Топ-10 «бульбашок» на ринку, які можуть незабаром лопнути
Президент Minneapolis Federal Reserve Наваявши Кочерлакота (Navayana Kocherlakota) опублікував статтю, в якій висловив думку, що урядові гарантії допомогли роздути економічну "бульбашку" у сфері нерухомості. Стаття була спрямована на те, щоб описати рішення цієї проблеми, проте у кінці автор задався питанням — які ще штучні афери такого масштабу приховує світова економіка? Співробітники DailyFinance звернулися з цим питанням до експертів і, на свій подив, отримали досить значний список.
1. Золото
Вартість золота в злитках у період з 1998-го по 2010-ий рік зросла з $294 за унцію до $1404. Це 377% зростання, незважаючи на те, що в золота немає власної цінності. Контрольний показник того, що золото є фінансовою аферою, — нескінченні світські розмови про купівлю дорогоцінного металу і постійні пропозиції купити ювелірні вироби по телебаченню.
2. Нерухомість в Китаї
Нерухомість в Китаї, у зв'язку з непомірним збільшенням попиту, є явною ознакою ринкового буму — минулого року ціни на китайську нерухомість виросли на 9,1%. Участь у бумі ринку нерухомості інвесторів-любителів, таких як офіціанти і покоївки, — ще один явний показник бульбашки на ринку нерухомості Китаю. А те, що будівельні компанії будують більше квартир, ніж є покупців, — ще одна викривальна ознака.
3. Альтернативні джерела енергії
Сонячна енергетика все ще не приносить великих прибутків економіці, однак уряди по всьому світу субсидують виробників сонячної енергії. Якщо подумати, кому потрібні 250 підтримуваних венчурним капіталом компаній, які займаються тільки сонячними батареями?
4. Сировина
Можна списати зростання цін на сировину на погодні умови, однак факт є факт — ціни різко зросли за останні кілька місяців. Вартість пшениці зросла на 60% у 2010-му році, інша продовольча сировина (кукурудза тощо) також підскочила в ціні. Аналітики стверджують, що зростання цін, в основному, припадає на продовольчу категорію, однак такі промислові метали, як мідь, теж схильні до "роздування".
5. Акції компанії Apple
Усі люблять свої iPad і iPhone, проте акції Apple виросли на 1200% у порівнянні з 2001-им роком. Сьогодні Apple — модна компанія. Але якщо її голова Стів Джобс покине свій пост або помре, компанія зазнає труднощів, і з часом мода на Apple пройде, як стверджують експерти.
6. Соціальні мережі (Facebook, Twitter)
У Facebook зареєстровано вже більше 600 млн. користувачів, але чи багато це коштує? Деякі оцінюють ринкову вартість компанії в $35 млрд., проте акції цієї соціальної мережі передаються між кількома інсайдерами і не виступають на загальному ринку. У Twitter практично немає доходів, проте вартість компанії досягає $1,5 млрд. Чи є сенс інвестувати свої кошти у ці компанії? У світі технологій спочатку намагаються з'ясувати, у скільки ці компанії можуть оцінюватися в майбутньому, а потім вже розраховують прийнятну сьогоднішню вартість.
7. Акції ринків, що формуються
Акції ринків країн, що формуються, виросли на 146% за останні два роки. У таких країнах, як Індонезія, Австралія, Росія і Бразилія, спостерігається потужне зростання, незважаючи на відсутність зростання у світовій економіці. Велика частина їхнього прибутку спирається на вартість сировинних товарів (див. № 4), що також є ознакою "бульбашки".
8. Малі технологічні компанії
Технологічний бум стався всього десять років тому, однак великі і багаті технологічні компанії поглинають малі фірми, не звертаючи уваги на їхню вартість. Так, наприклад, Hewlett-Packard (HPQ) вступив в торгову війну з Dell (DELL) за технології 3Par; справа закінчилася тим, що HP заплатила за технологію 3Par $2,4 млрд., що у 325 разів перевищує дохід компанії без урахування відсотків, податків і амортизації.
9. Долар США
У 2010-му році долар впав на 10% відносно євро. Доларова "бульбашка" лопне, коли іноземці припинять купувати американські активи (акції та облігації). У той же час Китай може утримувати свої доларові облігації вічно. Китай стверджує, що пенсійні фонди Японії і страхові компанії Європи почнуть зливати долари, коли у США почнеться інфляція.
10. Американський державний борг
Борг Америки продовжує зростати швидкими темпами. Американський уряд ніколи не зможе виплатити $13,7 трлн. поточного боргу (головним чином, іноземцям), і, в кінцевому рахунку, іноземці припинять купувати облігації (див. №9) США. Бульбашка лопне, коли в уряду почнуться проблеми з продажем боргу — яке переживають Ірландія та Греція. Замість того щоб позичити гроші, уряд почне їх друкувати, що, власне, і відбувається зараз. За два роки баланс ФРС підвищився з $800 млрд. до $2,2 трлн., А Центробанк США оголосив, що надрукує ще $600 млрд. "Ліки перетворюються на отруту", — стверджують експерти.
За матеріалами "10 Market Bubbles That Could Soon Burst", DailyFinance
|