РЕЦЕНЗІЇ | Книга 10 березня 2009 р.

Сімейні війни: Як подолати класичні конфлікти сімейного бізнесу

Family Wars: Classic Conflicts in Family Business and How to Deal with Them

Грант Гордон (Grant Gordon), директор Інституту сімейного бізнесу у Великобританії та Нігель Ніколсон (Nigel Nicholson), професор із питань організаційної поведінки у Лондонській бізнес-школі, у своїй новій управлінській книзі "Сімейні війни: Як подолати класичні конфлікти сімейного бізнесу" (Family Wars: Classic Conflicts in Family Business and How to Deal with Them), чудово ілюструють крилату цитату Толстого: "Всі сім'ї щасливі однаково, але кожна з них нещасна по-своєму". Іронія полягає в тому, що ті "історії нещасть", які ви знайдете у цій книзі, стосуються найбільш успішних бізнесів у світі.

Саме сімейний бізнес лежить в основі більшості економік і фактично кожна сучасна велика корпорація починала із сімейного бізнесу. Ми можемо дуже багато чого навчитися, спостерігаючи за тим, як розвиваються сімейні бізнеси. Їхня спонтанність, відкритість та бажання досягати результатів можуть бути неабиякою перевагою. Але коли на обрії з'являються перші проблеми — їхня ідентичність та самооцінка може стати причиною провалу.

Дотримуючись думки, що провал виступає кращим вчителем, ніж успіх, автори проаналізували 24 сімейних бізнеси у Європі, Північній Америці та на Сході. Вони структурували їх, розділивши на 5 розділів, які відображають сімейну ворожнечу, починаючи від дрібних сутичок до повноцінних воєн. У процесі свого дослідження вони звертають увагу на те, яким чином зароджуються подібні конфлікти, як на них впливають сімейні зв'язки тощо.

Автори розглядають також стилі управління у сімейних компаніях, наголошуючи на тому, що всі вони (принаймні, на певному етапі свого розвитку) схиляються до патріархального стилю, якому притаманний підприємницький дух і рішення в якому приймаються "зверху-вниз". Результат такого управління може бути різним. Наприклад, якщо сім'я є відносно невеликою і в ній є декілька дітей чоловічої статі — між ними може початися боротьба за право наступництва.

Гордон та Ніколсон розповідають про п'ять основних факторів ризику для сімейного бізнесу, а також діляться способами боротьби з ними. Щоб уникнути "кумівства", вони рекомендують впроваджувати формальні політики найму та різноманітні програми розвитку для членів сім'ї, постійний процес оцінювання та зворотнього зв'язку. При цьому вони наголошують, що найняті ззовні люди повинні бути найвищого ґатунку.

Проблеми, які виникають між членами родини, можуть вирішуватися довгостроковими планами спадкоємництва, а також наймом зовнішніх осіб на ключові управлінські ролі у компанії.

Суперечки та постійні дрібні "війни" між молодшими спадкоємцями можуть бути уникнуті шляхом чіткого визначення їхніх ролей та налагодженням комунікації між ними. Адже, як би там не було — вони є членами однієї родини.

Ярослав Федорак, за матеріалами management-issues.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Як ви збудуєте своє життя?Як ви збудуєте своє життя?
Засіло в голові. Наука успішного навчанняЗасіло в голові. Наука успішного навчання
Ігропрактика. Перший підручник з ефективного проведення прикладних ігорІгропрактика. Перший підручник з ефективного проведення прикладних ігор

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)