Природній відбір: Еволюція лідерства
Naturally Selected: The Evolutionary Science of Leadership
За великим рахунком книга "Природній відбір: Еволюція лідерства" (Naturally Selected: The Evolutionary Science of Leadership) пояснює, чому генеральні директори кращі, ніж всі інші люди. Втім, як би там не було, її автори Марк ван Вугт (Mark van Vugt) та Аджана Ахуджа (Anjana Ahuja), заслуговують подяки вже хоча б за те, що зуміли створити щось оригінальне у переповненому жанрі.
Книга "Природній відбір" — це псевдонаучне і часом не до кінця переконливе пояснення того, яким чином еволюція створила підвид людей, які стають лідерами. Автори вибудовують свою теорію, звертаючись до численних наукових, антропологічних, історичних та біологічних досліджень. Вони намагаються відшукати зачатки лідерства, повертаючись на 2 мільйони років назад. "Протягом всієї людської еволюції, — пишуть вони, — існувало прагнення лідерів та їхніх послідовників перемогти у боротьбі за владу". Тож поведінка лідерів пояснюється поведінкою їхніх прадавніх предків.
Основна мета книги — знайти пояснення складному феномену сучасних владних осіб у історичному контексті. Статус, переконані автори, завжди приваблював людей до лідерів. Але з часом здатність задушити велику тварину голими руками перетворилася на вміння керувати компанією.
Втім, як уже згадувалося раніше, в деяких аспектах дослідження виглядає досить однобоко. Адже далеко не всі успішні керівники є високими та владними "альфа самцями". Наприклад, Джеку Уелчу (Jack Welch), колишньому керівнику General Electric, так і не вдалося потрапити до шкільної баскетбольної команди. Але це не завадило йому стати одним із найвідоміших лідерів XX-го століття. Більше того, компаніями сьогодні іноді керують жінки — а це зовсім не вкладається у авторську концепцію.
Ярослав Федорак, за матеріалами Business Week.
|