БІЗНЕС-ОСВІТА | Критика MBA 17 лютого 2009 р.

Переосмислення MBA

Переосмислення MBA Після того, як фонди Carnegie та Ford піддали нищівній критиці те, що можна було вважати освітою МВА у 1959-му році, відбулося багато суттєвих змін. Провідні бізнес-школи доклали багато зусиль, щоб повернути собі хоча б часточку довіри та поваги з боку бізнесу та критиків.

Останнім часом критики знову почали піддавати сумніву корисність програм МВА, звинувачуючи їх в тому, що вони не мають жодного зв'язку з реальним світом. На думку критиків, бізнес-школи все більше та більше перетворюються на своєрідні клуби для майбутніх консультантів. Генеральні директори скаржаться, що освіта МВА стає все більш та більш теоретичною, а випускники бізнес-шкіл в реальності не здатні справлятися із викликами, які ставить перед компаніями сьогодення. Деякі рекрутери сьогодні вже поговорюють про те, що ступінь МВА може стати недоліком. Адже на думку найбільш практичних керівників, людина, яка затребувана на ринку праці, ніколи не стане витрачати 2 роки свого життя на заняття у бізнес-школі.

Чи здатні провідні світові університети, які пропонують ступінь МВА, виправити ситуацію, що склалася?

Як навчити лідерству

Один із найбільших викликів, який виник перед бізнес-школами в останні роки стосується сфери лідерства. Традиційні МВА-програми були здатні успішно готувати менеджерів до управління виробничими операціями, але вони майже жодним чином не стосувалися лідерства. Вони не могли визначити та навчити лідерським навичкам у постіндустріальному суспільстві, яке базувалося на знаннях.

У сучасних корпораціях лідери повинні володіти як хорошими управлінськими навичками, так і сильними навичками лідера-візіонера, переконаний Алан Коген (Allan Cohen), декан Babson College F.W. Olin Graduate School of Business. "Ті лідери, які не розуміють механізму роботи компанії, навряд чи зможуть успішно нею керувати. З іншого боку, менеджери, які не знають, в який бік їм рухатися, навряд чи приведуть компанію до процвітання. І звісна річ, обидвом цим навичкам складно навчитися", — стверджує Алан. Особистісні навички, такі як вміння прислухатися, емпатія, оптимізм, вміння надихати, мотивувати та підтримувати особисті стосунки — не так легко передати студентам під час навчання. "Наприклад, самоаналіз є однією із найважливіших навичок лідера. Але чи можливо навчитися самоаналізу в аудиторії?" — запитує Джей Лайт (Jay Light), декан Гарвардської бізнес-школи.

І хоча ви не здатні навчити всім цим навичкам безпосередньо, все ж ви можете поставити студентів у такі умови, які необхідні для вироблення цих навичок. Особистісні навички неможливо вивчити, але їх можна отримати разом із досвідом, потрапляючи в ті чи інші життєві обставини.

Як "помирити" між собою теорію та практику?

Розширюючи свої лідерські обрії, бізнес-школи постійно перебувають у пошуку способів поєднання між собою теорії та практики. У Мічиганському університеті, наприклад, декан Stephen M. Ross School of Business Роберт Долан працює над впровадженням навчання, яке б цілком базувалося на практиці (action-based learning). "Ідея полягає в тому, щоб працювати над типовими аналітичними завданнями МВА, але робити це не тільки заради академічної оцінки, але й для практики та втілення у реальному житті. Тобто студенти, які вчаться на МВА не змушені будуть чекати диплома для того, щоб зайнятися справою. Вони зможуть спробувати свої сили вже під час навчання".

За матеріалами "MBA MakeOver", Chief Executive.
Скорочений переклад: Ярослав Федорак, MCUa.




ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Магічне мистецтво ігноруванняМагічне мистецтво ігнорування
Створення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світСтворення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світ
Освіта проти таланту. Сила творчостіОсвіта проти таланту. Сила творчості

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)