Чому блокчейн є важливим
Блокчейн все більшою мірою переходить із модного тренду в медіа-просторі в реалізацію конкретних і часто складних технологічних рішень. Легендарний маркетолог Сет Годін (Seth Godin) вирішив у своєму блозі простими словами пояснити сутність блокчейн-технології, наголошуючи, що це, у першу чергу, — агент змін.
Спочатку давайте визначимося зі значенням деяких слів.
Біткоїн — це не блокчейн. Якщо блокчейн — це друкарський верстат, то біткоїн — це аналог паперових грошей. За допомогою друкарського верстата можна зробити безліч речей. Фактично він змінив світ, але винахід паперових грошей не входить навіть у сотню найважливіших досягнень, що з’явилися завдяки друкарському верстату.
У криптовалюти страшна назва. Більшість людей асоціюють «криптовалюту» зі шпигунами та секретами. А валюта зазвичай підтримується державою, казначейством та банками.
Точніше було б називати її токеном (або жетоном).
У парку розваг можна купити купу жетонів або квитків на атракціони. Той, хто запускає атракціони, збирає жетони, які у якийсь момент можна обміняти на іншу цінність. Наприклад, на гроші.
Якщо людям потрібні токени, а їх мало, то їхня вартість зростає. Якщо люди думають, що токени будуть рости в ціні, вони можуть купити їх в очікуванні цього. А те, що люди роблять, щоб отримати токени, може змінюватись від простої покупки за паперові гроші (!) до виконання різних завдань (як у прикладі з атракціонами).
І, якщо токени є у багатьох людей, вони, швидше за все, робитимуть щось, що призведе до підвищення їхньої вартості. У такий спосіб народжується екосистема.
Добре, а що таке блокчейн?
Це база даних.
На відміну від більшості баз даних вона не контролюється однією особою, і її нелегко переписати. Це така собі бухгалтерська книга, тобто постійно доступна для перевірки загальнодоступна база даних. Її можна використовувати для запису транзакцій різного типу.
Наприклад, це міг би бути справді добрий спосіб вести записи про власність. Натомість у нас є титульне страхування, недоступні для пошуку папки з документами в мерії та запорошені податкові звіти.
Бази даних оточують нас усюди (Facebook, наприклад, за великим рахунком, теж база даних — ким є користувачі, кого вони знають, чим займаються?). Оскільки інтернет так добре винагороджує людей, що входять до мережі, ці організації продовжують набирати силу. Компанія Google почала створення бази даних відкритого інтернету, але останні двадцять років невпинно робить інтернет менш відкритим, щоб посилити міць своїх баз даних і привернути увагу, яку можна контролювати.
І це перша причина того, що блокчейн важливий. Адже є шанс, що він може призвести до створення більш відкритих, стійких, орієнтованих на ринок мереж та баз даних. Однак це лише шанс, тому що через ажіотаж навколо токенів фінансові оператори можуть віддати перевагу тим, хто буде маніпулювати нерегульованими ринками у своїх інтересах.
Друга причина може сприяти позитивним змінам. Існування токенів та децентралізація означають, що можна створити стійкі спільноти з відкритим вихідним кодом, чиї перші учасники та прихильники з часом отримають значні вигоди. Ці спільноти нікому не належать, і можна сподіватися, що вони старанно працюватимуть, щоб служити собі та своїм користувачам, а не ринкам капіталу або іншим короткостроковим гравцям.
Розглянемо такий проєкт, як Wikipedia. Десятки тисяч людей витратили мільйони годин на його створення. 5000 активних редакторів відповідають за більшу частину роботи, яка приносить нам користь щодня. Це неоплачувана робота, що виконується для суспільства, а також для задоволення власних амбіцій та статусу, які з нею пов’язані.
Але з 100 найкращих сайтів дуже мало хто побудований на цій моделі.
Тепер уявіть блокчейн-проєкт, в якому учасники заробляли б токени в міру його створення та підтримки.
Згодом вартість децентралізованого проєкту зросте. У міру того, як екосистема і ринок приносять все більше і більше користі зростаючій кількості людей, користувачам потрібно буде купувати токени, аби залишатися учасниками ринку. А власники токенів отримають або дивіденди, або зможуть продати токени, якщо захочуть.
Ранні спекулянти привернули б більше уваги, а люди, які мають більше навичок, ніж капіталу, могли б інвестувати на ранній стадії і досить часто.
Коли проєкт досягне стабільного стану, зацікавлені сторони переключатимуться з новаторів та спекулянтів на людей, які ставляться до свого щоденного внеску як до роботи без боса. Новатори могли б робити надбудови до цієї мережі, створюючи все більше і більше варіантів на основі однієї і тієї ж бази даних.
Можна подивитися на це так: відкрита мережа призвела до величезного зростання корисних баз даних, які ми використовуємо (такі як Zillow, Instagram і навіть Tinder). Їх запуск обійшовся досить дешево, а з появою мережевого ефекту прибуток став доволі значним. Тому інвестори відразу захотіли вкластися в наступну базу даних, адже шанси на великий виграш затьмарювали більшу частину того, з чого вони могли обирати у традиційному бізнесі.
Але домінуючі гравці зараз працюють над тим, щоб обмежити відкритість мережі (те, що дозволило їм розвиватися). Google, Facebook та інші компанії роблять все заради зростання своїх акцій, а не заради служіння користувачам та іншим людям, які тепер розуміють, як мало у них вибору щодо цього питання.
Розподілена природа блокчейну разом із цим новим способом раннього фінансування означає, що мережевий ефект цілком може висунути на передній план нові потужні бази даних, створюючи нам інші способи взаємодії.
Навряд чи це буде ідеально. Є проблема у функціонуванні самого блокчейну. Якщо він діятиме за оригінальним методом — доказом виконаної роботи — це, швидше за все, призведе до вуглецевої катастрофи, яка лише посилюватиметься в міру його успіху. На щастя, на горизонті з’являються нові підходи (з такими гучними назвами як «доказ частки» та «сегментування»), які можуть вирішити ці проблеми.
Для звичайного користувача саме існування блокчейну не має значення, так само як вам не потрібно знати, скільки добровільних редакторів Wikipedia отримають зиск від її використання.
Причина, через яку блокчейн важливий, полягає в тому, що це агент змін. Поява агента змін — таких, як транзистор і, так, друкарський верстат — часто призводить до зрушень, яких ми, ймовірно, не очікували.
І набагато продуктивніше зрозуміти це саме зараз, ніж вимушено розбиратися з усім цим пізніше.
За матеріалами "Why the blockchain matters", Seth’s Blog.
Ілюстрація: trplane.com
|