ТЕНДЕНЦІЇ | Бізнес-етика 25 березня 2016 р.

Зворотній бік етики

Послідовно дотримуватись етичної поведінки в бізнесі — непросто, особливо якщо це ставить прибутки під загрозу. Більше того, як показало одне із останніх досліджень, сама засада етичності може нести в собі чималий негатив.

Рассел Джонсон (Russell Johnson)
Рассел Джонсон
(Russell Johnson)
Рассел Джонсон (Russell Johnson), фахівець із психології робочого середовища, доцент кафедри менеджменту Мічиганського державного університету, припустив, що етична поведінка може мати неприємні побічні ефекти, що проявляються у вигляді нервового виснаження і, крім цього, створює в управлінця відчуття, що тепер він має право «відігратись» на підлеглих. Це явище прийнято називати «моральним ліцензуванням».

«Цікаво, що якщо керівники перебувають у стані нервового виснаження та виставляють собі високу оцінку за етичну поведінку, наступного дня вони з більшою ймовірністю можуть виявляти негативне ставлення до підлеглих», — зауважує Джонсон.

У ході дослідження, результати якого опубліковано в Journal of Applied Psychology, Джонсон разом зі своїми помічниками-студентами опитав протягом семи днів 172 супревайзера з компаній таких галузей, як роздрібна торгівля, виробництво та охорона здоров’я.

На думку Джонсона, вияв етичної поведінки вимагає чималих психічних зусиль, бо «керівникам часто доводиться діяти всупереч власним інтересам (тобто вони мусять роботи те, що "правильно", подеколи жертвуючи можливостями для заробляння прибутку), а також їм доводиться відстежувати не лише результати діяльності підлеглих, але й також засоби їхнього досягнення (з тим щоб забезпечити застосування тільки етичних підходів). Така наповненість роботи призводить до психічного виснаження та «морального ліцензування». На практиці це означає, що менеджери схильні демонструвати погане ставлення до персоналу, проявом чого може бути висміювання, висловлювання роздратування, демонстративне непомічання людини та нагадування їй про минулі помилки й провали.

Щоб подолати синдром нервового виснаження, Джонсон радить менеджерам подбати про достатню кількість годин сну та здорову їжу, зайнятись фізичними вправами та «відключатись» від роботи, перебуваючи поза межами офісу (що, серед іншого, означає відключення смартфону в пізні вечірні години).

Впоратись із проблемою «морального ліцензування» складніше, оскільки це явище поки що мало досліджене. Проте автор радить компаніям формально затвердити норми етичної поведінки. «Якщо є формальні механізми, що вимагають від людини етичності дій, їй буде важче виправдовувати себе, виявляючи грубе ставлення до підлеглих, — зазначає Джонсон. — Бо відчуття "морального ліцензування" найчастіше виникає, коли індивід добровільно слідує етичним поведінковим нормам».

Також етичну поведінку варто винагороджувати через публічне визнання чи грошову премію. Але важливо, щоб людина отримувала бонус чи похвалу доволі швидко після демонстрування засад етичності у своїх діях; інакше вона сама призначатиме собі «винагороду» у вигляді «морального ліцензування».

За матеріалами "The flip-side of ethical conduct", management-issues.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Технологія EQ-BOOST. Як використовувати емоційний інтелект у бізнесі та життіТехнологія EQ-BOOST. Як використовувати емоційний інтелект у бізнесі та житті
Торгівці правдою. Бізнес на новинах та битва за фактиТоргівці правдою. Бізнес на новинах та битва за факти
Надприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розумуНадприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розуму

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)