ТЕНДЕНЦІЇ | Блокчейн-технології 29 липня 2020 р.

Як блокчейн підкорює індустрію фінансів: світовий досвід

Джерело: PaySpace Magazine

Згідно з даними аналітичної компанії Fortune Business Insights, вже за п’ять років ринок блокчейн-технологій вийде на рівень $ 21 млрд. Головним поштовхом до розвитку, звичайно ж, вважається посткоронавірусна криза й активність великих компаній, що розробляють власні блокчейн-технології.

Як блокчейн підкорює індустрію фінансів: світовий досвід

Блокчейн вважають як економічною, так і технологічною інновацією, але більшість компаній націлені на зміни саме фінансових процесів. Почасти тому найбільший інтерес до технології проявляє фінансовий сектор, і особливо банки. Ще в 2018 році найбільший іспанський банк BBVA став першою у світі фінансовою організацією, яка видала кредит у 75 млн євро за допомогою технології блокчейн.

В основі технології блокчейн лежить принцип безперервного послідовного ланцюжка блоків, що містять інформацію. Спочатку технологія була задумана для проведення взаєморозрахунків у криптовалюті біткоїн, але з часом багато фінансових організацій по достоїнству оцінили переваги системи. Deutsche Bank, Barclays Bank, Федеральна резервна система США і Citigroup вже активно використовують технологію, близько 30% від загального обсягу інвестицій в блокчейн робить фінансовий сектор.

Більше за інших блокчейн полюбили банки, страхові компанії та платіжні системи, серед яких такі гіганти як VISA, Mastercard, Unionpay і SWIFT. Найбільший швейцарський фінансовий холдинг, що надає широкий спектр фінансових послуг по всьому світу UBS Group AG навіть відкрив спеціальні дослідницькі лабораторії, присвячені блокчейну — аби вивчити, як технологію можна використовувати для підвищення ефективності і зниження витрат у фінансовому секторі.

Більше за інших блокчейн полюбили банки, страхові компанії та платіжні системи

Навіщо і кому потрібна технологія

За допомогою блокчейну зазвичай розраховують підвищити прозорість бізнес-процесів і прискорити бюрократичні процедури, оскільки в перспективі це повинно допомогти заощадити мільйони доларів.

Наприклад, дослідження Thomson Reuters Survey показало, що фінустанови витрачають на ідентифікацію та перевірку клієнтів близько $ 60 млн на рік. Блокчейн — та сама паличка-виручалочка, яка допоможе оптимізувати витратний процес і скоротити витрати. Інформацію про перевірених клієнтів можна безпечно зберігати в одному для всіх блокчейн-вузлі, до якого є доступ у всіх гравців фінансового ринку.

Безпечне зберігання даних — коник технології блокчейн, яка значно зменшує можливість стороннього втручання завдяки децентралізованим даними. Інформація зберігається не в одному місці, а в декількох вузлах, злом яких вимагає набагато більших ресурсів від шахраїв.

Німецька страхова компанія Allianz SE і нідерландський фінансовий конгломерат ING вже відзначили плюси блокчейн-технологій у питаннях клієнтських баз даних. Блокчейн приніс абсолютно новий формат співпраці у фінансову індустрію, змушуючи банки і фінустанови об’єднуватися, діяти спільно — часто минаючи регулятора.

Блокчейн значно прискорює платежі — а це вагомий аргумент для будь-якої фінансової організації

З огляду на той факт, що однією з головних проблем сучасних банків залишається недовіра до конкурентів, блокчейн може стати справжньою об’єднувальною стрічкою, яка створить принципово нову фінансову екосистему.

Крім того, блокчейн значно прискорює платежі — а це вагомий аргумент для будь-якої фінансової організації. Один із проектів швейцарської UBS Group AG під назвою Batavia — кращий тому доказ, зараз блокчейн-платформа успішно проводить швидкі транскордонні транзакції, миттєво створюючи зв’язки між усіма учасниками фінансового процесу.

Як блокчейн вплинув на світову індустрію фінансів: думки експертів

Редакція PaySpace Magazine попросила українські компанії, які є експертами у сфері блокчейн і технологій розподілених реєстрів, поділитися своєю думкою щодо того, як блокчейн вплинув на світову індустрію фінансів.

Distributed Lab — компанія, яка займається дослідженням блокчейну і розробкою децентралізованих платформ. Distributed Lab створює інноваційні продукти, проводить освітні заходи та конференції.

Tezos Ukraine розробляє інноваційні технологічні рішення в області нових, відкритих і децентралізованих архітектур програмного забезпечення, здатних стати відповіддю на виклики сучасного суспільства.

Distributed Lab:

Ця технологія змусила людей замислитися над створенням нових систем, де забезпечуються такі властивості, як прозорість (аудит в режимі реального часу), відмовостійкість, нескасовуваність дій і відповідних записів. Крім того, подібними системами може володіти і управляти не одна сторона, як це було з використанням традиційних технологій, а група незалежних сторін. Не так давно здавалося, що одночасно дуже складно досягти всіх цих властивостей. Нам складно було уявити інструмент, який може дозволити це здійснити. Зараз ми бачимо, що багато компаній тестують і застосовують технологію блокчейн у своїй діяльності, в тому числі для обліку фінансів.

Сергій Васильчук, співзасновник компанії Tezos Ukraine, CEO Everstake, учасник пілотного проекту зі створення E-гривні:

Насправді, блокчейн тільки зараз починає впливати на індустрію фінансів, оскільки блокчейн — це в першу чергу інструмент боротьби з банківським тероризмом. Те, що зараз банківська сфера вводить під виглядом KYC/AML у боротьбі з тероризмом, насправді є тероризмом проти фінансової свободи громадян, створюючи додаткові перешкоди у фінансових взаєминах. Але творці подібних перешкод не розуміють цього, а ось підростаюче покоління і ті люди, які вже випробували всю красу і свободу блокчейну й управління фінансами на блокчейні, це розуміють. Це інструмент, який рано чи пізно дасть їм по носі і змусить їх переглянути існуючі принципи і політики відкритості та прозорості.

У яких сферах найбільш часто і успішно застосовують технологію блокчейн?

Distributed Lab:

Потенціал застосування технології досить великий і він зачіпає дуже багато сфер діяльності людини, найбільш поширеними з яких на даний момент є:
  • платформи електронного голосування;
  • децентралізовані аукціони;
  • токенізація активів і digital-трансформація в цілому;
  • підвищення рівня автоматизації в прийнятті рішень;
  • приватні системи взаєморозрахунків;
  • децентралізовані автономні організації;
  • реєстри прав власності;
  • timestamping (фіксація в часі) подій (записів про події).

Важливо також зазначити, що існує ряд міфів щодо застосування технології блокчейн. Наприклад, деякі люди вірять, що якщо дані записати в блок, то ці дані автоматично стають достовірними. Зрозуміло, що це не так. Перевірка достовірності даних повинна реалізовуватися до того, як дані потрапляють в систему обліку.

Сергій Васильчук:

У першу чергу, це стейблкоїни — це те, що буде боротися з тероризмом. Друге — це фінансовий трейдинг. Подивіться на MakerDAO, DeFi.

Блокчейн перевинайшов процес управління фінансами, блокчейн перевинайшов принцип управління заставним майном, зробивши його прозорим, красивим і надійним, завдяки смарт-контрактам. Блокчейн перевинайшов трейдинг — подивіться як торгуються кріптоактиви, і наскільки високотехнологічними є біржі, що торгують віртуальними активами. Тому блокчейн для мене прирівнюється до швидкого, зручного і якісного управління фінансами. Поки, я вважаю, це основний напрямок для застосування і розвитку технології блокчейн. Інших реальних сфер застосування блокчейну, крім фінансової, я поки не бачу, принаймні в найближчому майбутньому.

Ілюстрація: Information Age



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Білл Гейтс рекомендує… 10 книжок про важливе в однійБілл Гейтс рекомендує… 10 книжок про важливе в одній
Напролом. Мистецтво перетворювати перешкоди на перемогиНапролом. Мистецтво перетворювати перешкоди на перемоги
Під три чорти турботи! Нумо до роботи!Під три чорти турботи! Нумо до роботи!

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)