Кожен шостий ІТ-проект обходиться вдвічі дорожче, ніж заплановано
Витрати на ІТ-проекти майже завжди перевищують план бюджету. Особливо це стосується впроваджень у державному секторі.
Перевитрата бюджету в одному із шести великих ІТ-проектів може скласти до 200%, говориться в дослідженні університету Оксфорда та компанії McKinsey.
Дослідники з'ясували, що у високотехнологічних проектах такі ситуації відбуваються в три рази частіше, ніж, наприклад, при будівництві або реалізації інших масштабних ініціатив. Учені описують перевитрату коштів в ІТ-проектах як "синдром чорного лебедя": такі ситуації рідкі, але наслідки їх можуть бути значні аж до руйнування уразливих компаній.
У рамках дослідження був проаналізований 1471 великомасштабний світовий проект у сфері ІТ вартістю більше $170 млн. Установлено, що більшість проектів завершилися з перевищенням бюджету менш ніж на 30%, у той час як кожен шостий коштував у середньому в три рази більше. Аналітики висловили стурбованість адекватністю традиційних систем моделювання ризиків в управлінні ІТ-проектами, оскільки шанси виходу витрат з під контролю у витратних комп'ютерних проектах виявилися в 20 разів вищими, ніж очікувалося.
Дослідницька група відзначила тенденцію серед ІТ-керівників — ігнорувати малоймовірні, але значні за наслідками ризики для планів проектів, і назвали це "синдромом чорного лебедя".
Професор Оксфордського університету Бент Флівб'єрг (Bent Flyvbjerg) помітив, що "чорні лебеді" — події, що негативно впливають на хід проекту і уражають рідко, але якщо вони це роблять, то з великою силою. "ІТ-менеджери, як правило, не бачать цих "чорних лебедів", оскільки припускають, що вони рідкі, і, напевно, уразять когось іншого. Вони помиляються. Це відбувається набагато частіше".
Флівб'єрг навів у якості прикладу проект компанії Auto Windscreens, який вийшов з-під контролю й мав катастрофічні наслідки для бізнесу. "Це була друга по величині компанія в країні з ремонту вітрових стекол. Вони намагалися впровадити нову ІТ-систему, але проект зазнав невдачі й створив величезні проблеми", — сказав він.
Флівб'єрг пояснив, що поява "чорного лебедя" часто виглядає як проблеми із програмою, але потім відбувається кілька подій, які можуть трапитися одночасно: економічний спад, фінансові труднощі, що підсилюють ризики.
До цієї пори великомасштабні збої в ІТ-проектах найчастіше асоціювалися з державним сектором. У доповіді Європейської групи зі стратегії послуг (European Services Strategies Unit), повідомляється, що в 2007-му році у Великобританії виявлені 105 державних контрактів з істотною перевитратою бюджету.
Проте, професор Флівб'єрг уважає, що ці проблеми рівною мірою стосуються і приватних компаній. "Завжди здавалося, що в державному ІТ-секторі справи йдуть гірше, ніж у приватних компаніях. Наші результати показують, що вони й там так само погані, — підкреслив професор. — Ми вважаємо, що до урядових ІТ-контрактів привертається більше уваги, у той час як приватний сектор цілком може приховати ці деталі".
За матеріалами TADVISER.
|