Чотири основні HR-тренди 2018-го року
Не виключено, що хтось вже відчув, що працювати стало комфортніше. Скажімо, тепер простіше регулювати свій робочий графік або бос не тільки вимагає результатів, але й цікавиться питанням професійного розвитку підлеглих. Як стверджують деякі експерти, зміни цього типу з часом стануть повсюдним явищем. Зокрема, Чі Тун Леун (Chee Tung Leong), CEO та співзасновник EngageRocket, пише, що 2018-й рік принесе з собою кардинальні зміни до HR-сфери.
2017-го року HR-сфері довелося активно долати своє відставання в аналітиці «великих даних». Так, відповідно до даних дослідження, яке провів Джош Берсін (Josh Bersin), засновник та голова Bersin by Deloitte (аналітичний підрозділ Deloitte), 69% компаній з вибірки докладали чималих зусиль, намагаючись вдосконалити свої підходи до роботи з даними щодо персоналу (для порівняння: попереднього року таких гравців було усього лише 10-15%). Такий прогрес означає: якщо менеджери вміють аналізувати й прогнозувати потреби працівників, їм буде набагато легше вдосконалювати робоче середовище.
Дедалі масштабніше впровадження програмного забезпечення для HR-напряму дозволяє оптимізувати процеси аналізування даних та оперативно відстежувати динаміку «соціальних зв'язків», що дає менеджменту змогу практично в режимі реального часу отримувати ідеї стосовно того, які дії доцільно вчинити. Все це стане рушієм наступних масштабних змін.
Відбуватиметься зсув фокусу уваги компаній — від залученості до досвіду персоналу
Природнім наслідком зростання впливу міленіалів та все більшої прозорості стане зміна очікувань персоналу. Співробітники прагнутимуть мати більш позитивний досвід перебування в робочому середовищі. Тому 2018-го керівники концентруватимуться на створення екосистеми «досвіду персоналу», яка включатиме наступні три елементі: стимулювання залученості, формування сприятливої для цього культури та використання сучасних систем управління продуктивністю.
Аналізуючи враження персоналу, компанії складатимуть «карти подорожі» співробітників аналогічно, як це зараз робиться для клієнтів. А для HR-фахівців настає час експериментування з технологічними рішеннями. Серед іншого — це додатки для отримання миттєвого зворотного зв'язку й вимірювання ступеня благополуччя персоналу, а також новітні комунікаційні інструменти.
Гонка диджиталізації набиратиме обертів
Темпи диджиталізації робочого середовища дедалі зростатимуть. Інструменти штучного інтелекту та машинного навчання, як-от GetLinks та Arya, вже кардинально змінили практику ректурингу, дозволивши суттєво скоротити витрати та підбирати кандидатів із більш відповідним набором характеристик.
«Так само, як "підривники" "скинули" провідних гравців у туристичній, роздрібній та інших індустріях, ми маємо через впровадження цифрових рішень позбутися способу мислення, яке вкорінилося в HR-царині», — зазначив Джош Берсін, додавши при цьому, що «зараз HR-структури мусять навчитися функціонувати в диджитал-просторі, а не просто купувати цифрові інструменти».
OCBC Bank, що базується в Сингапурі, нещодавно запустив розроблений власними силами мобільний додаток «HR у твоїй кишені», через який співробітники можуть подавати заяви на відпустку, скарги й претензії, бачити, які медичні та інші пільги надаються компанією, а також відстежувати об'яви про внутрішні вакансії. А через чат працівники мають змогу задати запитання щодо різних аспектів діяльності HR-підрозділу.
Такого типу підходи займатимуть все більш пріоритетні позиції на порядку денному багатьох інших компаній. У деяких азійських країнах сучасні HR-методи поки що перебувають на етапі становлення, а тому для фірм відкривається широке «вікно можливостей» зробити ривок та запровадити кадрові системи, які зрівняються з тими, що використовують у своїй практиці компанії високорозвинутих країн.
Аналітика ставатиме одним із напрямів діяльності HR-структур
Те, що раніше було сферою дільності аналітиків, стає одним із напрямів управлінської діяльності. Це означає, що 2018-го року ще більше організацій виокремлюватимуть кадрову аналітику як окрему функцію, що потягне за собою низку проблем. Так, буде потрібно розподіляти за пріоритетами численні запити стосовно даних, інтегрувати дані з багатьох джерел та «гасити» безперервний конфлікт між тягою до централізації аналітичної функції і її спеціалізації в рамках окремих функціональних дисциплін.
Члени групи HR-аналітики займатимуться розробкою інструментів, які дозволять подолати комунікаційну прірву між керівниками команд і топ-менеджментом. Також формуватимуться керівні групи, які забезпечуватимуть безпеку та приватність даних працівників, а також координуватимуть дані з різних джерел. Їхнє завдання полягатиме не тільки у створенні візуалізацій даних та звітів — найважливішим буде генерувати ідеї, які дозволятимуть керівникам, не зволікаючи, приймати відповідні рішення.
Все це є тільки першим етапом тривалого процесу, для успіху якого будуть потрібні як готовність компаній надовго присвятити себе цій справі, так і відповідні інвестиції.
«Gig-економіка» трансформуватиме робочий простір
За визначенням ВВС, «"Gig-економіка" являє собою ринок праці, який характеризується домінуванням короткострокових контрактів та роботою на засадах "фрілансу" (на противагу постійній зайнятості)». Традиційний кар'єрний шлях уступає місце тимчасовій роботі, що обертається навколо навичок. Наймання «на вимогу» дозволяє компаніям скоротити витрати, але водночас конкуренція за висококваліфіковані кадри стає жорсткішою. Дієвість залучення потрібних фахівців залежатиме від здатності працедавця оперативно ідентифікувати проект для реалізації, залучити працівників із відповідними вміннями та сформувати команду, котра зможе в стислі терміни виконати завдання.
Також проявляється тенденція відокремлення робочого місця від фізичного простору компанії. Згідно звіту Gallup, 2012-го чисельність співробітників, що працюють дистанційно зросла з 39%, зафіксованих 2012-го року, до 44%. Більша гнучкість організації праці дозволяє фірмам розширити пул кандидатів та ефективніше утримувати своїх найкращих фахівців.
За матеріалами "Four Key HR Trends To Watch In 2018", Forbes.
Ілюстрація: Depositphotos.com
|