ІНСАЙТИ | Інтернет-рекрутмент 3 липня 2006 р.

Інтернет-рекрутмент в Україні: реалії розвитку

Автор: Олександр Данилюк, MCUa

Інтернет-рекрутмент в Україні: реалії розвитку Усі ми рано чи пізно зіштовхуємося з необхідністю зміни роботи, а то й професійної діяльності. Судячи з популярності запиту «робота» у пошукових системах (звіт SputnikMedia.Net "Глобальна статистика українського інтернету"), що вже традиційно займає 2-е місце, наші люди всіляко намагаються урізноманітнити своє життя роботою в різних організаціях. Питання «що ми шукаємо?», напевно, дуже цікаве з точки зору розвитку ринку праці. Однак, я хотів би зупинитися на трохи іншому питанні — «як ми шукаємо?», яким переймаються допитливі розуми учасників цього ринку.

Напевно нікого не здивує той факт, що інтернет усе більше переймає на себе функції по пошуку роботи і персоналу. Відповідно до дослідження Асоціації Прямих Роботодавців США, у 2005-му році 51% вакансій роботодавці закрили за допомогою інтернету. Звісно, проникнення інтернету в Україні ще не сягає показників США, але тенденція є і, думаю, не за горами той день, коли більшість українських компаній будуть орієнтуватися саме на цей сегмент при підборі персоналу.

На даний момент в УАНЕТ нараховується близько 900 (!) ресурсів, що тим чи іншим чином відносять себе до ресурсів із працевлаштування. Більшість job-сайтів в українському інтернеті — результат роботи компаній, що займаються інформаційними технологіями. Проте, зараз активно розвиваються сайти, створені з ініціативи професійних рекрутерів, що говорить про перехід на інший якісний рівень — сайт роботи «набудовується» під професійні потреби фахівців із підбору персоналу.  Саме ця тенденція послужила появі нового терміну — інтернет-рекрутмент.

Серед переваг інтернет-рекрутмента можна виділити такі позиції:

  • Обмін інформацією між роботодавцем і здобувачем здійснюється оперативно і без посередника;
  • База резюме і вакансій постійно оновлюється;
  • Заощаджуються засоби і час на пошук співробітників (роботи);
  • Можливість створення рекламної площадки для роботодавців;
  • Можливість участі в професійних співтовариствах.

У той же час присутні наступні проблемні зони:

  • Неінформативність резюме;
  • Неструктурованість баз даних і неефективний пошук;
  • Багато відволікаючої реклами;
  • Низький рівень кандидатів;
  • Страх кандидатів перед «розсекреченням» особистої інформації;
  • Job-спамерство.

Ідея job-сайту заснована на своєрідному синтезі двох бізнес-моделей, типових для інтернету: рекламної й інформаційної. У першому випадку мова йде про сайти, що націлені на якомога більш масове залучення відвідувачів, за рахунок чого вони можуть вигідно продавати рекламні площі на своєму ресурсі. У випадку ж з інформаційною моделлю основним «товаром» є пропонована на сайті інформація (вакансії та резюме). Тут акцент зміщується з кількості на якість.

Природно, що у «чистому» вигляді сайти відповідних моделей не зустрічаються. До найбільш відомих в Україні сайтів роботи, що тяжіють до рекламної моделі, відносяться наступні: Rabota.com.ua, RabotaPlus.com.ua, Ajob.com.ua, UkrJob.net. Сайти, що працюють за інформаційною моделлю: HeadHunter.com.ua, E-Recruiter.com.ua, IntellectJob.com.ua, Staff-UA.com. Варто відзначити, що HeadHunter.com.ua, E-Recruiter.com.ua є платними для роботодавців.

Сайти, що тяжіють до рекламної моделі, характеризуються масовістю, великою кількістю реклами і, як правило, невеликою інформативністю та структурованістю інформації (резюме й оголошень про вакансії). Ці сайти відрізняє велике відвідування. Вони корисні для широкого пошуку фахівців різного профілю і рівня підготовки.

«Ми прагнемо зробити HeadHunter таким же інструментом рекрутера, як 1С для бухгалтера»
— Аркадій Сандлер, директор по розвитку бізнесу HeadHunter.
Для сайтів, що працюють за інформаційною моделлю, характерні велика структурованість та інформативність. Це досягається почасти тим, що резюме, які попадають на сайт, перевіряються «вручну», а компанії проходять обов'язковий процес реєстрації. Такі ресурси, як правило, курируються фахівцями з підбору персоналу і тому більш професійно орієнтовані. Як наслідок, послуги деяких «інформаційних» сайтів — платні. Такий підхід до інтернет-рекрутменту змушує адміністрацію сайтів більш уважно відноситися і до профілю аудиторії здобувачів, що розміщують свої резюме. Одним з перших ресурсів, що вийшов на ринок з чітким розумінням своєї цільової аудиторії здобувачів став HeadHunter.com.ua (орієнтований на фахівців і менеджерів середньої та вищої ланки). Прикладом моно-галузевого ресурсу є сайт ITJobs.com.ua.

Варто звернути також увагу на наступну світову статистику: близько 70% здобувачів знаходять роботу по знайомству або рекомендації. Здавалося б, причому тут інтернет? Справа в тім, що в дану статистику вже включені дані так званих соціальних мереж. Соціальна мережа — це, по суті, структура, що поєднує людей за визначеним принципом — на основі їхніх інтересів, професійних якостей, родинних чи ділових зв'язків тощо. У сучасному контексті соціальні мережі являють собою інтернет-ресурси, що дозволяють знаходити потрібних і цікавих людей та спілкуватися з ними. Звичайно ж, не використовувати такі ресурси для працевлаштування було б своєрідним злочином. Найбільш популярні міжнародні соціальні мережі: MySpace.com, LinkedIn.com. У Росії: MoiKrug.ru, Webby.ru. В Україні ж, як завжди, чекаємо…

За інформаційними матеріалами HeadHunter, SputnikMedia.Net, Медиа-Онлайн.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Tiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життяTiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життя
Самомотивація. Отримайте життя, якого ви прагнете, знайдіть сенс і мету, досягніть усього, про що мриєтеСамомотивація. Отримайте життя, якого ви прагнете, знайдіть сенс і мету, досягніть усього, про що мриєте
Нетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікаціїНетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікації

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)