ТЕНДЕНЦІЇ | Project Leadership 29 серпня 2018 р.

Управління проектами: «м’який» елемент

Недооцінювання чинника лідерства — одна із одвічних проблем, що може поставити під загрозу успіх будь-якого проекту. Про це нагадують автори дослідження McKinsey & Company «The art of project leadership» («Мистецтво проектного лідерства») Сергей Асвадуров (Sergey Asvadurov), Том Брайндед (Tom Brinded) і Майк Елліс (Mike Ellis).

Управління проектами: «м’який» елемент Успішне управління складним проектом з великим бюджетом (за американськими мірками понад $1 млрд) може визначити хід вашої подальшої кар’єри. Але дуже часто результати таких ініціатив розчаровують. Середньостатистичний проект завершуються на рік пізніше визначеного терміну та поглинає на 30% більше коштів, ніж передбачено бюджетом. У чому слід шукати першопричину таких невдач?

Більшість досліджень, під час яких вивчалися різні типи капітальних ініціатив, фокусувалися на «науці» проектного менеджменту — на процесах, системах, інструментах та технічних знаннях. Безперечно, що всі ці елементи є критично важливими для успіху. Проте, як показало дослідження McKinsey «The art of project leadership: delivering the world’s largest projects» («Мистецтво проектного лідерства: успішна реалізація наймасштабніших світових проектів»), керівники не приділяють достатньої уваги «м’яким» елементам: способу мислення, що ствердився в організації, звичним для неї поведінковим проявам та підходам до виконання робіт.

Джек Фатчер (Jack Futcher), президент та операційний директор Bechtel, у розмові з авторами дослідження сказав: «Успіх проекту залежить не від процесу, а від лідерства — лідерство має підпорядкувати собі процес». На жаль, практика показує, що саме «м’які» елементи найважче інкорпорувати в різні аспекти діяльності організації.

Результат будь-якого великого проекту в основному залежить від якості співпраці в команді. Конструктивний спосіб мислення втілюється в хороші рішення та міцні стосунки, які ґрунтуються на довірі, що у підсумку дозволяє досягти високої продуктивності групи. В ході дослідження McKinsey було виявлено чотири типи способу мислення, які можуть стати визначальними для успіху великого проекту, а також відповідні «смертні гріхи», котрі несуть у собі небезпеку провалу.

1. Управляйте ініціативою як бізнесом, а не як проектом. Для управління великими проектами потрібне керівництво рівня CEO та відповідна масштабність мислення. Без цього неможливо звести в одне ціле всю сукупність різнопланових організаційних питань.

«Смертний гріх». Неспроможність надихнути команду, наприклад, змушуючи людей дотримуватися якихось стандартних підходів та, відповідно, позбавляючи гнучкості реагування («Ми завжди так підходили до управління проектами»).

2. Беріть на себе повну відповідальність за результати. «Власник» проекту мусить повною мірою відповідати за успішне завершення ініціативи, мати вичерпну інформацію щодо всіх нюансів її реалізації та бути готовим у будь-яку мить прийняти потрібні (інколи дуже складні) рішення.

«Смертний гріх». Перекладення відповідальності за результат на підрядників («Це їхня справа — завершити проект вчасно, не виходячи поза межі бюджету»).

3. Ставтесь до підрядника як до партнера. Найкращих результатів можна досягти, коли «власник» проекту та підрядник виявляють ставлення: «Ми виграємо або програємо разом». Тоді вони довіряють одне одному та спільно займаються розв’язанням проблем.

«Смертний гріх». Звинувачення підрядника в невдачах та провалах («Результати діяльності підрядника не відповідають очікуванням — потрібно посилити тиск»).

4. Покладайтесь на процеси, але не забувайте про значущість лідерства. З допомогою тільки процесів неможливо вирішувати проблеми, які виникатимуть в контексті реалізації великих проектів. Лідери мусять забезпечувати бездоганне протікання відповідних процесів, але й при цьому чітко розуміти їхні переваги й обмеження та враховувати значущість людського фактору.

«Смертний гріх». Сліпе слідування процесам («Мені подобається ваша ідея, але керівник проекту не буде її розглядати, бо вона не відповідає процесу»).

За матеріалами "From pyramids to pipelines: the importance of soft leadership skills", McKinsey & Company.

Ілюстрація: Michail Petrov / Shutterstock.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Спершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слідСпершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слід
Змінюючи правила гри. Як лідери, новатори та візіонери перемагають у життіЗмінюючи правила гри. Як лідери, новатори та візіонери перемагають у житті
100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)