Наступні 100 років: Прогноз на XXI століття
The Next 100 Years: A Forecast for the 21st Century
Зважаючи на сучасні умови та наростання влади таких економік, як китайська та індійська, важко прогнозувати, що відбудеться далі. І тому ще більш цікаво ознайомитися з книгою "Наступні 100 років: Прогноз на 21 століття" (The Next 100 Years: A Forecast for the 21st Century). Її автор Джордж Фрідман (George Friedman) — засновник та генеральний директор компанії Stratfor (Strategic Forecasting Inc.), колишній академік, чиї геополітичні та економічні прогнози використовувались Пентагоном та Уоллстріт. Фрідман робить висновок, який суперечить традиційним стереотипам, що для США "склянка наполовину повна".
Найважливішим фактом XXI-го століття Фрідман вважає "зупинку вибуху популяції". "Вся глобальна система, яка створювалася ще з 1750-их років, базувалася на припущенні, що населення планети постійно зростатиме. Більше працівників, більше споживачів, більше солдат — такими були очікування. У XXI-му столітті це перестане бути правдою", — стверджує автор. На його думку, індустріальні країни втрачатимуть населення з просто-таки вражаючою швидкістю і це триватиме до 2050-го року, зменшиться і швидкість приросту населення. Це призведе до стабілізації населення, а основними джерелами економічної переваги та влади стануть технології та імміграція.
Оцінюючи "економічний динамізм" Китаю, Фрідман називає його нестабільним, і звертає увагу на інші джерела влади — Японію, Туреччину та Польщу.
Загалом же, твердження автора зводяться до того, що ще рано ставити хрест на американській економіці, тому що на ній зав'язано багато процесів. Навіть технології та бажання іммігрувати, які стануть джерелами економічної влади в майбутньому, притаманні Америці, як жодній іншій країні. Таким чином Фрідман пророкує для США фактично провідну роль у світовому прогресі наступного століття.
Ярослав Федорак, за матеріалами strategy+business.
|