Лідерство у буремні часи
Темпи змін невпинно набирають обертів і, як передрікають деякі фахівці, «ймовірно, у наступні два роки їх буде більше, ніж у попередні два десятиріччя». Що означає бути лідером у такий час?
Цьому питанню присвячена книга Гері Бернісона (Gary Burnison) «Leadership U: Accelerating Through the Crisis Curve» («Лідерство “U”: як подолати кризову криву у прискореному темпі»).
Коли автор завершував працю над книгою, колеги запитали його, з чого б він розпочав промову, як би був лідером, котрий виступає перед аудиторією. «Сутність лідерства не в вас — але лідерство розпочинається із вас», — не замислившись ані на мить відповів той. Це і є наріжною ідеєю книги («U» — літера, що є сучасним скороченням слова «You» — позначає особисту відповідальність лідера за все, що він робить).
Від «я» до «ми»
«Вся сутність лідерства в інших — у тому, щоб вселити в них віру, а потім втілити її в реальність», — пише автор. А засобом досягти це є мета, зміст якої втілюється у відповіді на запитання: «Чому існує організація?»
«“Чому?” є засобом трансформування власних інтересів в інтереси спільні», — зауважує Бернісон. За його словами:
«Розуміючи суть мети, люди прагнутимуть вийти за межі свого вузького світу та належати до чогось масштабнішого і тоді з більшою ймовірністю вони рухатимуться в одному напрямі до пункту призначення; а саме це потрібно для подолання кризи».
У великих компаніях щодня тисячі співробітників приймають сотні рішень. Як наголошує автор, ваше завдання як лідера «не зазирати їм через плече», щоб перевірити, чи правильно вони це роблять, а окреслити чіткі лінії — зліва та справа, котрі скеровуватимуть їхні рішення, і найважливіше, створюватимуть нерозривну цілісність між організацією і її метою.
«Як лідер ви маєте втілювати мету в собі, — пише автор. — Адже це є основою всього, що ви робите; інші мають простежувати мету у ваших словах та діях».
Шість ступенів лідерства
«За своєю суттю лідерство — це подорож; “транспортування” людей із однієї точки в іншу та надання їм впевненості в тому, що можливо подолати величезну відстань, яка віддаляє їх від пункту призначення», — зауважує Бернісон. Аби втілити це в реальність, потрібні дії, які автор описує моделлю «шість ступенів лідерства».
- Передбачення. Бачити те, що чекає попереду навіть в умовах небувалої непевності, яка обрушилась на нас сьогодні.
- Лавірування. Коригувати курс організації практично в режимі реального часу.
- Комунікування. Безупинно спілкуватися з іншими — доносити всю потрібну інформацію.
- Вислуховування. «Прокласти тунелі» до самого низу організаційної ієрархії, щоб почути все, особливе те, що лідеру не дуже приємно вислуховувати.
- Навчання. Спиратися на засаду «навчальної гнучкості»: застосовувати минулий досвід у контексті розв’язання нових проблем — «знати що робити, коли ви не знаєте, що робити».
- Управління. Розширювати можливості для інших, формувати культуру, що спирається на засаду «знизу вгору».
«Все це окремі елементи, але при цьому вони взаємопов’язані, як руль, осі та чотири колеса автомобіля — якщо ви хочете кудись потрапити, мусите все це привести в рух», — пише автор.
Комфорт у дискомфорті
Сьогодні бути лідером означає комфортно відчувати себе в ситуації, коли рівень непевності зашкалює і коли навколо може вирувати безлад, — вважає Бернісон.
«Коли закриваються двері, ви не можете дозволити собі просто стояти та дивитися. Потрібно зробити вибір: або здатися, або продовжити рух. Але якщо ви лідер, вибору у вас немає: ви мусите знайти інші двері».
Як стати видатним лідером
Бернісон наголошує, що для того, аби вдосконалювати організацію та допомагати розвиватися іншим людей, лідер має працювати над собою. І тут все розпочинається зі скромності:
«Якщо вам бракує скромності, то, швидше за все, вам бракує і самоусвідомлення, що означає: ви ніколи не зможете навчатися, зростати або вдосконалюватися. Ви надмірно високо оцінюватиме свої сильні сторони та ігноруватимете недоліки. Люди, які переоцінюють свої здібності, зазнають краху у 6,2 рази частіше, ніж ті, хто в стані об’єктивно подивитися на себе. Тож ви зможете надихати та мотивувати інших виключно, якщо дивитиметеся в дзеркало».
За матеріалами "Leadership U:
The Inclusive Leadership Book", Korn Ferry.
|