ІНСАЙТИ | Лідерство 18 грудня 2015 р.

Від менеджменту до лідерства

Хоча зараз модно називати керівників «лідерами», слова Джона Коттера (John Kotter) про те, що «часто в компаніях занадто багато менеджерів і занадто мало лідерів» й досі не втратили своєї актуальності.

Шон Мерфі (Shawn Murphy)
Шон Мерфі
(Shawn Murphy)
«Сучасний менеджмент, сутністю якого є контролювання та домінування над іншими — це механістичний процес, із котрого вичавлено особистісний складник; тому нема чого дивуватись, що користь від нього майже нульова», — пише Шон Мерфі (Shawn Murphy), співзасновник та СЕО Switch & Shift, консалтингової фірми, що допомагає організаціям адаптувались до «соціальної доби».

Зрештою, ніхто не заперечує цінності менеджменту як одного із основних винаходів людства, питання лише в тому, що його слід підняти до рівня лідерства. А для цього управлінці повинні змінити свій спосіб мислення — інакше кажучи, взяти на себе відповідальність за тривале благополуччя бізнесу.

Як пише Гарі Хемел (Gary Hamel) у книзі «What Matters Most» («Найважливіше»), істинні лідери ніколи не піддаються спокусі зробити власні інтереси рушієм своєї діяльності; головне для них — ті, хто працюють поруч. Або, якщо коротко, змістом лідерства є формування контексту, в якому люди можуть повною мірою розкрити свій потенціал.

Ось п’ять рекомендацій для тих, хто хоче зрости до рівня лідера.

Ставтеся до підлеглих як до людей, а не як до ресурсів чи активів. Ресурси та активи мають обмежений термін використання і з часом знецінюються. Натомість можливості людини безмежні. Ми безперервно вчимося і розвиваємося, а тому заслуговуємо на дещо більше, ніж просто вважатися безликими штатними одинцями. Крім цього, ставлення до працівників як до ресурсу ґрунтується на припущенні: людьми можна управляти. А це ніщо інше, як омана. В кожного індивіда є свобода волі, на яку ви аж ніяк не можете впливати.

Візьміть відповідальність за формування робочого середовища. По-перше, якщо середовище, в якому працює людина, генерує позитивні емоції, її продуктивність зростає; якщо ж негативні — то, навпаки, результативність неухильно йде вниз. По-друге, від робочого середовища залежить і якість стосунків у колективі, і наявність у ньому можливостей для самореалізації. Отже, ви як лідер мусите сформувати контекст, в якому люди працювали б на піку своєї продуктивності.

Визначте, якою є ваша ціль як лідера. Гарвардські фахівці Нік Крег (Nick Craig) та Скотт Снук (Scott Snook) з’ясували, що якщо лідери не мають чіткою цілі, в них виникають проблеми зі здоров’ям. Також таким керівникам важко послідовно дотримуватись певного лінії в управлінському процесі. І ще, як стверджують дослідники, сприйняття в організації лідера, котрий керується вищою ціллю, зазвичай, позитивне. А, крім усього, розуміння цінностей, які ви обстоюєте, дозволить вам прожити змістовніше життя та підвищити свою особисту й управлінську ефективність. Прикладів того, у що перетворюється менеджмент, позбавлений вищої цілі, чимало — достатнього пригадати хоча б деякі історії гучних корпоративних скандалів.

Привнесіть у роботу значущість. Занадто довго ми вважали, що наше приватне і робоче життя — це дві абсолютно різні царини. Але насправді вони дуже часто перетинаються і досягти задоволеності життям майже неможливо без аналогічного сприйняття роботи. А тому лідери докладають чималих зусиль, щоб люди змогли знайти у своїй діяльності сенс. Зокрема, для цього потрібно знаходити час на те, щоб зрозуміти, як ваші підлеглі розуміють поняття «значущість».

Зміцнюйте стосунки в колективі. Напевно, здатність формувати міцні та конструктивні стосунки є основою лідерства. Бо лише тоді можлива справжня згуртованість команди і, відповідно, досягнення бажаних результатів. Врешті-решт, прагнення з’єднання з іншими — це базова людська потреба. Адже тоді ми стаємо набагато сильнішими.

Не обов’язково намагатися реалізувати зазначені вище зміни у масштабі цілої організації, але ви як лідер можете прищепити їх у своїй структури. Більше того, такі «оази» позитиву можуть існувати в кожній компанії, навіть якщо її культура заохочує цілком відмінний тип управлінської поведінки.

За матеріалами "5 High-Leverage Shifts to Evolve Management", Switch & Shift.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Не нюнь. Просто, трясця йому, зроби це!Не нюнь. Просто, трясця йому, зроби це!
Максимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалуМаксимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалу
Емоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішностіЕмоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішності

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)