ІНСАЙТИ | Філософія лідерства 24 листопада 2017 р.

Яка людина — такий і лідер

Який підхід до розвитку лідерства є найпростішим і найпродуктивнішим одночасно? На цю тему розмірковує Джесс Сострін (Jesse Sostrin), директор Leadership Coaching Center of Excellence (підрозділ PwC у США).

Джесс Сострін: Яка людина — такий і лідер «Одне із запитань, яке я найчастіше чую від клієнтів, — це "якою є ваша лідерська філософія?" — і щоразу воно мене дещо спантеличує, бо за виявом, як може здатися, простого інтересу приховується багатогранний зміст», — пише Сострін.

Дехто запитує це, тому що хоче більше узнати про найпопулярніші концепції лідерства в бізнесі. Інші прагнуть спростити складність провідництва, виразивши його зміст у зрозумілих фразах і таких же моделях, що дозволяє відчути, що вони, врешті-решт, «намацали ґрунт під ногами». Ті ж, хто дивляться глибше, намагаються оцінити, як вони вписуються в контекст визначень дієвого лідерства. Такі індивіди дуже серйозно ставляться до свого розвитку й тому хочуть знати, чи рухаються вони у правильному напрямі.

Складність цього запитання полягає в тому, що не існує єдиної філософії лідерства — немає мантри типу «один розмір для всіх».

У літературі ґрунтовно аналізуються відмінності між різними типами лідерства — авторитарним, лідерством загальної участі або laissez-faire (коли ініціатива передається послідовникам). Але на базовому рівні все зводиться до простих речей: я кажу людям, що робити; я залучаю їх до найважливішого або я довіряю іншим, що вони робитимуть те, що є найбільш значущим. Коли ви це усвідомлюєте — стає дуже непросто розпізнати нюанси цих різних проявів і відповідно відкоригувати власну поведінку.

Щоб якось обійти цю проблему, лідерам, що перебувають на етапі становлення, радять використовувати «суміш» різних підходів, адаптуючи свою поведінку до конкретних обставин. Хоча філософія «ситуаційного лідерства» є кращою, ніж підхід «вибирайте, що вам більше подобається» — все одно вона спричиняє для керівників величезну нервову та ментальну напругу. Особливо це стосується тих, хто працює у великих складних організаціях, а тому не має часу (а також простору для помилок) для експериментування та розмірковування над тим, які елементи лідерських моделей підходять найкраще.

Якою ж може бути альтернатива? Якщо подивитись на питання лідерства крізь роки наставницького досвіду та рефлексій над темою, то визначення може прийняти таку форму:

Модель дієвого лідерства — це не набір академічних теорій і не набір слів, які подобаються вам і, можливо, навіть знаходять відгук у мене або когось ще. Це просте дійство, суть якого полягає в тому, щоб бути самим собою, знаходячись серед інших людей. Це те, що ви переживаєте, ким ви є в дану мить і ким прагнете бути. Інакше кажучи: покажіть, ким ви є — тоді стане зрозумілим, у який спосіб ви поведете за собою послідовників.

Щоб виростити в собі найкращу для вас версію лідера, перед усе візьміть зобов'язання: за жодних обставин не порушувати особистісну цілісність. Критично важливо підтримувати стійку гармонію між вашими цінностями і діями. Саме це дозволить вам бути самим собою та служитиме «облігацією», за якою послідовники «платитимуть» вам довірою. Поглиблюйте зв'язок між вашими цінностями і поведінкою. Для цього потрібно зрозуміти — що рухає вами; сформулювати цінності, котрі надихають вас, а потім зробити їх очевидними для ваших клієнтів та членів команд. Така цілісність стане засобом вираження вашої істинної сутності у найбільш значущі моменти.

Якщо ви ніколи не намагалися розібратися у своїх цінностях або якщо давно до них не поверталися — зробіть наступну просту вправу. Напишіть п'ять-десять слів чи виразів, які найкраще виражають внутрішні рушії ваших дій та вчинків — те, що живить вашу любов, що вас непокоїть або є головним пріоритетом. Варто написати перший варіант, порозмірковувати над ним, а потім скласти другий. Це допоможе вам переконатися, що підготовлений перелік висловлює ваші справжні цінності, а не те, чого очікують від вас інші.

Можливо, що ваш перелік очолюватимуть такі універсальні цінності, як чесність, відкритість та цілісність. Або в процесі формулювання найважливіших для себе засад ви натрапите на прості і, водночас, потужні ідеї, як-от робити значущий внесок у життя інших, завжди максимально добре виконувати свою роботу або робити кожний день життя дорогої для вас людини трохи кращим. Правильної відповіді немає. Показником успіху в цьому є ясність стосовно того, що є для вас найбільш значущим, а також здатність втілити це у все, що ви робите.

Висловивши цінності у письмовій формі на папері, перевірте свою щирість із допомогою наступних запитань:

  • Які три цінності в моєму переліку не підлягають жодним обговоренням?
  • Які цінності я послідовно демонструю на власному прикладі членам моєї команди?
  • Демонстрування яких цінностей вимагає від мене значних зусиль?
  • Чи є невідповідності між моїми цінностями і діями? Що їх спричиняє? Що я можу вчинити, аби подолати розрив?

Відповіді на ці запитання є вкрай важливими, тому що цінності подеколи конфліктують між собою — в різних ситуаціях вони можуть мати різний рівень значущості. Скажімо, люди часто кажуть, що відкритість та прозорість — це цінність, що не піддається обговоренням. Але, проаналізувавши свою поведінку, вони бачать, що це не завжди так. Наприклад, зауваживши, що в команди виникли комунікаційні збої, ви навмисно стримуєтесь від озвучування проблеми. Чи означає це, що ви зрадили відкритість як вашу цінність? Може й так. А, можливо, що розумніше «приглушити» цю засаду, бо в цій ситуації важливішою є інша цінність, яка полягає в «розвитку інших». Тому, не виявляючи відкритість, ви даєте членам команди змогу сформулювати та розв'язати проблему і, таким чином, просунутись у своєму розвитку.

Люди можуть запитувати про філософії лідерства, але коли на перший план виходить питання цілісності, їх насправді мало цікавить, що говорить і що не говорить теорія. Вони хочуть бути відмінними від решти. І найпотужнішим засобом формування вашої унікальної відмінності є повноцінне використання особливостей вашого характеру — як у малозначних, так і в критично важливих моментах. Підсилюючи гармонію між цінностями і діями, ви даєте собі шанс повною мірою стати тим, ким ви є, що, у свою чергу, підвищить дієвість вашого лідерства.

За матеріалами "Who You Are Is How You Lead", strategy+business.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Спершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слідСпершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слід
Зроби це зараз. 21 чудовий спосiб зробити бiльше за менший часЗроби це зараз. 21 чудовий спосiб зробити бiльше за менший час
В овечій шкурі. Маніпулятор. Виявити та здолатиВ овечій шкурі. Маніпулятор. Виявити та здолати

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2025, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)