ІНСАЙТИ | Новий тип лідера 10 червня 2019 р.

Люди хаосу в бізнесі: хто такі трикстери

Автор: Ольга Чібісова
Джерело: "НВ Бізнес"

Люди хаосу в бізнесі: хто такі трикстери

"Хаосом ми називаємо порядок,
який нам незрозумілий"
.
Генрі Міллер

Місія трикстера в бізнесі — нести нове і міняти систему. Для системних керівників трикстер в команді це практично аналог абсолютного зла — мінливого, незрозумілого і на перший погляд абсолютно безсистемного. Для системного підлеглого керівник-трикстер — втілення хаосу. У бізнесі трикстери найчастіше займають посади директорів із розвитку, комерційних директорів, PR-директорів. Це трабл-шутери і менеджери змін. Це масштабні особистості з глобально-детальним мисленням — в кращому своєму прояві.

Давайте детальніше. Вам же напевно зустрічалися люди, у яких при слові "правило" і "система" буквально зводило вилиці, а тіло розверталося в напрямку виходу? Або може у вас є знайомий, у якого при слові «проблема» загоряються очі, він прекрасно себе почуває в ситуаціях, коли інші губляться і опускають руки? А може бути особисто ви — людина, яка прагне знати все, зокрема як вирощувати на Марсі помідори? Тоді ви не з чуток і не з легенд знайомі з реальними трикстерами.

Вчений-фізик, один з проектувальників атомної бомби Річард Фейнман. Засновник Apple, новатор і підприємець Стів Джобс. Автор теорії відносності Альберт Ейнштейн. Леонардо да Вінчі і Річард Бренсон. А ще Карлсон, Остап Бендер, Пеппі Довга Панчоха, скандинавські боги Локі та Одін, давньогрецький бог Гермес. Доктор Хаус, Менталіст Патрік Джейн і фахівець з брехні доктор Лайтман з серіалу "Обдури мене".

Всі вони — трикстери. Провокатори і порушники. Хаотики, які не визнають правил, але можуть бути надефективними. Персонажі, які перевіряють системи і людей на міцність. Лідери, які ініціюють зміни навколо себе. Генії, незнайомі зі словом "неможливо". Люди, які часто відчувають себе недоречними, але в певний момент миряться з цим і тоді розкриваються повною мірою.

Наш нестабільний і стрімко змінюваний час — справжнісінька епоха реальних, не міфологічних трикстерів. Світ для них — це величезне поле пригод і можливостей. Бізнес для них — захоплива гра і експеримент довжиною в життя.

Ось 5 фактів, щоб краще познайомитися з цим феєричним типом нового лідера.

Факт 1. Трикстер — "трюкач" — один із найдавніших архетипів у фольклорі і міфах. Він присутній майже у всіх культурах світу. За оцінками антропологів цей архетип виник ще в період великого розселення людей по планеті 50-10 тис. років до н.е. У міфології трикстери часто виступають як творці світів і завжди як провокатори, жартівники і авантюристи. Спочатку це нейтральний персонаж — ні свій, ні чужий, ні добрий, ні злий. Але в силу обставин може зайняти бік добра або зла. Професор Мелетинський, історик культури, дав дуже точне визначення міфологічному і фольклорному трикстеру "Розум без почуття відповідальності". Пам’ятаєте лисичку-сестричку з дитячих казок і байки Крилова? Це типовий казковий трикстер.

Факт 2. Трикстер — архетип в юнгівській типології. Трикстер у Юнга хоч і не описаний детально і докладно, але є уособленням людського підсвідомого. На мій погляд дуже яскравий приклад юнгівського трикстера — це Джокер, чудово зіграний Хітом Леджером у фільмі "Темний лицар" — харизматичне уособлення зла з незрозумілою мотивацією. Але не про класичну психологію зараз мова.

Факт 3. Трикстер у кожному з нас. Можливо, ви — яскраво виражений трикстер. Хаос — ваша стихія. Невизначеність, нестабільність і розгубленість інших — ваш драйв. Ви часто відчуваєте дискомфорт в спокійній і стабільній обстановці, відчуваючи задушливе відчуття трясовини, що затягує.

Чи ви ситуативний трикстер? Тоді в цілому ви досить системна, схильна до порядку і стабільності людина, але іноді щось відбувається, виникають ситуації-тригери і в вас прокидається бунтар і порушник.

Всі ми трикстери в умовах, коли нема чого втрачати або «пан або пропав». А ще в подорожах. Особливо, якщо опиняємося в незнайомій країні без грошей, документів, смартфона і можливості звернутися до друзів-знайомих: в нас включиться внутрішній трикстер — запускається нестандартне мислення і ситуативна креативність. І можливо, спочатку ми відчуваємо себе мамонтеням на крижині посеред океану під час глобального потепління. Але чим ближче до вирішення проблеми, тим більш пам’ятною і особливою для нас стає ця пригода.

Факт 4. Найбільше трикстерів серед людей творчих професій, вчених і в медіасередовищі. У сферах, де м’яз креативного мислення прокачується постійно. А вихід за рамки систем та існуючих правил життєво необхідний для отримання нових результатів. «Найбільша дурість — це робити те ж саме і сподіватися на інший результат». М’яке трикстерське напуття від Альберта Ейнштейна.

Факт 5. У передвиборній президентській кампанії троє з кандидатів так чи інакше відігравали (і відіграють) ролі трикстера. Це пов’язано із загальною втомою, готовністю і необхідністю системи виходити на новий рівень. Зараз саме той випадок, коли накопичена критична маса. І колективне несвідоме нашого суспільства ліпить трикстерські образи руками політтехнологів. Тільки важливо враховувати, що це саме трикстерські образи — маски, як в період карнавалу.

Про автора:

    Ольга Чібісова, медіа-експерт, траблшутер, спеціаліст з трикстерських стратегій у бізнесі.

Stock Photos from Orla/Shutterstock



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Надприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розумуНадприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розуму
Неординарні. Історії успіхуНеординарні. Історії успіху
Максимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалуМаксимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалу

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)