ІНСАЙТИ | Прийняття рішень 30 березня 2016 р.

Точність управлінських рішень

Автор: В’ячеслав Геращенко, заступник декана kmbs з МВА-програм
Джерело: innovations

Управлінець — це той, хто займається виключно майбутнім. Радіус його впливу може відрізнятись залежно від статусу (умовно кажучи, 20 років чи 20 хвилин) — але у будь-якому разі це про майбутнє. Тому єдине, чим управлінець може і має займатись — це приймати рішення. У тому числі — якою бути компанії через певний час.

В’ячеслав Геращенко
В’ячеслав Геращенко
Прийняття рішень — це розумова діяльність із визначення майбутнього стану певного об’єкта, суб’єкта, або їх комбінацій. Проблема в тому, що на практиці (як свідчать наші опитування) точність управлінських рішень — не більше ніж 50%. Половину, або й більше, рішень, які приймають управлінці, не акцептує або вищий керівник, або життя. Тобто вони виявляються хибними у конкретному контексті.

На стратегічному рівні не буває монорішень. Там взагалі не існує монологіки, яка є припустимою в більш простих ситуаціях. У випадку стратегії будь-яке рішення є композицією рішень.

Управлінець, власне, і працює через композиції. Звичайна людина може приймати певні рішення. Добре навчена людина може приймати багато хороших рішень. Але композиції може генерувати лише управлінець-стратег. Він має композиційне мислення. Про що говорить і сучасне визначення стратегії — це композиція управлінських рішень або виборів.

Композиція виникає у певний час, у певному місці — і відразу. Вона не може виникати послідовно. Потім можлива якась корекція, якесь шліфування, але сутність композиції — «все й одразу».

Композиційна логіка складніша за звичайну не просто в рази — а на порядки. Як упоратись із такою складністю? Тільки завдяки моделям. Власне, моделі — це і є композиції, які існують у нашому ментальному просторі, а потім трансформуються у рішення (скажімо, у стратегію).

Половину, або й більше, рішень, які приймають управлінці, не акцептує або вищий керівник, або життя

Управлінець фактично ніколи не працює з реальністю. Він має справу з певними моделями, з яких повинен створити власну, і вже на її основі формувати рішення й брати відповідальність за їх наслідки. І ця відповідальність завжди більша, ніж 100%. Адже ти відповідаєш не тільки за те, чого ти очікував, але й за те, чого ти не міг навіть уявити. У лідера завжди є зона неочікуваних наслідків, за які він теж має відповідати.

Якщо навчитись створювати композиції — це має збільшити відсоток правильних рішень. Звісно, не до 100%, бо ми маємо справу з майбутнім. Але вона вже точно стане кращою, ніж в інших.

Управлінець фактично ніколи не працює з реальністю — він має справу з певними моделями

Також точність можна підвищувати завдяки кращим моделям, на базі яких ми формуємо рішення. А створення якісних ментальних моделей — це наслідок роботи з концептами (такими, як системне мислення, екосистеми, стратегічна ідея). Коли мозок натренований на цих концептах, ментальні моделі можуть стати іншої якості, а композиції — більш повними, більш адекватними контексту. А це ж і є завданням управлінця — максимізувати ймовірність адекватних наслідків своїх рішень (тобто таких, які він міг передбачити — і вони дійсно стались).



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Всесвіт розмовляє числами. Як сучасна математика пояснює найбільші секрети світобудовиВсесвіт розмовляє числами. Як сучасна математика пояснює найбільші секрети світобудови
Дай жару. 10 кроків до креативної майстерностіДай жару. 10 кроків до креативної майстерності
Рік продуктивності. Експерименти з часом, увагою та енергієюРік продуктивності. Експерименти з часом, увагою та енергією

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)