ІНСАЙТИ | Apple 22 червня 2012 р.

Як Тім Кук змінює Apple

Джерело: iPhones.ru

На посаді керівника Apple Тім Кук (Tim Cook) веде свою власну гру. За неповний рік йому вдалося не тільки втримати компанію "на плаву", але й збільшити її прибутковість до чергових рекордних значень.

Адам Лашинський (Adam Lashinsky), автор книги "Всередині Apple" (Inside Apple) та один із дописувачів журналу Fortune, написав велику статтю "How Tim Cook is changing Apple", яка привідкриває завісу над однією із найбільш закритих світових компаній та показує, які зміни відбуваються в Apple після приходу на посаду нового керівника. Нижче наведено скорочений переклад цієї статті.

Як Тім Кук змінює Apple У лютому цього року група інвесторів відвідала Apple в рамках автобусного туру, який проводився дослідницьким аналітиком для Citibank. Сесія почалася із 45-хвилинної презентації Пітера Опенгеймера (Peter Oppenheimer), фінансового директора Apple. 15 запрошених інвесторів були зустріті в традиційному для Apple стилі — в конференц-залі центру Town Hall. Гостей пригощали за словами одного з учасників, "трьома черствими печивами та двома банками дієтичної коли".

Все це, за виключенням частувань, — рутина для великих компаній Кремнієвої долини, які використовують подібні заходи для можливості поспілкуватися з власниками акцій. Але в той день інвесторів Apple шокувало те, що генеральний директор компанії Тім Кук зайшов в кімнату десь на двадцятій хвилині доповіді Опенгеймера, мовчки сів у дальньому кутку і зробив дещо нетипове для CEO Apple. Він слухав. Він жодного разу не перевірив свою пошту. Він не перебивав.

Коли фінансовий директор закінчив свою доповідь, Тім Кук, будучи на той момент генеральним директором компанії вже п'ять місяців, встав, щоб зробити свої ремарки. Він тримався впевнено і підтримував розмову в стилі "нічого особистого", що вже встигло стати його візитівкою.

"Він повністю контролював ситуацію і точно знав, хто він і куди збирається рухатися. Він прямо відповів на кожне питання і не пропустив жодної проблеми", — говорить один із присутніх на зустрічі інвесторів.

Кук навіть заторкнув теми, які виходили за рамки вже озвучених фінансових результатів Apple. На запитання про його думку щодо Facebook, Тім Кук назвав "вискочку" компанією, яка "найближча до того, щоб бути схожою на Apple", додавши при цьому, що він дуже поважає Facebook, з якою Apple могла б працювати навіть більш тісно.

А не так давно Кук видав обережні слова визнання для іншого свого конкурента та партнера. При оголошенні фінансових результатів Кук назвав Amazon "іншим видом конкурента", який має "інші сильні сторони" порівняно з Apple і тому "зможе продати багато Kindle" — планшетів, які стають все більш серйозними конкурентами для iPad.

Стів Джобс навіть не подумав би так зробити. Легендарний співзасновник компаній, який пішов з посади генерального директора 24 серпня минулого року за шість тижнів до своєї смерті, рідко з'являвся на зустрічах з інвесторами. Це був один із обов'язків Тіма Кука, який тоді був виконавчим директором компанії.

Відмінність ледве помітна і при цьому дуже важлива: інвестори вперше можуть висловитися безпосередньо перед генеральним директором. І це тільки одна зі змін Тіма Кука в Apple за неповний рік керування компанією.

Його комунікації з Wall Street та правлячими чиновниками; його рішення почати виплату дивідендів власникам акцій; створення програми підтримки благодійних пожертвувань співробітників — все це, зведене до одного знаменника, дозволяє скласти уявлення про стиль керівництва Кука.

"Ветеран" з 14-річним стажем роботи в компанії, Кук одночасно словом та справою підтримує унікальну корпоративну культуру Apple. Втім, зміни в поведінці також абсолютно очевидні. Деякі з них кардинально впливають на критичний для Apple процес розробки продукту. В загальному, Apple стала трішки більш відкритою та помітно більш "корпоративною", ніж раніше. В деяких випадках Кук робить те, що потребувала компанія, а працівники — дуже хотіли. Він начебто виконує завдання із переліку запланованих "виправлень", які його попередник Стів Джобс відмовлявся робити тільки через свою впертість.

Тім Кук постійно віддає почесті Стіву Джобсу, але при цьому він не вибачається за те, що самостійно прокладає новий шлях для компанії. Здається, що він підтримує одне із останніх бажань Джобса: щоб керівництво Apple не запитувало, "а що зробив би Стів у цій ситуації", а робило те, що саме вважає кращим для компанії.

Дивовижно, наскільки стабільно рухається компанія вперед на тлі широко розповсюдженої точки зору, що Apple без Стіва Джобса стане безцільною. У Wall Street є хороші, багатомільярдні причини любити "режим" Тіма Кука.

З моменту входження Кука на посаду генерального директора вартість компанії зросла на вражаючі 140 мільярдів доларів. Сьогодні її ринкова вартість складає 500 мільярдів доларів, що робить Apple більш цінною, ніж Exxon Mobil, навіть не дивлячись на падіння вартості акцій компанії на 15% від максимального значення. За три квартали з моменту входження Кука на посаду CEO, Apple повідомила про прибутки в розмірі $31 млрд. та поставках 89 мільйонів iPhone та 38 мільйонів iPad — більше, ніж очікування всіх без винятку аналітиків Wall Street.

Звісно, зарано приписувати похвалу за всі ці результати одному лише Куку. Він став до керма в момент, коли інерція компанії дозволяла їй рухатися вперед подібно до ракети. Більше того, Тім Кук поки що не показав жодного дійсно нового продукту — ключового критерія безперервного новаторства, за яким нетерпляче спостерігають аналітики. Його великі презентації — iPhone 4S та iPad з покращеною роздільною здатністю екрану — тільки ітерації попередніх поколінь пристроїв.

Дивовижна організаційна ефективність завжди була недооціненим фактором в успіху Apple за останні десять років. Значну частину уваги привертали красивий дизайн та геніальний маркетинг під прямим контролем Стіва Джобса. Під керівництвом Тіма Кука Apple зуміє досягнути ще більшої ефективності — в першу чергу через те, що сама компанія зростає і стає все більш комплексною.

"Тепер головною стає більш консервативна модель виконання задач, а не модель "виходу за межі можливого". Мені повідомили, що тепер всі важливі збори відвідують менеджери проекту та менеджери з питань закупок та постачання. Коли я там працював, інжинер сам вирішував, що йому потрібно для роботи, а менежерам проекту та постачання залишалося тільки здобути всі необхідні матеріали. Такі зміни — знак змін в пріоритетах", — робить висновок Макс Паулі, колишній віце-президент інженерного відділу Apple.

Дозвіл втручатися в творчий геній інженерів дійсно є анафемою для етносу Стіва Джобса в Apple. В корпоративному світі це звичайні проблеми. Але вони абсолютно нетипові для Apple.

Жодна дія Apple не залишається непоміченою, і немає значення, наскільки вона значна. Колишній співробітник Apple згадує недавній обід з інженером, який працює в компанії до сих пір. Зразу після трапези колишній співробітник, який зараз керує власним стартапом, натякнув інженеру Apple, що тому пора повертатися на роботу. Але той відповів, мовляв у нього ще є час для кави.

Висновок колишнього співробітника: "Схоже, що людям дозволили дихати на повні груди".

І це не обов'язково є компліментом. В багатьох інших ситуаціях можна помітити ознаки того, що Apple стає більш "нормальною" компанією. Це відображається зокрема і на зростанні кількості її співробітників, які мають у своєму арсеналі дипломи МВА.

Та як би там не було, головним мірилом тектонічних змін в Apple залишається якість її продуктів. Ті, хто шукав недоліки, знайшов їх у Siri — далеко не найкращому продукті Apple, який компанія випустила з позначкою "бета-версії". Швидкість відповіді Siri до сих пір залишається повільною, а це значить, що сервери та програмне забезпечення не справляються із поставленими перед ними завданнями.

"Співробітникам соромно через Siri. Стів ошалів би, якби дізнався про неї", — признається один із колишніх співробітників Apple.

При цьому Тім Кук, схоже, почувається все більш та більш комфортно, спрямовуючи компанію в те русло, куди вона, на його думку, повинна рухатися. Наприклад, Джобс був проти ідеї дивідендів та викупу власних акцій. Зате Тім Кук багатократно підігрівав інтерес інвесторів до цієї ідеї, публічно проголошуючи, що не бачить жодних "релігійних" причин проти дивідендів. Як наслідок, 19 березня Apple оголосила квартальну виплату дивідендів у розмірі 2,65 доларів за кожну акцію, а також про програму викупу власних акцій на загальну суму 10 мільярдів доларів.

Мовчазне повідомлення Тіма Кука полягає в тому, що "життя продовжується" і Apple залишаєтсья сама собою. В середині квітня компанія орендувала окремий комплекс Carmel Valley Ranch для проведення надзвичайно секретного та закритого заходу "Top 100" — першої подібної зустрічі після смерті Стіва Джобса. Корені цієї традиції йдуть в далеке минуле корпорації. Запрошення на ці таємні наради отримують не тільки топ-менеджери компанії, але й звичайні співробітники, які чимось виділилися в очах CEO. Такі заходи — рідкісна можливість для співробітників тісно познайомитися з планами Apple на найближчі рік-півтора.

Тім Кук традиційно вимагав від кожного запрошеного самостійно добиратися до місця зустрічі на чартерному автобусі, щоб не викликати підозр серед колег. Деяких співробітників Тім попросив підготувати презентації — так само, як просив колись Джобс. Але на цьому схожість з "минулими часами" закінчилася. Зустріч за численними відгуками із третіх рук запам'яталася зовсім іншою атмосферою — припіднятою і навіть веселою. Зустрічі, які організовував Джобс були набагато більш понурими і навіть лякали учасників.

Всі запрошені на закритий захід Тіма Кука вийшли звідти з бойовим і натхненним настроєм, вочевидь, побачивши новий iPhone чи навіть новий телевізор Apple. Один співробітник компанії з великим стажем був "захоплений" тим, що побачив: "Люди виходили з повною впевненістю в правильності обраного курсу".

Тім Кук також взяв на себе іншу роль Стіва Джобса — майстра прямих переговорів. CEO впливової компанії сфери високих технологій нещодавно зустрівся з Тімом Куком і назвав його "приземленим, людяним, орієнтованим на деталі та обеззброюючим". При чому остання харакетристика використовується щодо Тіма Кука найчастіше.

"Він простий, приземлений, легкий у спілкуванні. Я забув, що маю справу з генеральним директором Apple. Це зовсім інший досвід після Стіва Джобса".

Тім Кук, хоч і змінює політику розвитку Apple, але при цьому клянеться зберігати відданість корпоративній культурі, яка була створена Стівом Джобсом. На зимовій конференції інвесторів, організованій за ініціативою Goldman Sachs, Тіма Кука запитала, як його керівництво може змінити Apple і яку частину її культури він збирається зберегти. Тім проігнорував першу частину запитання і відразу перейшов до другої:

"Стів багато років переконував нас, що компанія повинна обертатися навколо виняткових продуктів, і що ми повинні залишатися максимально зосередженими всього на кількох речах замість того, щоб намагатися робити все зразу і не робити нічого хорошого. Apple — це чарівне місце, в якому люди роблять роботу всього свого життя".

Більшість працівників Apple повністю задоволені Тімом Куком. Він часто приєднується до різних співробітників під час обіду у кафетерії. Джобс обідав би на віддалі від інших — з головним дизайнером Джонатаном Айвом (Jonathan Ive). Ця маленька відмінність багато говорить про те, яку віддачу співробітникам варто очікувати від свого генерального директора. Стіва Джобса одночасно поважали, любили і боялися. Тім Кук однозначно є вимогливим керівником, але він не викликає страху. Його поважають, але йому не поклоняються. Коли Apple входить в нову комплексну стадію своєї корпоративної історії, можливо, їй дійсно потрібен не бог в ролі CEO, а звичайний "смертний", який розуміє, як робити свою справу.

Фото з сайту UkrainianiPhone.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Сила звички. Чому ми діємо так, а не iнакше в життi та бiзнесiСила звички. Чому ми діємо так, а не iнакше в життi та бiзнесi
Всесвіт розмовляє числами. Як сучасна математика пояснює найбільші секрети світобудовиВсесвіт розмовляє числами. Як сучасна математика пояснює найбільші секрети світобудови
Не нюнь. Просто, трясця йому, зроби це!Не нюнь. Просто, трясця йому, зроби це!

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)