Ерік Петерсон (A.T. Kearney) про основні глобальні тренди
Що слід врахувати керівникам, аби гідно відреагувати на виклики, які ставить перед ними сучасний світ? Ось що про це розповів Ерік Петерсон (Erik Peterson), партнер та керуючий директор ради з глобальної бізнес-політики, що функціонує при компанії A.T. Kearney, відповідаючи на запитання Society for Human Resource Management (SHRM).
З якими найважливішими довгостроковими трендами стикаються бізнес-лідери?
Практично всі найбільш значущі тренди стосуються чотирьох основних «підривних» сил. Перше — це глибинні зміни, що відбуваються в глобальній економіці. Кілька ознак вказують на те, що після чверті століття глобалізації розпочинається «постглобальний» період, який характеризується високими рівнями протекціонізму та меркантилізму. Саме це не дає керівникам корпорацій спокійно спати вночі. Адже вони мусять знаходити відповіді на архіскладні питання, зважуючи: чи потрібно реорганізувати ланцюги постачань, вибудовані в час стрімкої глобалізації? Як кастомізувати операційну діяльність на кожній вузловій ділянці ланцюга так, аби відповідати місцевим вимогам (ми називаємо це «мультілокальними стратегіями»)? Які технологічні прориви можуть змінити правила гри в їхніх секторах? Які «вибухоподібні» непередбачені події (зокрема, політика урядів та регуляторні ініціативи) можуть вплинути на операційну діяльність? У міру того як темпи розвитку світової економіки сповільнюватимуться (а згідно наших прогнозів буде саме так), прийняття рішень такого типу дедалі ускладнюватиметься.
По-друге, керівники безупинно думають над тим, як технологічний розвиток впливатиме на їхній бізнес та які трансформації потрібно здійснити в масштабі цілої компанії, щоб зберегти актуальність своїх ключових компетенцій і конкурентоспроможність. Завдання не з простих, особливо перед лицем неймовірних наукових відкриттів та інновацій, котрі потенційно можуть змінити все. Тож у багатьох випадках йдеться про трансформацію «від А до Я», яка спричинить значні зсуви практично на кожній ділянці бізнесу. А, крім цього, потрібно врахувати ще фактор наджорсткої міжнародної конкуренції за домінування в технологічній сфері та зрозуміти, де саме їхні компанії можуть вписатися в це середовище.
По-трете, глобальні корпорації непокоять деякі геополітичні тренди. Другий рік поспіль наше опитування СЕО глобальних компаній показує, що керівники розцінюють геополітичну нестабільність у багатьох регіонах світу як головний ризик. Також мають місце побоювання стосовно того, що руйнується сам фундамент світової торгівлі.
І, нарешті, все більше компаній серйозно замислюються над тривалими трендами, які проявляються у фізичному середовищі та стосуються широкого діапазону проблем. Серед іншого — це кліматичні зміни; вирубка лісів та, як наслідок, знищення лісової екосистеми; обмеженість запасів прісної води та втрата біорізноманіття.
Які основні виклики повстають перед працедавцями?
Головне — це те, що компанії стикаються з дуже серйозною проблемою (яка, до того ж, поглиблюється). Йдеться про залучення та утримування хороших працівників. Для молодих компаній це означає потребу створення робочого середовища, яке дасть їм конкурентну перевагу. Симпозіум із глобальної мобільності та імміграції, який SHRM проводитиме на початку листопада, допоможе зрозуміти, чи змінюють фірми свою політику щодо мобільності працівників.
Також, перебуваючи під все сильнішим тиском, компанії змушені займатися соціальними проблемами. Зараз ми знаходимося в процесі глибокого (і вкрай бажаного) переосмислення природи бізнесу. Сутність цього полягає у відповіді на питання: чи мусить бізнес виходити за межі своєї традиційної царини і, крім фокусування на своїй споконвічній цілі, якою є збільшення прибутків для акціонерів, займатися чимось ще?
Наступне: так чи інакше, але міцність позицій кожного працедавця залежатимете від того, як (та наскільки швидко) впроваджуватимуться нові технології. В одних випадках цифрова трансформація може бути чинником багатократного збільшення прибутків акціонерів; в інших (як постійно підкреслюється в дискусіях, що ведуться навколо штучного інтелекту та вимушених звільненнях працівників у зв'язку із зникненням багатьох фахів) — спричинить величезну проблему як для працедавців, так і для співробітників.
Ще один момент. Зміна демографічної ситуації має стати предметом першорядної уваги керівників. Зараз у компаніях працюють представники кількох поколінь, які мають дуже різні робочі стилі та очікування. Ще один наслідок демографічних зсувів — кардинальна зміна переваг споживачів та моделей споживання.
Крім усього, працедавці мусять сконцентрувати зусилля на забезпечені стабільності робочого середовища. Зміни, що безупинно відбуваються на рівнях демографії, макроекономіки, соціальних інституцій, технології, є настільки глибокими, що ми бачимо зсуви у способі нашого життя; в тому, як люди споживають, працюють та взаємодіють одне з одним. Також може змінитися баланс сил між державою і приватним сектором.
У чому полягає суть «четвертої промислової революції»?
Перша промислова революція відбулася в кінці ХVIII століття; її рушієм стала поява простого механічного обладнання. Друга революція припала на початок ХХ сторіччя, коли з'явився конвеєр та здійснився перехід до масового виробництва. В 1970-тих, як багато з нас пам'ятають, електронна індустрія дала поштовх третій революції. Зараз ми наближаємося до того, що Клаус Шваб (Klaus Schwab), засновник та голова Світового економічного форуму, назвав «четвертою промисловою революцією». Її ознаками є повсюдне з'єднання пристроїв та стрімке поширення штучного інтелекту й інших технологій, що спричиняють експоненціальні зміни (зокрема, це інтернет речей, вдосконалена робототехніка, трьохмірний друк та доповнена реальність).
Зараз ці технології перебувають у стартовому режимі, а далі їхній одночасний «наступ» впливатиме на всі аспекти життя та діяльності людей. При цьому варто врахувати два моменти. По-перше, технологічний прогрес може змінити саму природу того, як ми виробляємо, споживаємо, вчимося, розважаємося та спілкуємося між собою. По-друге, зараз розгортається масштабне глобальне змагання між різним економіками світу, переможцями в якому стануть ті, хто зможуть гідно відреагувати на виклики четверної промислової революції.
За матеріалами "Emerging Global Trends: A Q&A with Erik R. Peterson", SHRM.
|