РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 21 лютого 2019 р.

А чи була всесвітня змова: чому варто прочитати книгу «Суперхаби...»

Джерело: m!nd

Фінансист Сандра Навіді (Sandra Navidi) у своїй книзі «Суперхаби» (Superhubs) вирішила викласти альтернативне бачення глобальних значущих процесів, взявши за основу соціальні науки.

Суперхаби. Як фінансові еліти та їхні мережі керують світом (Сандра Навіді)

Бекграунд. Сандра Навіді багато років спеціалізується на управлінському консалтингу та стратегічному менеджменті зв’язків. Вона працювала разом з відомим економістом Нуріелем Рубіні. Тому її книга — гідна відповідь популярній, але такій, що не має нічого спільного з реальністю, конспірології.

Теорії змови, які складаються з припущень, що за важливими геополітичними подіями стоять інтереси та інтриги великих світових або регіональних держав і «п’ятої колони», не мають нічого спільного з реальністю але наділені низкою цікавих властивостей. Вони надмірно привабливі для мас людей, що занадто мало знають про устрій минулого і сьогоднішнього світу. «Секрет успіху» цих теорій полягає в тому, що вони дозволяють людині, яка ще вчора нічого не знала про світоустрій, буквально за тиждень перетворитися на аналітика, який обізнаний про світ майже достеменно.

Психолог Роб Бразертон (Robert Brotherton) вважає, що теорії змови стають результатом пошуку розумом пояснень тих чи інших зовнішніх подій, які не підвладні особистому контролю. Комплементарним поясненням може слугувати і світоглядна функція, яку виконує теорія змови: людина прагне пізнати світ, а конспірологія є простим способом створити ілюзію цього пізнання.

Теорії змови найчастіше захоплюють тих, хто відчуває брак власних сил на те, аби цю систему змінити. Іншими словами: відсутність можливості реалізувати власні ідеї, відчуття безпорадності перед існуючою політичною системою, корпораціями, елітами або домінуючим культурним порядком спонукає людей до того, щоб інтерпретувати події крізь конспірологічну призму. Навіть більше, тріумф популізму, який зараз спостерігається в усьому світі, лише посилює прагнення різних політичних активістів апелювати до теорій змови, щоб максимально мобілізувати громадську підтримку.

Зручність такої тактики полягає в тому, що новим знавцям не потрібно повторювати складний і довгий шлях фахівців, читати сотні книг і статей, працювати з даними, по цеглинці формуючи складну картину минулого або теперішнього світу. Щоб за допомогою теорії змови пояснити будь-яку політичну подію, досить лише пари простих припущень і декількох десятків слів, серед яких «Захід», «ЦРУ», «вороги», «п’ята колона», «мережа», «розвалити», «розгойдати» тощо.

Сюжет. У своїй книзі Сандра Навіді використовує наукову концепцію формування мережевих спільнот, щоб проаналізувати фінансову систему як результат діяльності людей і описати закулісні взаємодії в системі глобальних фінансів і влади. Її виклад — не нудне перерахування складних понять, а живе оповідання, засноване на особистому досвіді та власних висновках зсередини, адже в колах міжнародної фінансової еліти вона — далеко не чужа людина. Її коло спілкування — це американський філантроп Джордж Сорос (George Soros) і засновник Всесвітнього економічного форуму Клаус Шваб (Klaus Schwab), голова Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард (Christine Lagarde) і творець найбільшого у світі хедж-фонду Bridgewater Associates Рей Даліо (Ray Dalio).

Автор «Суперхабів» використовує безліч прикладів, у тому числі зі своїх зустрічей на WEF у Давосі, щоб проілюструвати зв’язки великої кількості топових персон, людей з високим статусом і широкими повноваженнями, контакти між якими утворюють потужні мережі, що формують фінансову систему потенційно небезпечними способами. Ключові ризики, на думку Сари Навіді, пов’язані з можливою неетичною поведінкою значущих гравців, які приймають рішення з управління фінансовою системою. Адже вони впливають не лише на приватний бізнес, а й на формування загального добробуту.

Вам сподобається, якщо: ви цікавитеся закулісним життям фінансової еліти і готові витратити свій час, аби розібратися в суті складних процесів. Адже ціною інтелектуальної простоти стає незнання політичних і економічних реалій, в яких насправді і варто шукати основні причини сучасних катаклізмів, а не в популярних теоріях змови.

Вам не сподобається, якщо: ви цінуєте зручність простоти і переконані, що знання примножують сум, а не звільняють від нього.

Головна причина прочитати: бажання розвивати критичне мислення, адекватно сприймати сучасну реальність і ухвалювати ефективні рішення. Теорії змови — суперечливий феномен сучасного світу, навколо якого існує безліч помилок. Одна з них — що ці теорії притаманні лише недемократичним країнам. Хоча до них часто звертаються лідери авторитарних і тоталітарних держав, теорії змови активно розвиваються і в демократіях, і почасти використовуються в політичних кампаніях під час виборів, щоб маніпулювати суспільними настроями.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Рішення. Практичні поради від 23 людей, які змінили світРішення. Практичні поради від 23 людей, які змінили світ
Не мона. Зміниш звички — зміниш життя!Не мона. Зміниш звички — зміниш життя!
Білл Гейтс рекомендує… 10 книжок про важливе в однійБілл Гейтс рекомендує… 10 книжок про важливе в одній

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)