Чому досі важливий MBA
Автор: Олена Кобилянська
Джерело: "НВ Бізнес"
Часто розповідають "історії попелюшок" у бізнесі — про тих, хто з нуля побудував успішний бізнес не те що без MBA, а навіть без звичайної університетської або шкільної освіти.
Тому немає нічого дивного в тому, що в якийсь момент з’являється очікуваний сумнів — а чи важливий досі MBA в цьому швидкоплинному світі бізнесу? Або досить мені моїх університетських освіт, різних навичок, знань, багаторічного досвіду, щоб впевнено тримати управління, і отримувати прибуток? Давайте розбиратися разом.
Це досі престижно
MBA наповнює нас з різних сторін. Впевнена зі мною погодяться, якщо я скажу, що це не тільки академічні знання, а також іміджева складова. Значок MBA поруч з вашим ім’ям потенційно сприяє відкрити кілька важливих дверей у життя. Навіть у некомерційному секторі наявність ступеня МВА надає людині авторитет і ореол успішності. Як би там не було, нас як і раніше зустрічають за одягом. Що вже тут говорити про бізнес, де престиж має більшу вагу, ніж в інших сферах. А тренди дауншифтингу поки сюди не добралися.
Моєю метою отримати британський MBA був не імідж. Але його вплив на свою кар’єру відчула. Зміна кар’єрних сходів і нова ТОП-позиція тому підтвердження. Новим роботодавцям було дуже важливо і цінно знати, що я перебувала на фінальній стадії отримання звання MBA.
Що тут поробиш, соціуму досі важливі регалії. Ми хочемо, щоб нами керували магістри бізнес-адміністрування. І ми хочемо, щоб на нас працювали такі ж магістри.
Це нетворкінг
Звичайно курс MBA можливо пройти "в домашніх умовах". Проводячи аналогію, можна привести себе в гарну форму вдома, не відвідуючи спортзал. Якщо ви настільки організовані, здатні робити все систематично і чітко за графіком, з належною віддачею, то ви зможете досягти бажаних результатів самостійно. Але з іншого боку — ви будете працювати без тьютора, без дискусій, підказок і особистого досвіду наставників. А також без суспільства однодумців, адже MBA — це ще й неймовірний нетворкінг.
І економія часу
MBA — це вибір правильного шляху. Управлінці самі по собі дуже жадібні до часу, нам його завжди не вистачає і доводиться економити. Заходячи на програму MBA, ви купуєте найкоротший шлях до освоєння великого обсягу матеріалу, отримання знань та інструкції з їхнього використання на практиці. Повірте, це суттєва економія часу на навчанні. Економія на часі, але не на якості.
Це важливий шлях самовдосконалення
У всьому світі люди "хваляться" своїм MBA, і роблять це заслужено, бо отримання MBA вимагає великої дисципліни, витримки і віддачі. Вимоги бізнес-школи до студентів дуже високі, впевнена, кожен студент скаже, що це було нелегко. Зі свого боку, хочу зазначити, що отримання MBA вчинило сильний вплив на мій професійний розвиток.
MBA дає тобі багаж знань з їх практичним застосуванням, розуміння картини згори і в цілому, а також, впевненість у собі і в тому, в чому ти вже реалізований або мрієш зайнятися в майбутньому. Ти починаєш відчувати ці бенефіти практично відразу, на робочій зустрічі або під час чергової конференції. Адже відстоювати свою позицію на базі експертних знань, досвіду й інтуїції — це одне. І зовсім інша справа — відстоювати ту ж позицію на базі доповненій отриманими знаннями МВА. Це якийсь фундамент. Ти знаєш, що в сторону будь-якого аспекту бізнесу ти дивишся правильно, ти обґрунтовано впевнений у кожному своєму слові і дії.
Це перш за все знання
У нас у країні куди менше "попелюшок" — управлінці, як правило, мають вищу освіту, а то і дві, три. До того ж вони готові і можуть приділити час додатковій освіті.
На момент вступу до бізнес-школи я була керівником, і була впевнена, що у мене достатньо знань і досвіду, за плечима були побудовані команди і успішні проекти. Я зважилася на MBA з метою заповнити прогалини в деяких сферах знань і придбати додаткові управлінські навички.
MBA допомагає систематизувати і зібрати в одне ціле всі ті накопичені пазли, які ми збираємо потроху на шляху від університету, першої роботи, першого бізнесу і до нинішніх днів. Викладачі бізнес-школи роблять складне простим, таким чином, щоб тебе не кинув у ступор складний предмет, а навпаки хотілося дізнаватися і розбиратися все більше і глибше.
Завдяки програмі британського МВА я навчилася дивитися на роботу організації з боку і згори. Саме цьому вчили в моїй бізнес-школі — бачити і аналізувати цілісну картину ринку і компанії, пам’ятати про стратегію вищого рівня, розуміти, як функціональні процеси і системи складаються (або не складаються) в єдине ціле. Зміцнилися якісь внутрішні стрижні, з’явилася стійкість і зрілість, я дуже багато почерпнула і це принесло неоціненну користь для моєї кар’єри.
Особистий досвід
Коли ми говоримо про магістерську освіту на цьому рівні, то однозначно є сенс її отримати. Це не просто слова — це вимірні результати по закінченню навчання. Однак варто розуміти, що один MBA від іншого MBA відрізняється, і що дійсно має значення — так це те, в який бізнес-школі проходити навчання.
У мене було кілька важливих вимог до майбутньої бізнес-школи: гнучкий графік, логічність і прозорість програми навчання, а також можливість зайти на один-два предмети, щоб переконатися, чи дійсно мені потрібен цей диплом і це "моя" бізнес-школа. На той момент я не знала, чи пройду я всі курси, чи піду я на диплом. І мені дозволили самій все це вирішувати і навіть взяти предмети на свій розсуд. Першими я обрала три предмети: управління проектами, організаційна поведінка і фінанси.
Першим моїм предметом став проектний менеджмент. Незважаючи на те, що у мене вже був досвід успішних проектів, з останніх завершених на той момент це були проект Due Diligence і проект "Інтеграція" при покупці банку. Я керувала цими проектами без особливих спеціальних дипломів і сертифікатів, спираючись на свої експертні профільні знання і навички, а також на підтримку сильної і згуртованої команди. І захотілося порівняти успішний досвід самоучки з тим, чого мене хотіли навчити, щоб з’ясувати, що було зроблено правильно, а що можна і потрібно було зробити по-іншому. Цей курс дав розуміння того, чому саме це вийшло у мене, що робити в подібних ситуаціях і як використовувати на повну свій досвід та інтуїцію в подальшій роботі.
Також мені дійсно хотілося отримати нові фундаментальні знання, які пропонувалися програмою бізнес-школи, не хотілося в майбутньому повторювати досвід пошуку і вивчення інформацій у темпі presto presto, тому що це було складно і дуже затратно за часом. Рішення отримати диплом британського МВА прийшло само собою, за що окрема моя подяка викладачам. І, важливо зазначити, тьютори бізнес-школи є провідниками знань базових британських підручників, підкріплюючи матеріал на заняттях свіжими прикладами світової економіки і бізнесу сьогоднішніх реалій.
Немає причин шукати бізнес-школу за межами України, адже отримати британський МВА можливо в Києві. Якщо ви хочете побудувати успішний бізнес в Україні або за її межами, очолити українську компанію, зайняти позицію топ-менеджера в іноземній компанії, то MBA необхідний.
На мій погляд, MBA саме західної школи стане корисним і в українських реаліях. Незважаючи на особливості та відмінності, магістри бізнес-адміністрування в усьому світі слідують єдиним правилам і принципам для аналізу ринку, вимірювання ефективності, впровадження поліпшень і розвитку бізнесу в цілому.
Ілюстрація: A StockStudio / Shutterstock.com
Про автора:
Олена Кобилянська, випускниця Единбурзької бізнес-школи, засновниця і CEO Unicorn Solutions & Consulting.
|