Створення світу без бідності
Creating A World Without Poverty
На думку автора книги Мухамеда Юнуса (Muhammad Yunus), капіталізм — це напівсформована одновимірна концепція, яка для свого існування потребує багатовимірних цілей, які можуть бути забезпечені тільки соціальним бізнесом.
Книга "Створення світу без бідності" (Creating A World Without Poverty) розповідає історію Мухамеда Юнуса, лауреата Нобелівської премії, колишнього професора економіки. Саме його називають автором концепції так званого "соціального бізнесу" — економічної діяльності, яка не спрямована на прибуток, а лише на підтримку власної діяльності, спрямованої на підтримку бідних.
Соціальний бізнес не приносить дивідендів. Він продає продукти за собівартістю, а якщо у нього й з'являються невеликі прибутки — то всі вони використовуються на розвиток продуктів, сервісів та в загальному — бізнесу компанії. Власниками соціального бізнесу є ті люди, на яких він і спрямований. Таким чином вони зацікавлені у розвитку бізнесу, адже від нього напряму залежить їхнє благополуччя та рівень життя їхніх близьких.
Юнус пояснює, чому традиційні фінансові джерела, які відповідають за забезпечення бідних (Світовий Банк та Міжнародний Монетарний Фонд), мають обмежені можливості боротьби з цим явищем. Окрім цього, він ділиться власними порадами, які можуть зарадити проблемі.
Автор також пояснює, чому інші економічні моделі не здатні забезпечити бідних людей. Наприклад, хоч популярна сьогодні модель соціальної корпоративної відповідальності (CSR) і фокусується на трьох основних моментах (прибуток, люди та планета), все ж через деякий час стає зрозуміло, що в основі все-рівно залишається прибуток. "Коли компанія віддає копійку у CSR — вона використовує 99 копійок для того, щоб зробити суспільство гіршим", — пише Юнус.
Після цього Юнус пояснює, яким чином його організація (Grameen Bank) спонукає виникненню соціального бізнесу та багатьох невеликих соціальних компаній. Grameen Bank пропонує мікрокредити (починаючи від $15), не вимагаючи жодної застави. Цей банк спонукає бідні сім'ї у Бангладеш (звідки родом сам Юнус) виходити на рівень самостійного забезпечення. Із 1983-го року він видав кредитів загальною сумою 6 мільярдів доларів, а в кредитуванні взяли участь більше 7 мільйонів людей. Рівень повернення кредитів виявився просто вражаючим 98,6%.
Книгу "Створення світу без бідності" можна рекомендувати всім тим людям, які зацікавлені в тому, щоб наш світ ставав кращим.
Ярослав Федорак, за матеріалами Graziadio Business Report.
|