ТЕНДЕНЦІЇ | Технології 13 листопада 2023 р.

Топ-10 стратегічних технологічних трендів від Gartner для 2024 року

Компанія Gartner Inc. оприлюднила 10 головних стратегічних технологічних трендів, які впливатимуть на бізнес і технологічні рішення протягом наступних трьох років. Gartner закликає також вас оцінити вплив і переваги кожного з цих трендів, щоб визначити, яка інновація — або стратегічна комбінація — матиме найбільший вплив на успіх вашої організації.

«В умовах технологічних та економічних потрясінь і невизначеності ІТ-лідери та інші керівники «повинні оцінити вплив і переваги стратегічних технологічних трендів, але це нелегке завдання, враховуючи зростаючі темпи технологічних інновацій», — заявив Кріс Говард (Chris Howard), почесний віцепрезидент-аналітик і очільник дослідницького відділу Gartner.

«Наприклад, генеративний та інші види штучного інтелекту відкривають нові можливості та визначають кілька трендів. Але для того, щоб отримати вигоду для бізнесу від тривалого використання ШІ, потрібен дисциплінований підхід до його широкого впровадження, а також увага до ризиків».

Ось десять головних трендів, які, на думку Gartner, призведуть до значних змін і відкриють нові можливості для ІТ-лідерів:

  1. Управління довірою, ризиками та безпекою ШІ
  2. Безперервне управління впливом загроз
  3. Сталі технології
  4. Інжиніринг платформ
  5. ШІ-доповнена розробка
  6. Галузеві хмарні платформи
  7. Інтелектуальні додатки
  8. Демократизований генеративний ШІ
  9. Доповнена підключена робоча сила
  10. Машинні клієнти

Топ-10 стратегічних технологічних трендів від Gartner для 2024 року

1. Управління довірою, ризиками і безпекою ШІ

Зростаюча доступність ШІ підвищує потребу в управлінні довірою, ризиками та безпекою ШІ — AI TRiSM (Trust, Risk and Security Management). Без таких запобіжних заходів моделі ШІ можуть швидко призвести до посилення негативних наслідків, що в кінцевому підсумку зведе нанівець позитивні переваги, які вони могли б забезпечити. AI TRiSM надає інструменти для ModelOps, проактивного захисту і безпеки даних, моніторингу моделей і даних, а також контролю ризиків при використанні сторонніх моделей.

Gartner прогнозує, що до 2026 року підприємства, які використовують AI TRiSM, підвищать точність прийняття рішень, усунувши до 80% нелегітимної інформації.

2. Безперервне управління впливом загроз

Безперервне управління впливом загроз (Continuous threat exposure management, CTEM) — це системний підхід, який дозволяє організаціям безперервно оцінювати та управляти ризиками доступності, вразливості та експлуатації своїх цифрових і фізичних активів. Узгодження цих підходів із конкретними проєктами або векторами загроз, а не з інфраструктурою, може допомогти підприємствам побачити як вразливі місця, так і загрози, які неможливо виправити.

За прогнозами Gartner, до 2026 року організації на дві третини зменшать кількість порушень безпеки, якщо визначатимуть пріоритетність інвестицій у неї на основі програми CTEM.

3. Сталі технології

Сталі технології охоплюють низку цифрових рішень, які уможливлюють досягнення ESG-результатів, що підтримують стійкий довгостроковий екологічний баланс і права людини. Оскільки зростає занепокоєння щодо використання енергії та впливу на довкілля таких технологій, як штучний інтелект, криптовалюти та хмарні обчислення, для організацій стає все більш важливим забезпечити, щоб ІТ були більш ефективними, циркулярними та сталими.

Gartner прогнозує, що до 2027 року чверть ІТ-директорів побачать, що їхня особиста винагорода буде пов’язана зі сталим впливом технологій.

4. Інжиніринг платформ

Мається на увазі практика побудови та експлуатації внутрішніх платформ самообслуговування для розробки. Gartner називає кожну платформу рівнем, призначеним для підтримки потреб користувачів шляхом взаємодії з інструментами та процесами. Створені та підтримувані спеціальними командами розробників, ці платформи мають на меті оптимізувати продуктивність і користувацький досвід, одночасно прискорюючи створення бізнес-цінності.

5. ШІ-доповнена розробка

Мається на увазі використання машинного навчання, генеративного ШІ та інших технологій ШІ для допомоги інженерам-програмістам у розробці, кодуванні та тестуванні додатків. Така розробка програмного забезпечення за допомогою ШІ може підвищити продуктивність розробників і дозволити командам задовольнити зростаючі вимоги до критично важливого для бізнесу ПЗ. Ці інструменти також вивільняють інженерів для роботи над більш стратегічними завданнями, такими як дизайн і композиція додатків.

6. Галузеві хмарні платформи

Ці адаптовані для конкретної галузі платформи поєднують у собі програмне забезпечення як послугу (SaaS), платформу як послугу (PaaS) та інфраструктуру як послугу (IaaS), створюючи продуктову пропозицію з можливостями компонування, такими як галузева тканина даних, бібліотека бізнес-можливостей та інструменти компонування, серед іншого. Організації можуть додатково адаптувати ці платформи для задоволення конкретних потреб.

Gartner прогнозує, що до 2027 року понад 70% підприємств використовуватимуть галузеву хмарну платформу для прискорення бізнес-ініціатив, порівняно з менш ніж 15% цього року.

7. Інтелектуальні додатки

В основі інтелектуальних додатків лежить інтелект, який Gartner визначає як здатність реагувати належним чином і автономно на основі вивченої адаптації. Цей інтелект може бути використаний для підвищення ефективності та надійності автоматизованої та доповненої роботи і, в кінцевому підсумку, для забезпечення більш динамічного користувацького досвіду.

На тлі мінливого ландшафту кадрового потенціалу існує як потреба, так і попит на інтелектуальні додатки. Майже 30% керівників компаній, опитаних Gartner у 2023 році, назвали кадровий голод найбільш руйнівним фактором ризику для своїх організацій, зазначивши, що залучення та утримання талантів є головним пріоритетом на робочому місці. Водночас вони зазначили, що штучний інтелект — це технологія, яка найбільш суттєво вплине на їхні галузі в найближчі роки.

8. Демократизований генеративний ШІ

Завдяки поширеності та доступності попередньо навчених моделей за допомогою хмарних обчислень і технологій із відкритим вихідним кодом, генеративний штучний інтелект (GenAI) стає все більш демократичним і може використовуватися в глобальному масштабі.

За прогнозами Gartner, до 2026 року понад 80% підприємств використовуватимуть у виробництві API-інтерфейси та моделі GenAI та/або додатки з підтримкою генеративного ШІ в тій чи іншій формі, порівняно з менш ніж 5% на початку цього року.

9. Доповнена підключена робоча сила

Потреба в масштабуванні талантів зумовлює стратегію доповненої підключеної робочої сили (Augmented-connected workforce, ACWF), яка має на меті оптимізувати цінність, що створюється працівниками-людьми. AWCF використовує інтелектуальні додатки та аналітику робочої сили, щоб забезпечити контекст і рекомендації, які підтримують досвід, благополуччя і розвиток навичок працівників, сприяючи досягненню бізнес-результатів і позитивному впливу на стейкхолдерів.

Gartner прогнозує, що до 2027 року щонайменше 25% ІТ-директорів використовуватимуть ініціативу доповненої взаємодії з персоналом, яка допоможе скоротити час досягнення компетенції на 50% для багатьох ключових ролей.

10. Машинні клієнти

Машинні клієнти, яких Gartner називає «кустоботами» (custobots), — це економічні суб’єкти, які не є людьми, але мають можливість самостійно вести переговори і купувати товари та послуги в обмін на оплату. Gartner прогнозує, що до 2028 року існуватиме 15 мільярдів підключених до мережі продуктів, які потенційно можуть поводитися як машинні клієнти, і ще мільярди з’являться пізніше.

Цей тренд може стати джерелом трильйонів доларів доходу до 2030 року, стверджують у Gartner, зрештою перевершивши за значимістю появу цифрової комерції. Gartner рекомендує організаціям при розробці стратегії враховувати можливості для полегшення роботи цих «кустоботів» або створення нових.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Ваш надійний тилВаш надійний тил
Вийди за межi. Забудь про успiх — стань видатнимВийди за межi. Забудь про успiх — стань видатним
Освіта проти таланту. Сила творчостіОсвіта проти таланту. Сила творчості

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2025, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)