«Inspired»: як пов’язана креативність із нашою людською сутністю
Віруси самі по собі є творчими геніями, які розмножуються та мутують, щоб знайти способи вижити. У свою чергу, ті, хто створює вакцини, мають бути ще більш креативними, що призводить до виживання, побудованого на «ескалації креативності, з дедалі більшим вдосконаленням». «Основною ознакою творців є не початкова якість їхніх ідей, а величезна кількість мутацій», — пише Метт Ріхтель (Matt Richtel), журналіст New York Times, лауреат Пулітцерівської премії та автор бестселерів.
У своїй новій книзі «Inspired. Understanding Creativity: A Journey Through Art, Science» («Натхненні. Розуміння креативності: подорож крізь мистецтво, науку та душу») Ріхтель реалістично розглядає, як креативність розвивається в різних галузях і в часі, і як вона пов’язана з нашою людською сутністю. Він чітко показує, що креативність не може існувати у вакуумі.
Креативні ідеї та люди будуються на плечах поколінь, які прийшли до них, і їхні характеристики залежать від адаптації до умов їхнього оточення. Творчі особистості залежать від зв’язку зі своїми спільнотами, але вони також вимагають внутрішньої ревізії та відпочинку, і кейси Ріхтеля чудово ілюструють ці зв’язки у повсякденному житті та на реальних прикладах — від еволюції релігії у світі до еволюції одного гітариста щодо надання уроків онлайн.
Ріхтель бере інтерв’ю у людей із найрізноманітнішими інтересами та досягненнями, чиї професії, відверто кажучи, занадто складні, щоб описати їх кількома словами. І це ознака справжнього митця чи підприємця: його інтереси та досягнення не можна обмежити одним-двома словами на кшталт «доглядач зоопарку», «співак» чи «винахідник липучок», щоб не допустити нерозуміння чи спотворення його творчого доробку чи внеску у світ. І правда в тому, що це можна застосувати до більшості з нас.
Автор не обмежується мистецьким чи науковим натхненням, наголошуючи, що креативність є вродженою людською рисою, такою ж природною, як і репродукція.
«Креативність — це... частина нашої більш примітивної фізіології», — пише він. «Вона походить із клітинного рівня, є частиною нашого найнеобхіднішого механізму виживання. Ми — машини для творчості».
Результат може не бути геніальним витвором, але він завжди характеризується оригінальністю, новизною та змістом.
Як показує Ріхтель, креативність також може бути руйнівною, і вона завжди змінює наше ставлення до світу. Загальновідомо, що діти мають відкритий розум із творчою уявою, «генеруючи випадкові думки, концепції — логічні та божевільні». На жаль, згідно з новітніми дослідженнями, освіта, тиск однолітків і батьків часто пригнічують цю вроджену креативність, що призводить до такого популярного явища, як «спад у четвертому класі».
Не всі експерти з цим погоджуються, але це влучна фраза, яка, безсумнівно, містить елемент істини:
«Ворог номер один для творчості — це перфекціонізм», — пише Ріхтель. «Немає навіть близького ворога на другому місці».
У книжці не бракує надихаючих порад, адже визначення креативності, яке дає Ріхтель, розширюється в міру того, як розвивається оповідь. Зрештою, воно охоплює широкий спектр людської поведінки. Незважаючи на попередження автора, що це не книга для саморозвитку, читачі дізнаються більше про досягнення особистої самореалізації, ніж про секрети справжньої геніальності.
«Inspired» — це переконлива і заохочувальна книга, котра показує, як у всьому світі і в усі часи найбільш повноцінно креативність проявляється тоді, коли ми розкриваємо своє найсправжнє і найповніше «я», не ставлячи себе в певні творчі категорії і не дозволяючи іншим робити це.
За матеріалами Porchlight Blog
|