Приватна імперія
Private Empire: ExxonMobil and American Power
На початку книги Стіва Кола (Steve Coll) "Приватна імперія: ExxonMobil і американська могутність" (Private Empire: ExxonMobil and American Power) ми стикаємося із несподіваною сценою, в якій Лі Реймонд (Lee Raymond), колишній генеральний директор ExxonMobil, з доволі брутальною відвертістю розповідає про свої справжні цінності. На запитання колеги, чи розглядає його компанія відкриття більшої кількості насосних станцій на території США, оскільки це посприяло б розвитку держави, Реймонд різко відповідає: "Я не американська компанія. І я не приймаю рішення, базуючись на тому, що вигідно для США".
Книга Кола пропонує дивовижну подорожу у світ компанії ExxonMobil, якій тільки нещодавно вдалося обійти Apple, ставши найбільшою приватною корпорацією з точки зору ринкової капіталізації. Але ExxonMobil до сих пір залишається неперевершеною, як компанія, що зберігає найбільше секретів.
Книгу Кола "Приватна імперія" можна читати як героїчний наратив Айн Ренд, схвально киваючи кожного разу, коли Реймонд чи його послідовник Рекс Тілерсон (Rex Tillerson) ігнорують нарікання критиків і подвоюють свої зусилля на шляху до нафти, всемогутньої нафти!
За час правління Реймонда Exxon дійсно стала приватною імперією, впровадивши свою власну політику, використовуючи власні методи оцінки та фінансової звітності і навіть розробляючи свою власну етику щодо того, що може вважатися поганим, а що — хорошим.
"Приватна імперія" — надзвичайно цікава, а в деяких моментах навіть захоплива історія найбільшої нафтової корпорації. Зробити книгу ще цікавішою дозволило особисте сприяння Реймонда підготуванню її до видання. Вочевидь, колишній генеральний директор ExxonMobil пішов на це через симпатію та повагу до автора книги.
Ярослав Федорак, за матеріалами Business Week.
|