Глобальний рейтинг бізнес-мислителів Thinkers50 2013-го року
Чиї ідеї стануть визначальними для розвитку бізнесу впродовж наступних років? Відповідь на це запитання дає перелік провідних бізнес-мислителів світу Thinkers50. Цього року найвпливовішим управлінським мислителем визнано професора Гарвардської бізнес-школи Клейтона Крістенсена.
Клейтон Крістенсен
(Clayton Christensen)
|
№1. Невгамовний революціонер. Клейтон Крістенсен (Clayton Christensen) — автор теорії підривних інновацій, вперше представленої у книзі «The Innovator's Dilemma» («Дилема інноватора»). У цій праці Крістенсен показав, як компанії, котрі впродовж десятиліть утримували лідерські позиції у своїх галузях, ставали заручниками власного успіху, бо були не в змозі вчасно відреагувати на появу кардинально нових технологій. У своїх наступних книгах «The Innovator’s Prescription: A Disruptive Solution for Health Care» («Рецепт для новаторів. Підривне розв’язання для системи охорони здоров’я») та «Disrupting Class» («"Підрив" у класній кімнаті»), Клейтон Крістенсен проаналізував, як застосування засад його теорії в освіті та охороні здоров’я може допомогти вирішити деякі болючі проблеми, що стоять перед суспільством. У своїй останній книзі «How Will You Measure Your Life?» («Стратегія життя») мислитель-«підривник» переніс свою концепцію у контекст особистого життя — показав, як, ставлячи собі правильні запитання, можна спрогнозувати ймовірний хід розвитку подій і таким чином привнести у власне буття істинний зміст.
№2. Першовідкривачі Блакитного океану. Другу позицію у рейтингу посіли професори INSEAD Чан Кім (Chan Kim) та Рене Моборн (Renée Mauborgne). Новий погляд на сутність конкурентної боротьби, який вони представили у книзі «Blue Ocean Strategy» («Стратегія блакитного океану»), надихнув цілу низку компаній, некомерційних організацій, а також уряди кількох країн на створення дуже різних, але вкрай успішних інноваційних стратегій. Так, нещодавно уряд Малайзії приступив до реалізації проекту «Стратегія блакитного океану-3», мета якого — забезпечення бідних верств сільського населення житлом та водою.
№3. Стратег для переможців. Роджер Мартін (Roger Martin), колишній декан Ротманської школи бізнесу Університету Торонто (Канада), — на третьому місці рейтингу. Книга «Playing to Win: How Strategy Really Works» («Гра на перемогу. Як насправді працює стратегія»), написана Мартіном спільно з Аланом Джорджем Лафлі (Alan George Lafley) містить стратегічну модель, яку було успішно апробовано у P&G. Також ця праця отримала нагороду Thinkers50 «За найкращу книгу».
№4. Філософ школи «Вікі». Дон Тапскотт (Don Tapscott), відомий канадський фахівець у сфері корпоративної стратегії, опинився у провідній п’ятірці вперше. Світову славу йому принесла книга «Wikinomics: How Mass Collaboration Changes Everything» («Вікіноміка. Як масова співпраця змінює все»), написана у співавторстві з Ентоні Вілльямсом (Anthony Williams). Тема останнього дослідження Тапскотта — альтернативні (відмінні від тих, що традиційно використовують ООН та окремі держави) підходи до вирішення глобальних проблем.
№5. Інноватор навпаки. Віджей Говіндараджан (Vijay Govindarajan), професор кафедри міжнародного бізнесу школи бізнесу імені Така при Дартмутському коледжі, завершує першу п’ятірку. Разом із Крісом Трімблом (Chris Trimble) він створив термін «зворотна інновація», який описує наступне явище. Так, якщо раніше концепції нових продуктів, здебільшого, народжувалися у промислово розвинутих країнах, і звідти транспортувалися у держави, що розвиваються, то зараз дедалі частіше спостерігається рух інновацій у зворотному напрямку. Цей феномен детально проаналізовано у книзі Говіндараджана і Трімбла «Reverse Innovation: Create Far From Home, Win Everywhere» («Зворотна інновація. Творіть здалека від дому — перемагайте повсюди»).
Гуру із Китаю
Зрештою, зміна географії стосується не лише інноваційного простору. «Управлінська філософія перестає бути прерогативою Заходу, — зазначає Стюарт Крейнер (Stuart Crainer), один із співзасновників Thinkers50. — У попередні періоди у рейтингу з’явилася когорта управлінських гуру з Індії, а в переліку 2013 року вперше фігурують представники Китаю».
На 31-ій позиції рейтингу — Лю Чуанжі (Liu Chuanzhi), засновник Lenovo. Він створив свій бізнес 1984-го року, взявши для цього в уряду позику на суму $24 тис. Сьогодні Lenovo — друга комп’ютерна компанія світу.
50-те місце у переліку посів Ван Ші (Wang Shi), засновник та голова Vanke, найбільшої компанії світу із будівництва житла. Також раніше він очолював першу та найбільшу у Китаї підприємницьку організацію. Зараз Ші бере участь у діяльності різних благодійних структур, читає лекції у Гарварді, і, крім усього, захоплюється альпінізмом, зокрема, він здійснив сходження на Еверест. Ван Ші — автор книги «Ladder of the Soul» («Сходи душі»).
Жіночій наступ
Хоча Дез Дірлав (Des Dearlove), інший співзасновник рейтингу, і нарікає на те, що жінки все ще недостатньо представлені у Thinkers50, прогрес на цьому фронті очевидний. У переліку 2013 року — 13 жінок. Для порівняння: у Thinkers50 2011-го року їх було 11, а у переліку 2009-го — усього п’ять.
Крім Рене Моборн, у першій десятці опиналися: Ріта Макграт (Rita McGrath), професор Колумбійської бізнес-школи, відомий фахівець із розробки стратегії для умов високої нестабільності (6-та позиція); Лінда Хілл (Linda Hill), професор Гарвардської бізнес-школи, автор книги «Becoming a Manager» (Як стати менеджером») (8-ма позиція ); та Гермінія Ібарра (Herminia Ibarra), професор кафедри лідерства та навчання INSEAD, автор книги «Working Identity» («Ідентичність в дії») (9-та позиція).
Місця в першій двадцятці посіли: Лінда Граттон (Lynda Gratton), професор кафедри управлінської практики Лондонської бізнес-школи (14-та позиція); Сильвія-Енн Хьюлетт (Sylvia-Ann Hewlett), засновниця та керівник Hewlett Chivée Partners та Center for Talent Innovation (15-та позиція); та Емі Едмондсон (Amy Edmondson), професор кафедри лідерства і менеджменту Гарвардської бізнес-школи (16-та позиція).
Серед інших жінок, представлених у Thinkers50, — Шерил Сендберг (Sheryl Sandberg), операційний директор Facebook, автор книги «Lean In: Women, Work, and the Will to Lead» («Упрись і рухайся вперед: жінки, робота та прагнення лідерства»), що виборола першу позицію у рейтингу бізнес-книг 2013 року за версією Amazon, та Ліз Вайзмен (Liz Wiseman), консультант зі стратегії та лідерства, колишній топ-менеджер Oracle.
Благодійний Фонд, який створила Еллен Макартур (Ellen MacArthur), отримав нагороду К.К. Прахалада «За проривну ідею». Приводом для надання цієї відзнаки стало просування Фондом ідеї циркулярної економіки.
Лауреатом нагороди «Мислитель майбутнього» вдруге стала жінка. Цього разу її одержала Нілофер Мерчант (Nilofer Merchant), автор книги «11 Rules for Creating Value in the Social Era» («11 правил творення цінності у соціальну епоху»).
Різноманіття нагород
Цього року створено «Алею слави» Thinkers50. Серед тих, кого удостоєно цієї відзнаки, — Том Пітерс (Tom Peters), Генрі Мінцберг (Henry Mintzberg) та автори системи збалансованих показників Роберт Каплан (Robert Kaplan) і Девід Нортон (David Norton).
Нагороду «За досягнення цілого життя» (її було присуджено вдруге) отримав японець Ікуджіро Нонака (Ikujiro Nonaka). Її першим лауреатом став Чарльз Хенді (Charles Handy).
Зміна варти
У переліку 2013 року — 14 новачків. Отже, зміна поколінь управлінських гуру йде повною ходою.
Повернення «блудного сина»
Серед тих, хто повернувся до переліку, — Кріс Зук (Chris Zook), партнер у компанії Bain & Company, відомий фахівець зі стратегії зростання бізнесу. Він був представлений у Thinkers50 2007-го року; втім, до наступних переліків не потрапляв.
«Цікаві часи потребують цікавих ідей, — зауважують Стюарт Крейнер та Дез Дірлав, — Відчувається, що змінюється і наше сприйняття бізнесу, і те, як ми підходимо до його провадження. Ідеї людей, котрі увійшли до Thinkers50 стають відправною точкою для змін як на промислових підприємствах, так і в радах директорів компаній цілого світу. У бізнесі ідеї мають неабияке значення. Адже вони можуть стати гранню, що відмежовує успіх від провалу».
Про рейтинг Thinkers50
Глобальний рейтинг управлінських мислителів Thinkers50 публікується кожні два роки. Над формуванням переліку 2013 року працювала група радників з Америки, Азії, Близького Сходу та Європи.
Кандидати у Thinkers50 оцінюються за 10-ма критеріями. Критерії 1-5 стосуються оцінювання діяльності претендента впродовж двох років, що минули з моменту формування попереднього рейтингу: 1 — релевантність ідеї, 2 — надійність методики проведення дослідження, 3 — представлення ідеї, 4 — доступність/поширення ідеї, 5 представленість ідеї у світі. Критерії 6-10 стосуються оцінювання діяльності претендента протягом 20 попередніх років: 6 — оригінальність ідеї; 7 — вплив ідеї; 8 — практичність застосування ідеї; 9 — значущість ідеї для успіху бізнесу, 10 — здатність надихати.
|