Структурований хаос: як працює Кремнієва долина
Management.com.ua спільно з компанією FastForward — оператором світових менеджмент-турів — розпочинає серію статей, присвячених інноваційним підходам і видатним компаніям. Перша стаття розповідає про феномен Кремнієвої долини.
Автор: Дмитро Бондар, керівник компанії FastForward
Один клаптик землі розміром 30х30 кілометрів став центром інновацій планети. Та чому саме Кремнієва долина дає шанс для розвитку бізнесу, а її механізми роботи намагаються відтворити в інших країнах? Це питання хвилює не лише професорів Стенфорда, але й підприємців з усього світу. Щоб розгадати складний механізм Кремнієвої долини, дізнатися його секрети, познайомитися з кращими практиками провідних компаній світу, і знайти можливості для співробітництва, група інноваційних керівників з України та Росії відвідала долину в рамках менеджмент-туру.
Єдина екосистема
Кремнієва долина — це дійсно окрема унікальна екосистема, серед головних гравців якої університети, що постачають найкращі кадри (Stanford, Berkeley), технопарки та інкубатори, сервіс-провайдери (юристи, рекрутери), венчурні фонди і ангели, які "голосують" за стартапи живим доларом, і звичайно ж, яскраві компанії, що створюють інновації.
Життєвий цикл ідеї зазвичай проходить наступні етапи: думка генерується в головах інженерів (або ще студентів), підприємців; потім вона проходить перевірку комерціалізацією або технологічним трансфером; отримує фінансування від ангелів чи венчурних фондів; і компанія-розробник розвивається до моменту виходу на IPO або поглинання гігантом (M&A).
Умовно можна представити схему, в якій активно взаємодіє талант і наукові розробки з зацікавленим капіталом в умовах гнучкого ринку. У Кремнієвій долині сильні дослідницькі центри та лабораторії, представництва транснаціональних технологічних корпорацій, що лідирують у своїй галузі, відносно низькі бар'єри для входу на ринок нових інститутів, низькі операційні витрати, висока ліквідність, сильний капітал і ринок праці, що сприяє розвитку, як талантів, так і інвестицій.
Зрозуміло, це — далеко неповна схема, але саме в ній можна простежити зв'язок всіх гравців долини. Університети (Stanford, Berkeley) навчають і готують благодатне "живильне" середовище у вигляді студентів, інкубатори дають можливість зробити перші кроки в бізнесі, венчурні фонди й ангели відбирають та інвестують у проекти, сервіс-провайдери допомагають бізнесу розвиватися правильно і динамічно. Приберіть хоча б один із елементів системи — ідея помре, у світі не з'явиться, можливо, новий Google, Facebook, Zynga тощо.
З іншого боку, особлива магія долини саме у продуктивному зв'язку всіх елементів системи. Свобода створює враження якоїсь хаотичності долини, але цей хаос при більш детальному розгляді виявляється ще й як структурованим.
Принципи виживання
Професор Стенфордського університету Бартон Лі (Dr. Burton Lee, PhD, MBA) зробив для учасників туру доповідь про "минуле та сьогодення" Кремнієвої долини, пояснив особливості, відмінності і нюанси роботи даної унікальної екосистеми. Його поради особливо корисні тим компаніям, які тільки-но відкривають свою справу. Це перелік топ-помилок, які зазвичай роблять "новоприбулі" підприємці:
- Низьке розуміння важливості відносин в Кремнієвій долині, репутації, яка будується на відносинах.
- Недостатнє розуміння соціальних медіа, як способу заводити і підтримувати "температуру" відносин.
- Неповага до часу інших людей. Непідготовленість до зустрічей, особливо до зустрічей з інвесторами. Один раз із вами зустрінуться, але от другий — далеко не факт.
- Ігнорування юридичних питань при захисті технологій компанії. Ох, скільки таких горе-компаній пішло на дно тільки тому, що вчасно не закрили юридичні питання.
- Краватка... Так, саме вона. Її тут не носять... Хочете вдягнути? Можна, але тільки якщо ви агент FBI або співробітник адміністрації президента США. І це не жарт.
- Погане знання англійської мови. Тут без коментарів.
- Брак допитливості та відкритості до нових підходів та ідей.
- Будь-які комплекси або упереджене ставлення з приводу віку, статі, кольору шкіри, кількості грошей у кишені співрозмовника.
При правильному дотриманні головних принципів роботи в Кремнієвій долині, ефект для стартапів може бути приголомшливим. Потрапляючи сюди, відкриваючи офіс, компанія отримує можливість за рік вирости з "нікому не відомої" до бізнесу, що стрімко розвивається та має мільярдний оборот.
Ще один момент, який не можна забувати, — це актуальність. У Кремнієвій долині вже давно не вважають "гарячими" такі теми, як: виробництво, логістика, нанотехнології (так-так, привіт всім, хто в це ще вірить, особливо в Росії). Зараз актуальними швидше є geo&social сервіси, cloud computing, мобільні технології, big-data, open-source і video-сервіси. Тутешні компанії мають можливість першими дізнаватися про новинки, і практично девізом долини є слово "faster" — швидше виводити компанії на глобальний рівень, швидше створювати робочі місця, швидше реалізовувати ідеї, при цьому не втрачаючи в якості й ефективності.
Кремнієва долина по-нашому?
Потенціал українських компаній дуже навіть непоганий. Багатьом компаніям зараз знайти замовника набагато легше, ніж програміста, тому що в якості роботи українських компаній багато закордонних клієнтів не сумнівається. А ось проекти зі створення аналогів Кремнієвої долини в Україні чи Росії все частіше викликають сарказм та іронію, ніж надію на створення нового центру інновацій.
У 2010-му році був підписаний закон "Про інноваційний центр "Сколково"" — російську "Кремнієву долину", яка розташувалася в східній частині Одінцовського району Московської області, в 2 км. на захід від "МКАД", але основна програма будівництва буде завершена лише в 2015-му році.
В Україні теж намагаються зробити щось подібне Кремнієвій долині. В країні є свої венчурні фонди, але жоден із них не спеціалізується на фінансуванні стартапів у сфері інновацій. Чиновники ж бачать в організації "Кремнієвої долини по-українськи" свій специфічний інтерес, тобто толку поки що мало.
Справжня Кремнієва долина, як і раніше, важлива для нас, оскільки дає доступ до найостанніших технологій і передових підходів у галузі ІТ, швидко дозволяє масштабувати і збільшувати капіталізацію компаній, розвивати власних спеціалістів та залучати кращі кадри з усього світу. Компанії, що працюють у долині, цілком відкрито говорять про Україну як про потужний аутсорсинговий центр, наряду з Індією і Китаєм, визнаючи потенціал таланту. Можливо, в недалекому майбутньому, у нас таки буде можливість розвинути свій потенціал та інші складові інноваційної екосистеми.
Матеріал підготовлений компанією FastForward за підсумками менеджмент-туру в Кремнієву долину. Якщо вам цікава дана тема, свої запитання ви можете ставити за адресою visits@fforward.biz
У наступній статті розповідається про компанію PlugandPlayTechCenter і про те, як народжуються стартапи.
|