Чи можливо розвинути харизму?
Прийнято вважати, що харизма — це природний дар. Втім, на переконання Олівії Фокс Кабейн (Olivia Fox Cabane), автора книги «The Charisma Myth» («Міф про харизму»), її може розвинути у собі кожна людина. В інтерв’ю для порталу Business Insider Кабейн розповіла про механізм дії харизми, а також про те, як, на її думку, ми можемо зміцнити свій вплив на оточуючих.
Олівія Фокс Кабейн
(Olivia Fox Cabane)
|
З чого, власне, складається харизма?
Колись мене захопили висновки нейробіологічних досліджень, які проводилися у Принстонському університеті — вивчалося те, яким чином наш мозок реагує на зустріч із незнайомою людиною. Як виявилося, у першу чергу, в ньому відбувається оцінювання теплоти та сили. Тобто ми інтуїтивно зважуємо — чи є ця особа нашим потенційним другом або ворогом (теплота), а також — чи в змозі вона реалізувати свої наміри (сила). Щоб дати відповідь на перше запитання, ми намагаємося прикинути, якою мірою подобаємося людині. Натомість відповідь на друге запитання — в оцінюванні її можливостей щодо реалізації намірів. І коли ми зустрічаємося із харизматичною особистістю, в нас таке враження, що ця людина готова гору для нас перевернути.
Теплота й сила — це «речовина», з якої зроблена харизма; натомість її фундаментом є «присутність». Коли люди описують свій досвід практичного пізнання харизми (скажімо, це може бути зустріч із Далай-Ламою) вони говорять про потужне і незвичне відчуття присутності такої особистості, яка мовби перебувала поруч із ними. Варто підкреслити, що сила харизматичної людини — це не сила, якій підкоряєшся. Це наше сприйняття її спроможності впливати на оточуючий світ.
Яка омана стосовно харизми є найпоширенішою?
Найглибше вкоріненим міфом є те, що, як вважається — в одних людей харизма є, а в інших її немає. Ще однією оманою є переконання стосовно того, що, якщо людина наділена харизмою від природи, то це її перманентна якість. Хоча, насправді, харизма — це щось плинне. Ось вона є — а через мить її вже нема. Також харизма — це якість, котру можна у собі розвинути.
Стів Джобс увійшов в історію як один із найхаризматичніших керівників сучасності. Проте сьогодні мало хто пам’ятає, яку незграбність він демонстрував під час своїх перших публічних виступів. Але Джобс крок за кроком терпляче розвивав харизму — і з кожним роком його презентації ставали все досконалішими.
Чесно кажучи, я заглибилася у тему харизми, бо була закінченим інтровертом — у сфері взаємодії із людьми ніяк не могла дати собі раду.
Якщо взяти манеру спілкування людини, як це впливає на її харизму?
Загалом, мова руху тіла — найважливіша. Хоча це може здатися дивним, але головне — не те, що ми говоримо, а як ми це робимо. Мова руху тіла занадто багата та різноманітна, аби її можна було контролювати. Скажімо, мій найулюбленіший прийом: посеред бесіди перериваюся й запитаю у співрозмовника — скажімо, чи він свідомий того, що в певний момент в нього затремтіли вії. Чи зауважив, якою є позиція стоп, носків ніг? Якщо ж людина намагається фокусуватися на одному русі, то втрачає контроль за іншими.
Щохвилини сотні тисяч сигналів мови руху тіла транслюють оточуючим, що ми насправді відчуваємо та думаємо. Навіть, якщо вам й вдається добре контролювати вираз обличчя, то раніше чи пізніше на ньому з’явиться так званий мікровираз — мимовільний мімічний вираз, що відобразить ваші справжні почуття. Він триватиме десь від 1/25 до 1/5 секунди; саме ,такий час потрібен людям, щоб прочитати вираз обличчя один одного.. Отже, намагатися контролювати інформацію, що транслює ваше обличчя, — не тільки неможливо; у підсумку, це дасть лише зворотній результат. Бо мимовільний вираз обличчя суперечитиме тому, котрий ми намагаємося витримувати. Тому кінцевою інформацією, яку сприймуть оточуючі буде — щось тут не так. А це зруйнує і довіру, і харизму.
Чи можливо якось вдосконалити мову руху тіла?
Ми для цього використовуємо техніки із спортивної психології. Аналогічно, як спортсмени налаштовуються на потрапляння у «потік, ви настроюєтесь на ментальний стан, котрий якомога краще відповідає мові руху тіла, яка є найдоречнішою у певній ситуації. Тобто умонастрій стане транслятором потрібних рухів, міміки та жестів. Адже, врешті-решт, рух тіла — відображення того, що в людини на думці.
Чи є якийсь простий спосіб швидко підвищити рівень харизми?
Для цього я використовую «присутність». Бо саме цей вимір харизми дає вам змогу миттєво підвищити рівень її прояву. Тож, якщо хочете стати харизматичнішим, сфокусуйтесь на носках ніг. Це не жарт. Спробуйте, сконцентруватися на фізичному відчутті у пальцях нижніх кінцівок. Тоді мозок мовби «схопить» водночас усе ваше тіло — від голови до п’ят, розширивши таким чином сферу вашої фізичної присутності.
Які ще книги про харизму Ви б порадили?
Є декілька дуже цікавих праць. Я завжди раджу прочитати книгу Роберта Чалдіні (Robert Cialdini) «Психологія впливу».
За матеріалами "The Biggest Myth About Charisma Is That It's Innate", Business Insider.
|