Оціпеніння: Секрети, які допоможуть вам поступати правильно у момент, коли це найважливіше
Choke: What the Secrets of the Brain Reveal About Getting It Right When You Have To
Чому найрозумніші студенти роблять помилки, відповідаючи на, здавалося б, зовсім прості запитання під час іспиту? Чому найталановитіші працівники впадають у ступор під час найважливішого інтерв'ю в своєму житті? Чому геніальні спортсменти роблять дитячі промахи, коли приходить час їхнього змагання за олімпійське золото?
Це стається з кожним із нас, переконана автор книги "Оціпеніння" (Choke) Шаян Бейлок (Sian Beilock). Ви готуєтесь до "великої події" днями, тижнями, а іноді — навіть роками. Але коли час приходить — складається враження, що все просто валиться з рук. Ви відверто фальшивите, пропускаєте момент, губитесь, почувши елементарне запитання. Іншими словами — ви впадаєте у стан оціпеніння.
На щастя, вихід із ситуації існує. Досліджуючи мозкову діяльність людини Шаян прийшла до висновку, що ми дійсно можемо досягнути стану, коли все складатиметься найкращим чином. І в момент найвищого напруження наш мозок видаватиме найбільш вражаючі результати.
У своїй книзі Шаян пропонує захоплюючу подорож переповнену дивовижними відкриттями на кожній сторінці. Бейлок розповідає про нерозривний зв'язок між тілом та розумом; проводить наочні паралелі між студентами, атлетами та працівниками, і головне — розповідає, як змусити своє тіло та розум демонструвати найкращі результати саме тоді, коли це найбільше необхідно.
У своєму живому стилі Бейлок аналізує роботу уваги та пам'яті, а також показує, як ці два фактори впливають на діяльність людини. Яким чином досвід, практика та розум розвивають наші здібності. Як стрес впливає на ці фактори.
Шаян проливає світло на реалії, які спершу можуть видатися нелогічними: наприклад чому найталановитіші люди потрапляють у стан найбільшого оціпеніння під тиском? Чому ми краще вивчаємо, скажімо, іноземні мови, коли не приділяємо особливої уваги самому процесу навчання? Яким чином наші емоції можуть зробити нас сильнішими або навпаки — слабшими.
Ярослав Федорак, за матеріалами Amazon.com.
|