Цінове питання
Коли бренди стверджують, що піклуються про людей, їхні повсякденні потреби чи суспільні проблеми — нерідко більшість споживачів вважають це порожніми словами. Скажімо, лише 5% людей у Великобританії і США вірять у те, що великі підприємства є прозорими і чесними. Тому зараз споживачі все більше наполягають на тому, щоб бренди вкладали гроші в турботу про них. У тому числі — під час ціноутворення.
Формування ціни сьогодні все частіше відбувається не так, як раніше. Компанії пропонують гнучкі, нестандартні знижки, які допомагають полегшити життя клієнта, спростити його. Чому така тенденція з'явилась саме зараз?
По-перше, через перенасиченість людей інформаційними повідомленнями. Зараз споживачі здебільшого ігнорують «білий шум», що створюють численні бренди, розповідаючи про те, наскільки вони піклуються про суспільство і планету. Ініціативи, програми, «довгострокові цілі» і туманні обіцянки компаній все ще породжують у людей глибокий скепсис. Згідно з опитуванням європейських та американських споживачів, лише 5% і 9% брендів у Європі та США відповідно внесли помітні зміни в людські життя. В опитуванні на глобальному рівні ця цифра сягає лише 20%.
Проте споживачі все ж прагнуть побачити справжню турботу з боку бренда і зрозуміти його мету. А ціна може відобразити це найяскравіше.
По-друге, онлайн-світ призвичаїв споживачів до очікування гнучкості цінової політики. Безліч існуючих стартапів готові і здатні таку політику провадити. В онлайн ціноутворення ультрагнучке, динамічне, персоналізоване і прозоре.
Як же може виглядати таке ціноутворення?
1. «Знеболювальне» ціноутворення — знижки, які дозволяють споживачам позбавитись певних локальних, невеликих проблем.
Наприклад, у травні 2014 року бразильський пивний бренд Brahma розпочав кампанію, яка була націлена на вирішення наступної проблеми: співпадіння святкування Дня святого Валентина (у Бразилії його відзначають 12 червня) та відкриття Чемпіонату світу FIFA 2014 року. Brahma заохочував бразильців святкувати День святого Валентина напередодні — 11 червня. В рамках кампанії, яка дістала назву #Movimento11, бренд заручився підтримкою місцевих підприємців, які надавали знижки тим, хто відзначав романтичне свято 11 червня.
У березні 2013 року австралійський курорт Нуса надавав мешканцям місцевих готелів так звані «бонуси дощової погоди». Вони передбачали 20% знижку на проживання в готелі в разі, якщо за час перебування клієнта випаде більше 5 мм опадів. Такий крок був потрібен для того, щоб привабити туристів після невдалого сезону, що відзначився чотирма циклонами, сильними дощами та повенями.
А аргентинський бренд побутової електроніки BGH запустив літню кампанію «Мій дім як піч» і пропонував знижки на системи кондиціонування повітря для людей, які живуть у спекотних квартирах. За допомогою сайту компанії споживачі могли відстежити рівень сонячного опромінення у своїх квартирах, і найбільш сонячним апартаментам надавали найвищу знижку. Кампанія тривала з грудня 2013 до березня 2014 року, і за цей період бренд заробив $14 млн. на продажу кондиціонерів.
2. «Співчутливе» ціноутворення — це знижки, які допомагають споживачам пережити складні для них часи.
Скажімо, британський супермаркет Community Shop, відкритий у грудні 2013 року, продає товари зі знижкою для сімей, які отримують матеріальну допомогу від держави. Проект підтримують такі бренди, як Marks&Spencer, Tesco, Asda і Tetley і т.д., які поповнюють склад магазину товарами, що є надлишковими чи не відповідають стандартам.
У квітні 2014 року онлайн-платформа Pressfolios оголосила про те, що їхній сервіс буде безкоштовним для журналістів, постраждалих від звільнення з найбільшої газети Нью-Джерсі Star-Ledger. Pressfolios надає своїм користувачам можливість створити онлайн-порфоліо. Безробітні журналісти отримали акаунт Pressfolios Pro на безоплатній основі протягом трьох місяців.
Інший приклад «співчутливого» ціноутворення продемонструвала канадська мережа магазинів Lowe's. Після зимового шторму, який знищив більшу частину дерев'яних навісів в приватних будинках Торонто, Lowe's за один день безкоштовно роздала 1 тисячу червоних кленів своїм клієнтам. Кожне таке дерево зазвичай коштує 30 канадських доларів.
В Індії у вересні 2013 року відомий сервіс Groupon запровадив промоакцію у відповідь на зростання цін на цибулю. Завдяки сайту компанії люди могли придбати 1 кг цибулі за 9 індійських рупій ($0,15), що становило приблизно одну восьму частину від вартості цибулі на ринку.
3. Ціноутворення «заради високої мети» — це тренд, який передбачає надання знижок для демонстрації спільних цінностей компанії та клієнтів.
Наприклад, щоб стимулювати автолюбителів залишити свої автомобілі вдома і не забруднювати атмосферу, весь громадський транспорт Парижу возив людей безкоштовно протягом одних вихідних у березні 2014 року.
А бразильський мобільний додаток Easy Taxi у лютому 2014 року розпочав промоакцію на Філіппінах: знижку на бронювання автомобілів для жінок, які подорожують самі.
Декілька місяців тому світ побачив додаток Hotspot Shield від американської компанії AnchorFree. Він дозволяє користувачам у Венесуелі обходити інтернет-блокування певний сайтів, запроваджене урядом. Цей крок мав продемонструвати відповідь суспільства на збільшення цензури державою в інтернеті.
Існує декілька можливостей використати даний тренд з користю для себе. Компанія може прив'язати надання знижок до якоїсь значущої події, наприклад, спортивної, чи до національного свята. Скажімо, можна запропонувати знижку для фанатів, чия команда вилетить з чемпіонату світу з футболу.
Надання знижок можна персоналізувати, придумуючи окрему пропозицію для кожного типу проблем клієнтів.
А ще бізнесу не варто забувати про те, що дану тенденцію можна використати і всередині компанії. Скажімо, у березні 2014 року японська фірма Panasonic заявила, що платитиме робітникам в Китаї більше, ніж в інших країнах, аби компенсувати їм несприятливі умови праці в середовищі з високим рівнем забрудненості атмосфери.
І, нарешті, ще один спосіб креативно визначити ціну — це придумати власні правила гри. Наприклад, кафе La Petite Syrah у Франції винагороджує клієнтів, якщо ті під час замовлення говорять «будь ласка». Будь-який бізнес може винайти свій спосіб надати споживачам знижку, яка допомагатиме їм ставати краще, — і одночасно підвищить лояльність до вашого бренду.
За матеріалами trendwatching.com.
|