ТЕНДЕНЦІЇ | Прогнози майбутнього 24 липня 2023 р.

Бізнес-тренди 2050 року, що призведуть до прощання з працівниками, виробництвом, хворобами та «їжею»

Сьогодні керівники вищої ланки ламають голову над тим, що робити зі штучним інтелектом. Перенесіться на чверть століття вперед, і сьогоднішні побоювання здадуться вам просто смішними, — пише Стів Андріол (Steve Andriole), професор бізнес-технологій у Школі бізнесу Вілланова та автор нещодавно виданої книги «The Digital Playbook».

Хоча грати в футуролога завжди весело, є деякі підказки щодо бізнесу орієнтовно 2050 року, які можуть допомогти стратегам визначити свої майбутні бізнес-моделі та процеси — якщо не на 2050 рік, то на найближчі 5-7 років. Андріол пропонує подивитися на деякі технологічні бізнес-моделі, які стануть нормою до середини століття — ті технології та додатки, які ніхто не захоче «ставити на паузу».

Автор вірить, що у цій вправі є безумовна цінність. Перш за все, вона допомагає нам вийти за рамки, в які ми ставимо себе щоразу, коли дивимось на квартальний звіт про прибутки. Це також допомагає нам екстраполювати за межі бізнес-моделей, котрі, як ми переконані, приведуть нас до конкурентної землі обітованої. Тож зробіть крок назад і подумайте, куди ви прямуєте — особливо якщо ви вірите, що час летить непомітно.

Бізнес-тренди 2050 року, що призведуть до прощання з працівниками, виробництвом, хворобами та «їжею»

1. Автоматизація

Технологія автоматизації — авжеж, і «штучний інтелект» у всій його красі — стане звичайною справою. Фактично, вона непомітно керуватиме майже всім. Ми ще навіть не почали визначати коло процесів і моделей, які будуть автоматизовані через 25 років. Достатньо сказати, що те, чим сьогодні займається людина, буде замінено програмним забезпеченням (фактично, розподіленими чіпами) та робототехнікою. Хто увійде до шорт-листа? Аудитори, виробники, юристи, діагности, продавці, вчителі, маркетологи, програмісти, дослідники, письменники, кур’єри, служби клієнтського сервісу, працівники сфери приготування їжи та водії — це лише деякі з 300 мільйонів робочих місць, які, за оцінками Goldman Sachs, можуть бути автоматизовані.

Кількість робочих місць, які будуть автоматизовані, неможливо передбачити, але тенденції неминучі. Скільки компаній розглядають свої бізнес-процеси та цілі бізнес-моделі в якості кандидатів на автоматизацію? Хоча до 2050 року ще далеко, саме час провести мозковий штурм щодо континууму автоматизації, який, безумовно, позитивно вплине на ваш бізнес набагато раніше, ніж 2050-го.

2. Зміна клімата

  • Кліматичні зміни, такі як хвилі спеки, можуть обмежити можливість людей працювати на відкритому повітрі, а в екстремальних випадках — поставити під загрозу їхнє життя.
  • Надзвичайно спекотна погода може значно знизити ефективність енергосистем по всьому світу.
  • До 2050 року втрата льодовиків в Андах сягне 70%; літні мусони в Китаї підуть на спад, а приплив води у великі річки Азії сильно зменшиться через втрату понад третини гімалайського льодовикового покриву.
  • За прогнозами, до 2050 року забруднення зовнішнього повітря твердими частинками і приземним озоном стане головною причиною смертності, пов’язаної з екологією, в усьому світі.
  • До 2050 року більше половини світового населення (57%) буде жити в районах, які страждатимуть від нестачі води щонайменше один місяць щороку.
  • Між 2030 і 2050 роками наслідки зміни клімату спричинятимуть 250 000 додаткових смертей у світі щороку, головним чином від недоїдання, малярії, діареї та теплового стресу.

Поки що невідомо, чи можна зупинити кліматичні зміни за допомогою технологій. Технології — це буквально остання велика надія Землі. Інвестувати сьогодні? Створювати сьогодні? Цей тренд легко визначити. Чи відповідає ваша бізнес-модель вимогам часу? Як щодо альтернативної енергетики? Скорочення викидів вуглецю? Чи варто вам почати рухатися у цьому напрямку? Чи варто інвестувати в (білу) фарбу?

3. Продукти харчування

Їжа також зміниться:

«До 2050 року культивоване м’ясо, комахи з високим вмістом білка, морські та прісноводні водорості, а також горіхи, що не містять алергенів, стануть найбільш стійкими джерелами білка для підтримки постійно зростаючого населення... До 2050 року мільярди людей не матимуть постійного доступу до безпечної, поживної їжі. Наслідки такого сценарію будуть руйнівними не лише для людей у найбільш постраждалих регіонах. Він прокотиться ударними хвилями по всьому світу, потенційно спровокувавши насильницькі конфлікти, економічний спад і масову міграцію населення, якої світ ще ніколи не бачив».

Постануть нові питання безпеки, дистрибуції і, звичайно, смакових уподобань. Продовольче фермерство буде розвиватися повсюдно, оскільки клімат не сприяє «звичайному» сільському господарству. Чи є тут щось для вас?

4. Виробництво

Брак фахівців у сфері виробництва, як і так званих «синіх комірців», прискорить розвиток виробничих можливостей. До 2050 року:

«Потужні тренди підштовхнуть виробництво до повної автоматизації до 2050 року, в той час як люди, які все ще працюватимуть у цій галузі, отримають можливість як ніколи раніше швидко впроваджувати інновації».

«Багато років тому Воррен Бенніс (Warren Bennis) передбачив: "На фабриці майбутнього буде лише два працівники — людина і собака. Людина буде там, щоб годувати собаку. Собака буде там, щоб не давати людині торкатися обладнання"».

І це ще не все:

«Слоном у кімнаті для багатьох виробників стає те, наскільки 3D-друк змінить набір технологій, а крім того — його вплив на дизайн продукції та безліч інших питань. Досі обмеження швидкості та високі витрати на сировину адитивного виробництва суттєво обмежували його життєздатність за межами створення прототипів. Але, як сказав консультант і аналітик Террі Волерс (Terry Wohlers), швидкість "не буде ворогом" до 2050 року».

Інтеграція, автоматизація, координація, оптимізація ланцюгів постачання — все це визначатиме виробництво 2050 року. Яке місце в цьому процесі посідаєте ви?

5. Хвороби

Декілька хороших новин. Цілком ймовірно, що до 2050 року ціла низка хвороб буде викорінена або стане виліковною, включаючи рак, хворобу Альцгеймера, СНІД, лихоманку Ебола, малярію та серцеві захворювання. Генна терапія вже повсюдно застосовується, і є навіть 3D-друковані органи. Біонічна заміна стане стандартною процедурою для пошкоджених або втрачених кінцівок. У всіх цих хороших новинах говориться, що "до 2050 року стійкі до ліків інфекції вб’ють більше людей, ніж рак". Охорона здоров’я у всіх її проявах може стати найбільшою бізнес-можливістю XXI століття. Де ви є?

Різні передбачення

Існує нескінченний список прогнозів на 2050 рік. Ось лише деякі з них:

  • Наноботи підключать наш мозок прямо до хмари.
  • Реінкарнація людей за допомогою штучного інтелекту (ШІ).
  • ШІ стане позитивним чистим мотиватором для роботи.
  • ChatGPT стане одним з основних інструментів роботи в кожній окремій галузі.
  • Технологія Інтернету речей (IoT) змінить дизайн продуктів.
  • Космічний туризм: тиждень на орбіті.
  • Безпілотні автомобілі зроблять водіння безпечнішим.
  • Завдяки енергії заводу ви заряджатимете свій iPhone.
  • Теплова енергія океану може привести нас до 100% відновлюваної енергії.
  • ЄС зіткнеться з нестачею ІТ-працівників.
  • Безпілотник для відкриття незвіданих місць.
  • Половина нинішніх робочих місць у світі навряд чи існуватиме у 2050 році.

Можливо, один або декілька з цих прогнозів наштовхнуть вас на певні роздуми...

Сценарне мислення

Сценарії 2050 року — якими б дивними вони не здавалися сьогодні — забезпечують лінзу, через яку можна переосмислити бізнес-процеси, моделі та цілі бізнес-стратегії:

«Робота зі сценаріями майбутнього 2050 року стала каталізатором великих змін у компанії. Ми були готові до змін, але цей процес допоміг нам переосмислити нашу візію та стратегію», — зазначив Йенс Одгаард Олссон (Jens Odgaard Olsson), CEO данської компанії Lifeshelter.

Звичайно, до 2050 року ще далеко, але визначені тут макротренди, сподіваємось, допоможуть нам замислитись над тим, що буде завтра. Прогнози до 2050 року — це лабораторія для роздумів, які можуть принести певні вигоди в короткостроковій перспективі.

Ілюстрація: reddit.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Фриланс здорової людини. Стоп’ятсот лайфхаків від замовників і виконавцівФриланс здорової людини. Стоп’ятсот лайфхаків від замовників і виконавців
Код винятковості. Живи за власними правиламиКод винятковості. Живи за власними правилами
Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблемВитончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)