ІНСАЙТИ | Термінологія 25 листопада 2009 р.

Лідер чи менеджер?

Чарльз Хелівел (Charles Helliwell), експерт із питань поведінки та розвитку стосунків у робочому середовищі з майже 20-річним досвідом, розповідає про різницю між лідером та менеджером.

Чарльз Хелівел (Charles Helliwell) Чарльз Хелівел
(Charles Helliwell)
Попри безліч розмов, які ведуться навколо питань лідерства та управління, дуже багато людей до сих пір плутають поняття "лідер" та "менеджер". У статті, яка наведена нижче, запропоновано прості принципи, які дозволять раз і назавжди зрозуміти основні відмінності між ними.

Вікіпедія пропонує близько 12 аспектів, які відрізняють лідерів від менеджерів, але ми сконцентруємося лише на чотирьох із них:

  • лідери фокусуються на людях, тоді як менеджери фокусуються на системах;
  • лідери роблять правильні речі, тоді як менеджери роблять речі правильно;
  • лідери намагаються створити довіру, тоді як менеджери покладаються на цілковитий контроль;
  • лідери йдуть своїм шляхом, тоді як менеджери імітують (намагаються повторити перевірений шлях).

Кожен із нас може навести принаймні кілька прикладів видатних лідерів, але хто може зробити те саме стосовно менеджерів?

Потрібно пам'ятати, що лідери та менеджери зовсім не обов'язково виходять з одного і того ж середовища, хоча у бізнесі між сильними лідерами та хорошими менеджерами прийнято ставити знак рівності.

Чи зміг би Олександр Македонський створити непереможну армію та розробити для неї стратегію, яка завжди забезпечувала перемогу, якби імітував когось іншого і дотримувався правил?

У свою чергу в 1945-му році Вінстон Черчилль потерпів поразку на президентських виборах саме тому, що країна хотіла віддати цю посаду прагматичному менеджеру, а не надихаючому лідеру.

Якщо ці та інші люди вважаються найвеличнішими лідерами нашого часу, тоді що зробило їх такими, і чи можна їх назвати в тому числі й хорошими менеджерами? Можна запідозрити, що відповідь заперечна, адже натхнення та організоване планування — все таки різні речі. Але частково їм можуть бути притаманні риси менеджерів.

Якщо ж звернутися до світу бізнесу, можна побачити, що роботодавці часто вимагають від нас поведінки, яка більше притаманна хорошому менеджеру, ніж надихаючому лідерові, тому що лідери часто ставлять під сумнів status quo і не можуть спокійно жити, якщо все навколо не змінюється.

Зрештою, менеджери названі так саме тому, що вони просто керують (від англ. manage). Їх набагато легше помітити, відрізнити і класифікувати, ніж тих, хто взяв на себе непросту функцію лідерства. Існує ще одна хороша цитата, яка робить різницю більш очевидною: "Менеджери завжди намагаються оточити себе завданнями, тоді як лідери оточують себе людьми".

За матеріалами "Leader or manager?", management-issues.
Скорочений переклад: Ярослав Федорак, MCUa.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Емоційний успіхЕмоційний успіх
Одна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатівОдна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатів
Tiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життяTiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життя

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)