Чи варто перевинаходити велосипед?
Макс МакКеон (Max McKeown), стратегічний радник, який також займається питаннями інновацій та створення конкурентної переваги компаній, автор відомих бізнес-книг, серед яких "Правда про інновації" (The Truth about Innovation), розповідає, чому іноді буває вигідно "винаходити заново велосипед".
Макс МакКеон
(Max McKeown)
|
Легко відмовитися від пошуків вдосконалення тієї чи іншої речі, обґрунтовуючи це простотою останньої. Але, якби найбільш проривні компанії постійно не займалися "перевинайденням", навряд чи вони змогли б бути прибутковими.
Компанія Kumho, виробник дротів у Кореї, продовжує постійно вдосконалювати дроти (хоча, здавалося б, що тут вдосконалювати). Спершу вони почали розфарбовувати дроти в різні кольори, щоб можна було легко ідентифікувати потрібні під час підключення. Хіміки цієї компанії постійно винаходять нові компоненти, які роблять дроти все кращими.
Можна безкінечно вдосконалювати продукт, якщо бути уважним до стилю життя клієнта. Саме так поступила компанія Nike, яка колись базувалася навколо простих продуктових категорій: взуття, одяг та обладнання. Сьогодні ж вона орієнтується на спорт, статус та активну діяльність. Одне взуття підійде гравцю в крикет з Індії, а інше — атлету з США. Таким чином Nike вдалося створити більше 13 000 різних продуктів, базуючись на все тих же продуктових категоріях: взуття, одяг та обладнання.
Кожен "перевинахід" передбачає інновацію. Проривні продукти Nike настільки високотехнологічні (використовують особливі матеріали), що чотири із семи олімпійських бігунів носять саме їх.
Вже сьогодні Adidas, Nike та Reebok міряють розмір вашої ступні для того, щоб виробити взуття, яке ідеально вам пасуватиме. А завтра можна буде виміряти свою ступню самостійно, в домашній зручній обстановці за допомогою 3D-сканера. І це не фантастика — це реалії для тих, хто прагне робити зручнішими наявні речі.
Створення нових ринків передбачає пошук нових підходів до одних і тих же продуктів. Heinz, який колись був відомий за 57 варіацій кетчупу, сьогодні пропонує більше 1100 продуктів. Він продає блакитний, червоний, зелений, фіолетовий, рожевий та помаранчевий кетчуп. Кожного разу, коли Heinz представляє новий колір — його частка ринку збільшується. Це як мода на продукти харчування.
Єдиний урок, який потрібно запам'ятати назавжди — це те, що ви можете покращити будь-який продукт. А інноваційне вдосконалення одного продукту часто приводить до цілої нової продуктової категорії, яка може стати для вас новим ринком. Тому не бійтесь інновацій!
За матеріалами "Reinventing the wheel", management-issues.
Скорочений переклад: Ярослав Федорак, MCUa.
|