформацією про ризики, виявлені окремими партнерами, дозволяє всій екосистемі реагувати на вхідні дані, які інакше були б втрачені. Це створює прозоріший ланцюжок поставок, який дає можливість поєднати потужності вищестоящих постачальників із глибшим розумінням споживчого попиту. Екосистеми, які обмінюються наскрізною інформацією про ланцюжок поставок у режимі реального часу, зможуть краще та швидше реагувати на несподівані зміни попиту чи пропозиції.
2. Екологічна упаковка: добрі наміри, невиконані зобов’язання
До 2025 року 90% державних зобов’язань щодо екологічної упаковки не будуть виконані через використання пластику та одноразової упаковки.
Зобов’язання підприємств щодо екологічної (або стійкої) упаковки полягає в тому, щоб до 2025 року 100% упаковки можна було використовувати повторно, переробляти чи компостувати. Проте більшості організацій не вдасться виконати ці зобов’язання, оскільки екологічна упаковка, як і раніше, є нішевим продуктом, а інфраструктура переробки та вторинний ринок далекі від зрілості.
Аби не відставати від законодавства та вимог споживачів, керівники ланцюжків поставок мають працювати над тим, щоб стимулювати споживачів використовувати екологічну упаковку та сфокусуватися на скороченні відходів, зробивши це частиною процесу розробки продукту. У цьому випадку екосистеми також є ключем до успіху, оскільки організації можуть об’єднатися на етапі, що передує конкуренції, для встановлення стандартів та спільного фінансування інноваційних методів переробки та пакувальних рішень.
3. Модульність для перемоги
До 2024 року ланцюжки поставок, перероблені для модульності, дозволять впроваджувати інновації в бізнес-моделях у два рази швидше, ніж у конкурентів.
У майбутньому конкурентна перевага буде у тих, хто зможе змінювати операційну модель простіше, швидше, безпечніше і дешевше. Модульні операційні моделі допомагають створити компонування, розбиваючи ресурси та процеси ланцюжка поставок на свого роду «блоки LEGO», які можна швидко повторно використовувати та переконфігуровувати. Компонований ланцюжок поставок скорочує час на створення або використання можливостей і дозволяє швидко реагувати, що може звести до мінімуму вплив загрози або збою.
4. Метрики для DEI
До 2024 року 70% глобальних організацій звітуватимуть про показники, що дозволяють відстежувати, наскільки ланцюжок поставок відповідає цілям корпоративної різноманітності, справедливості та інклюзивності.
Попередні дані дослідження Gartner Future of Supply Chain Survey за 2021 рік показують, що від 50% до 60% CSCO чутливі до того, як відсутність зусиль із впровадження DEI може вплинути на продуктивність. Вони вважають, що протягом наступних трьох-п’яти років клієнти будуть навмисно перемикати свій бізнес на компанії, які наочно демонструють свою діяльність та результати DEI, навіть якщо це коштуватиме дорожче.
Ось чому керівники ланцюжків поставок повинні визначити набір метрик, які дозволять виконавчій команді відслідковувати ефективність DEI високого рівня та прогрес порівняно з очікуваними результатами, такими як збільшення недопредставлених талантів або рівність оплати праці. Варто зазначити, що не тільки клієнти будуть використовувати DEI для прийняття рішень. У наш час нестачі талантів співробітники вибірково підходять до вибору місця роботи та вибирають компанії, де вони можуть бути частиною більш різноманітних та інклюзивних команд із рівною оплатою та можливостями.
5. Радник на основі штучного інтелекту
До 2026 року понад 50% організацій ланцюжка поставок використовуватимуть машинне навчання для розширення можливостей прийняття рішень.
Машинне навчання покращить процес прийняття рішень у більшості організацій ланцюжка поставок протягом наступних п’яти років. Прийняття рішень у ланцюжку поставок поступово переходитиме від «форми мистецтва», де рішення засновані на інтуїції та досвіді, до можливостей, заснованих на фактах, посилених штучним інтелектом. Більшість CSCO вважають, що для таких видів діяльності, як прийняття рішень (82%), планування сценаріїв та моделювання (78%), а також аналіз ринку та прогнозування (74%), доповнений штучним інтелектом розвиток — це шлях уперед.
За матеріалами "The Rise of the Ecosystem — and 4 More Supply Chain Predictions", Gartner.
|