БІЗНЕС-ОСВІТА | Соціальні ініціативи 25 вересня 2008 р.

Соціальне підприємництво

Автор: Nunzio Quacquarelli, QS World MBA Tour

МВА роблять те, що вони можуть найкраще, на благо суспільства!

С. К. Прахалад (C.K. Prahalad) починає свою авторську працю "Багатство біля основи піраміди" (The Fortune at the Bottom of the Pyramid) із простого, але доволі революційного судження: "Якщо ми припинимо думати про бідних як жертви, а скоріше як безжурні й творчі підприємці або ж як споживачі, що усвідомлюють цінність, то це відкриє нам цілий новий світ можливостей".

Соціальне підприємництво стало глобальним явищем, що впливає на життя громадян при використанні інноваційних ділових підходів до рішення соціальних проблем. Найвідоміший сучасний практик — доктор Мухаммад Юнус (Muhammad Yunus), власник Нобелівської премії за його мікрофінансове підприємство, що служить мільйонам фермерів у Бангладеш, є втіленням зростаючого організму ділового місіонерства.

Соціальне підприємництво стоїть першим пунктом на порядку денному в школах бізнесу!

Нове "покоління тисячоріччя" підприємців тепер захоплені MBA не просто з метою кар'єрного росту, але й тому що вони щиро зацікавлені в тім, щоб почати працювати у фірмах, які можуть принести користь суспільству.

Свідченням цього зростаючого інтересу є проведення так званих конференцій впливу (Impact Conference), що почалися з участі групи студентів Wharton у 1995-му році. У листопаді 2008 студенти школи Wharton влаштовують конференцію впливу, в якій будуть брати участь понад 1800 студентів, уряд і представники неурядових організацій із усього світу, щоб обговорити корпоративну соціальну відповідальність і соціальне підприємництво. Крім того, школи бізнесу тепер оцінюються Aspen Institute за наявністю матеріалів про соціальну відповідальність у рамках їхніх курсів у класифікації «Beyond Grey Pinstripes».

У результаті бізнес-школи в усьому світі впроваджують центри або факультативні програми по соціальному підприємництву, щоб допомогти привести кращі та найбільш яскраві уми до інноваційних рішень, які в майбутньому допоможуть мільйонам людей.

"Той факт, що «покоління тисячоріччя» у значній мірі цікавиться соціальним підприємництвом, став реальним благом для школи UCLA Anderson", — говорить Мей Шорс (Mae Shores), директор приймальної комісії в UCLA Anderson. "Ми побачили, наскільки виросла кількість претендентів, які мають сильний послужний список причетності до співтовариства, а також щирий інтерес до створення кар'єри, що дозволить їм допомогти навколишньому світу".

Шорс продовжує: "Наш центр підприємництва став фокусом для багатьох передбачуваних кандидатів MBA, які цікавляться суспільними і некомерційними секторами. Вони розглядають City University Los Angeles як природне призначення".

Як бізнес-школи навчають соціальному підприємництву?

Бізнес-школи займаються навчанням соціальному підприємництву по-різному. Кілька шкіл створили тематичні центри. В INSEAD є центр соціальних інновацій і курс по соціальному підприємництву. В Kellogg також є центр соціального підприємництва, який, відповідно до слів його декана Діпака Джейна (Dipak Jain), "зосереджений на поставці результатів".

Сантьяго Інігез (Santiago Iniguez), декан IE Business School у Мадриді, що спеціалізується на підприємництві, має альтернативне бачення: "Цілісний підхід — ось чого потребує південний схід. Хороше управління = відповідальне управління + потреба заглиблюватися в кожен курс. Багато ініціатив можуть початися зі студентства, і школа повинна забезпечити відповідне оточення, щоб дозволити цим ініціативам процвітати".

Усе більше шкіл працюють у тісному співробітництві із неурядовими організаціями й організаціями співтовариства, створюючи можливість студентам набути досвід, працюючи в межах цього оточення. "Ми сподіваємося дати студентам зачіпку, що зробить їхніми прихильниками CSR на все життя", — говорить Арно де Майєр (Arnoud De Meyer), декан Judge Business School Кембриджського університету.

Вплив МВА на проблеми бідності, глобального потепління й здоров'я

Декани бізнес-шкіл у кращих університетах світу бачать можливість розвити мультидисциплинарні підходи до рішення важливих на сьогодні проблем: забруднення навколишнього середовища, здоров'я й бідності. Том Робертсон (Thomas Robertson), декан школи Wharton в Університеті Пенсільванії, говорить: "В Університеті Пенсільванії є єдине, інтегроване університетське містечко, чиї інститути й відділи, завдяки достатньому фінансуванню, працюють за передовими технологіями. Професори Wharton працюють над багатьма глобальними ініціативами відносно здоров'я — Рой Вагелос (Roy Vagelos) (колишній виконавчий директор Merck) фінансував The Life Sciences Institute. Наш Центр Макінтоша працює із прикладними, медичною науками й біологією над програмами досліджень, із метою створення й поширення інновацій, перетворюючи ідеї в комерційні факти".

Робертсон додає: "Більша частина проблем у країнах, що розвиваються, — брак здатностей у сфері управління й підприємництва. Wharton перебуває в епіцентрі соціального впливу. Наш факультет бере активну участь у підприємницьких ініціативах зміцнення потенціалу усередині країни і в усьому світі. Наприклад, професор Йєн Макміллан (Ian MacMillan) працював над проектами в Замбії, у товаристві з Ветеринарною Школою Університету Пенсільванії, щоб збільшити врожаї курячого корму — підприємницька ініціатива, що виявилася успішною.

Йорді Каналс (Jordi Canals) із бізнес-школи IESE повідомляє, що "IESE і факультет CEIBS (Китайсько-Європейська Міжнародна бізнес-школа), а також робота студентів з Asia Link, були ініційовані Європейською комісією для просування життєздатної регіональної й багатобічної організації мережі й розвитку. Професори IESE також працювали над проектом з IFC, частиною Всесвітнього Банку, для створення суспільно-приватних товариств, поліпшення управлінських навичок в Африці, розширення й посилення можливостей для одержання освіти в сфері менеджменту й навчання, особливо в Кенії, Південній Африці й Гані".

Яким чином МВА бере участь у вирішенні цих проблем?

Робертсон зауважує: "Майже 50% наших студентів залучені в соціально-відповідальні проекти під час їхнього навчання в Wharton. Є багато організованих студентами консультаційних проектів, які допомагають фірмам у країнах, що розвиваються, одержати доступ до розвинених ринків". Робертсон радий проведенню конференцій впливу в Wharton: "Конференції не змінять світ, але вони можуть указати зацікавленим у цих проблемах людям правильний напрямок".

Шорс із UCLA додає: "Ми приймаємо більше студентів, пов'язаних з урядом, некомерційними фірмами і міжнародними агентствами. MBA більше не сприймається як ступінь насамперед для тих, хто бажає робити кар'єру в інвестиційно-банківській сфері, консалтингу або виробництві. Скоріше MBA тепер визнана як ступінь, що забезпечує широту навичок, які застосовні до фактично будь-якої кар'єри, включаючи соціальне підприємництво".

В QS, яка була заснована у 1990-му році в Wharton, довго була соціально підприємницька місія — "дозволити мотивованим людям реалізувати свій потенціал через міжнародну рухливість, досягнення в освіті й кар'єрі".

У результаті, шість років тому, QS створив Стипендіальний фонд QS Trust, щоб запропонувати стипендії для кандидатів, які продемонстрували соціально відповідальне управління своїми спільнотами. Дотепер, більш ніж 27 чоловік, які відвідали QS World MBA Tour або QS World Grad School Tour — виграли часткові стипендії, щоб одержати MBA або післядипломну освіту в таких школах, як Chicago, INSEAD, LBS, SDA Bocconi, IE, Politecnico di Milano і багатьох інших. Костянтин Магалецький, який зараз проходить літнє стажування в Лондоні, торік одержав стипендію QS Chicago GSB. Стипендіальний фонд QS Trust також сприяв фінансуванню будівлі місіонерської школи в Бірмі.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Білл Гейтс рекомендує… 10 книжок про важливе в однійБілл Гейтс рекомендує… 10 книжок про важливе в одній
Есенціалізм. Мистецтво визначати пріоритетиЕсенціалізм. Мистецтво визначати пріоритети
Ігропрактика. Перший підручник з ефективного проведення прикладних ігорІгропрактика. Перший підручник з ефективного проведення прикладних ігор

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)