Розвиток чи деградація: яким буде світ у 2030-му році
Джерело: K.Fund Media
Чому світ розділиться на цивілізований та варварський та як зміняться люди в майбутньому. Валерій Пекар, підприємець, футуролог, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи (kmbs), автор книги "Різнобарвний менеджмент", спробував спрогнозувати майбутнє.
1. Одні «знімуть вершки», інші — нічого не зрозуміють
Під час будь-якого фазового переходу є першопрохідці, успішні або невдалі послідовники, жертви катастрофи, лінивці та ізольовані.
Перші — це лідери переходу. Наприклад, Англія, Голландія і Північна Італія — з них почалась індустріальна революція, вони й зняли всі «вершки». Успішні послідовники — це США, Німеччина, Корея, Сінгапур. Вони трішки затримались із переходом, але змогли наздогнати лідерів. Невдалі послідовники, такі, як Україна, так і не встигли за першопрохідцями, жертви впали ще нижче, лінивці навіть не намагались наздогнати (країни Африки), а ізольовані (аборигени) нічого не помітили і не зрозуміли.
2. Два світи — дві цивілізації
Завдяки моделі фазових переходів можна зрозуміти, яким буде світ в 2030 році. В майбутньому будуть дві великі системи: цивілізований світ «Ойкумена» і варварський світ «Околиця». Вони будуть дуже різні.
«Ойкумена» — це територія серйозного прориву у розвитку, а «Околиця» не зміниться взагалі.
Як виглядатиме «Ойкумена»? Це світ без кордонів. Його жителі будуть громадянами всієї планети. Тут всі блага будуть дешевими і якісними.
При правильній організації і завдяки розвиненим технологіям електроенергія буде безкоштовною. Ця тенденція означає принципову зміну собівартості всіх товарів і послуг.
«Околиця» не зміниться. Бідність, неграмотність та інституційна неспроможність — головні риси цього світу. Жителі «Околиці» матимуть доступ до глобального розважального контенту, але двері розвиненого світу для них будуть закритими. Дешеві блага тут будуть недоступними, а допомога від розвинених країн не принесе їй користі, бо її або розкрадатимуть, або не зможуть розподілити за призначенням.
3. Освічені пасіонарії та консьюмтаріат
В країнах «Ойкумени» населення розділиться на два класи: активний та пасивний. Перші — це освічені пасіонарії. Ці люди мають цікавість до життя та жагу до самореалізації. Їхній капітал — знання та репутація. Соціологи вважають, що таких людей в країнах «Ойкумени» буде близько 10%.
Чимало професій за декілька років зникне
Активний клас працюватиме, його можна розділити на чотири групи: креатив (письменники, режисери, дизайнери, музиканти, дослідники), охорона (поліцейські, солдати, рятівники), турбота (лікарі, соціальні працівники) та вчителі з великої літери — люди, які поєднуватимуть в собі креатив, охорону і турботу.
Пасивний клас «Ойкумени» — консьюмтаріат — не буде працювати, вони задовольнятимуться тим, що матимуть.
Але ж нічого не дається просто так — за все треба платити. Пасивні люди платитимуть лояльністю. Вони будуть отримувати мінімальний дохід за те, аби не шкодили іншим та дотримувалися правил. Типового консьюмтарія цікавлять тільки базові речі: їжа, одяг і розваги.
4. Самокеровані команди
Економіка «Ойкумени» — це посткапіталізм. Щоправда, класичний капіталістичний устрій залишиться в певних сферах, хоча буде менш ефективним.
В майбутньому розвиватимуться такі явища як вікіноміка, краудсорсінг, краудфандінг, конкуренція-співробітництво та спільне використання. За рахунок дешевизни основних благ бурхливо ростимуть «уявні» постіндустріальні ринки вражень, персональних трансформацій і товарів з віртуальною споживчою цінністю (наприклад, механічний наручний годинник в епоху смартфонів).
У цивілізованому світі популярними будуть невеликі стартапи та творчі команди без традиційних ієрархій та одноосібного лідерства. В організаціях працюватимуть самокеровані команди, люди в яких не матимуть ніяких посад.
|