ІНСАЙТИ | Класифікація лідерів 23 жовтня 2007 р.

Хто ви? Творець чи борець?

Ден Бобінскі (Dan Bobinski), президент Leadership Development, Inc., відомий спеціаліст із тренінгів, автор кількох книг, блогер та бездоганний лектор, пропонує свій погляд на проблему класифікації лідерів.

За багато десятиріч існування культури менеджменту та управління людьми, було ідентифіковано багато типів лідерства. Ми чули про харизматичних лідерів, коучів, бюрократичних лідерів, макіавелліанців, демократичних лідерів, авторитарних лідерів, тощо. Існують десятки, якщо не сотні різноманітних підвидів лідерства. Немає жодної людини, яка б знала їх всі.

Але всі типи лідерів можна умовно поділити на дві великі категорії — творців і борців.

Творці займаються тим, про що говорить їхня назва: вони працюють задля створення великої (у всіх сенсах цього слова) організації. Вони здійснюють інвестиції та розвивають свою команду. Найбільшим задоволенням для творця є спостерігати за тим, як розвиваються інші. Вони завжди дотримуються постульованих принципів і живуть відповідно до Візії/Місії компанії). Такі люди переймаються якістю всього, до чого доторкаються (продукт, сервіс, знання і т. п.).

Борці — інші. Звісно, вони прагнуть високих досягнень та великих звершень. Але на відміну від творців, вони радше редагуватимуть своє, ніж чиєсь інше резюме. Вони завжди шукають власної вигоди — навіть якщо остання здобувається за рахунок колег. Не варто думати, що борці менш талановиті, ніж творці. Просто свої таланти, знання та навички вони використовують задля розвитку власної кар'єри, а не на благо організації та людей, які їх оточують.

Борці здатні планувати — але планують вони лише своє власне зростання. Вони часто бувають дратівливими та навіть агресивними. Фокусуються лише на тому, як виглядають вони, а не на тому — наскільки ефективно працює компанія. Їм байдуже, що трапиться із компанією після того, як вони її покинуть. Борці — завжди егоїсти.

Та найбільша проблема полягає в тому, що борці, соромлячись свого реального єства, часто прикидаються творцями. Найчастіше таку підміну можна зустріти на найвищому рівні організації. Запитайте фактично будь-якого топ-менеджера "борець він, чи творець" і ви із 90-відсотковою ймовірністю почуєте: "творець". Але спробуйте задати подібне запитання підлеглому цього топ-менеджера, і ви із 90-відсотковою ймовірністю почуєте: "борець".

Подібний феномен можна спостерігати на будь-якому рівні управлінської вертикалі. Самі керівники завжди називатимуть себе творцями, але їхні підлеглі говоритимуть про них, як про борців.

Оскільки єдина особа, яку ми справді можемо контролювати — це ми самі — слід проаналізувати власну свідомість і відповісти на запитання: творці ми чи все-таки борці? Застереження для борців: така оцінка може бути доволі складною, оскільки практично будь-яку свою дію можна обґрунтувати прагненням допомогти команді та розвинути організацію. Борці ладні обманювати самих себе і раціоналізувати кожний свій вчинок таким чином, щоб назватися творцем. Проте, ніхто окрім нас самих не зуміє заглянути у нашу свідомість та дати чесну відповідь, які ж рушії спонукають нас насправді.

Можливо кілька контрольних запитань, які наведено нижче, допоможуть пробитися через туман самообману. Ці запитання передбачають прості відповіді "так" або "ні". Але для того, щоб отримати результат, слід бути максимально чесним із собою. Ваша відповідь на запитання у 40% випадків може бути ствердною — але ж це означає, що у 60% випадків ви відповідаєте на нього заперечно:

  1. Чи спонукаєте і чи допомагаєте ви іншим людям працювати на досягнення професійного зростання та досягати тих цілей, які ви ставите і перед собою?
  2. Чи готові ви тратити час та енергію для навчання підлеглих та допомоги їм?
  3. Чи звертаєтесь ви до своїх підлеглих по допомогу у проектах? А звернувшись, чи говорите про їх заслуги перед вищим керівництвом?
  4. Чи подобається вам підвищувати самооцінку інших людей?
  5. Чи віддаєте ви пріоритет вирішенню проблем над звинуваченням винних?
  6. Коли хтось приходить до вас із проблемою, чи слухаєте ви його більше, ніж самі говорите?
  7. Чи ділитесь ви новими знаннями та досвідом із підлеглими?
  8. Чи допомагаєте ви іншим досягати абсолютної ефективності у їхніх завданнях?
  9. Коли щось відбувається не так, чи берете ви на себе всю відповідальність такою ж мірою, як брали участь у проекті?
  10. Коли ви робите щось для інших, чи не очікуєте ви від них того самого?

Якщо на всі ці запитання ви можете дати ствердну відповідь — можливо ви дійсно вроджений творець. Якщо ствердну відповідь ви даєте лише на деякі питання — це хороший знак, але щоб стати творцем, слід продовжувати працювати над собою.

Але якщо на більшість із наведених вище запитань ви відповіли негативно — значить ви належите до категорії борців і можливо навіть не усвідомлюєте, наскільки негативний вплив маєте на власну компанію.

Хороша новина полягає в тому, що більшість борців, які усвідомлюють свою сутність, щиро прагнуть стати творцями. І якщо ви також один із них — тоді зміни у власній свідомості можна розпочати із концепцій, описаних у запитаннях для контролю.

За матеріалами "Are you a builder or a climber?", management-issues.
Переклад: Ярослав Федорак, MCUa.




ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Ваш надійний тилВаш надійний тил
X10: Правило переможця. Як отримувати максимум від життяX10: Правило переможця. Як отримувати максимум від життя
Тригери. Сформуй звички і стань тим, ким хочеш бутиТригери. Сформуй звички і стань тим, ким хочеш бути

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)