ІНСАЙТИ | Постановка цілей 2 травня 2024 р.

10 способів інноваційного цілепокладання для досягнення більшого зростання

У більшості організацій цілі панують над усім. Від річних оглядів до квартальних звітів ми постійно ставимо цілі, переслідуємо їх та очікуємо на їх досягнення. Але під покровом прогресу ховається настирливе питання: чи максимізуємо ми силу і потенціал постановки цілей, або ж просто крутимо хом’яче колесо повторень і посередності? Таким питанням задається досвідчений керівник і підприємець Девід Хенкін (David Henkin).

Перш ніж ми перейдемо до переосмислення цілей, давайте визнаємо їхні беззаперечні переваги. Цілі задають напрямок, фокусують енергію та вимірюють прогрес. Вони є дороговказом до особистого та професійного зростання, мостом між прагненнями та реальністю. Проте, дуже часто ці передбачувані мотиватори перетворюються на кайдани, затягнуті жорсткістю, страхом невдачі та паралізуючою хваткою постійно присутньої системи SMART (Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-Bound).

Постановка цілей призводить до підвищення результативності. Однак необхідно ставити під сумнів традиційні підходи та досліджувати інноваційні методи постановки цілей, які можуть відкрити нові виміри успіху.

10 способів інноваційного цілепокладання для досягнення більшого зростання

Переваги традиційного цілепокладання

  • Чіткість і сфокусованість. Встановлення конкретних, вимірюваних, досяжних, актуальних і обмежених у часі цілей (SMART) забезпечує дорожню карту для окремих осіб і команд. Це підвищує ясність, чітко визначаючи напрямок, в якому рухається організація, сприяючи колективному фокусу, який, як ми сподіваємося, узгоджується з загальною місією.

  • Мотивація та залучення. Цілі слугують потужними мотиваторами, надихаючи окремих осіб і команди спрямовувати свою енергію та зусилля на досягнення спільної мети. Відчуття успіху, яке виникає при досягненні поставлених цілей, сприяє залученості та формує позитивну робочу культуру.

  • Вимірювання ефективності. Постановка цілей дозволяє організаціям ефективно вимірювати та оцінювати результати діяльності. Це полегшує визначення ключових показників ефективності (KPI) і забезпечує структуровану основу для відстеження прогресу, що дає змогу вчасно вносити корективи та оптимізацію.

Проблеми з цілепокладанням

  • Ригідність і відсутність адаптивності. Традиційні методології постановки цілей часто виявляються недостатньо ефективними в умовах швидких змін. На динамічних ринках жорсткі цілі можуть застаріти ще до того, як їх буде досягнуто, що призводить до розчарування та роз’єднання команд.

  • Схильність до ризику. Страх невдачі може гальмувати інновації. Коли цілі надмірно зосереджені на неприйнятті ризику та короткострокових вигодах, організації можуть втратити цінні можливості, які могли б привести їх до довгострокового успіху.

  • Обмежений простір для творчості. Встановлення надто конкретних цілей може стримувати креативність. У середовищі, де інновації є критично важливими, надмірна зосередженість на заздалегідь визначених цілях може перешкоджати дослідженню нестандартних ідей і новітніх підходів.

Тож, як нам уникнути парадоксу цілей? Як використати силу амбіцій, не піддаючись при цьому рутині?

Як інноваційно підійти до постановки цілей

Ось як ми можемо інноваційно підходити до цілепокладання у XXI столітті.

1. Відкиньте «пряник», прийміть сенс

Забудьте про привабливе «що» (просування по службі, підвищення, частка ринку), як про пряник... або, що ще гірше, батіг, якщо мета не досягнута. Замість цього зосередьтеся на «чому». Що вами керує? Що підживлює вашу пристрасть? Пов’яжіть свої цілі зі своїм призначенням, цінностями та найпотаємнішими бажаннями. Коли «чому» горить яскраво, «що» стає менш рутинною роботою і більш захоплюючою частиною вашого особистого наративу.

2. Думайте про «політ на Місяць, націлюйтесь на Марс»

Не цурайтеся сміливих цілей. Мрійте про велике, до смішного велике. Спрямуйте свій погляд на місячний горизонт, навіть якщо по дорозі ви приземлитесь на мерехтливу зірку. Йдеться не про сліпий оптимізм, а про те, щоб розтягнути свою уяву і розширити межі можливого. І пам’ятайте, навіть у місячних польотів є етапи. Розбийте свій космічний квест на досяжні мікроперемоги, кожен крок розпалюючи вогонь ваших амбіцій.

3. Вивільніть мислення зростання

Відкиньте жорсткі рамки SMART і прийміть плинність мислення зростання. Сприймайте невдачі не як перешкоду, а як обхідний шлях, шанс навчитися, адаптуватися та повторювати. Відзначайте експерименти, заохочуйте допитливість і розвивайте культуру безперервного навчання. Коли цілі стають сходинками, а не фінішними лініями, сходження стає більш захоплюючим, ніж сама вершина.

4. Зробіть це командним видом спорту

и, люди, є соціальними створіннями. Енергія племені, яке вас підтримує, може бути різницею між бігом і спринтом. Діліться своїми цілями, заохочуйте інших і святкуйте колективні перемоги. Створіть мережу підзвітних партнерів, наставників і співучасників, кожен з яких сприятиме досягненню ваших спільних прагнень.

5. Прийміть безлад і несподіванки

Життя рідко буває лінійним спринтерським забігом. Прийміть обхідні шляхи, перешкоди, несподівані повороти. Це не поразки, а можливості для адаптації, навчання та інновацій. Будьте спритними, гнучкими і дозволяйте своїм цілям розвиватися разом із вами. Часом найбільш захоплююча перспектива відкривається після незапланованого обходу.

6. Вимірюйте пульсації, а не лише хвилі

Безумовно, метрики мають своє місце, але не зациклюйтеся на дрібницях. Зосередьтеся на більш широкому впливі ваших цілей. Чи розширюєте ви межі свого впливу, своєї ролі, своєї сфери? Чи надихаєте ви інших? Чи залишаєте ви світ кращим? Коли ви вимірюєте хвильовий ефект ваших прагнень, цифри говорять не стільки про особисту вигоду, скільки про колективний прогрес.

7. Дозвольте цікавості бути вашим компасом

Відкиньте жорсткість заздалегідь визначених цілей і візьміть на озброєння силу допитливості. Ставте питання, досліджуйте незвідані території, слідкуйте за нитками інтриги. Іноді найвпливовіші цілі виявляються на шляху, а не в процесі ретельно спланованої заздалегідь подорожі. Нехай вашою подорожжю також керує дух відкриттів. Дозвольте і спостерігайте, як ваші цілі перетворюються на щось навіть більш величне, ніж ви могли собі уявити.

8. Святкуйте процес, а не лише кінцевий результат

Менталітет фінішної лінії обмежує. Він позбавляє нас радості від подорожі, трепету від прогресу і задоволення від важко заробленого кроку вперед. Відзначайте етапи, поступові перемоги, моменти навчання і зростання. Коли ви насолоджуєтеся процесом, метою стає не стільки досягнення, скільки багатство досвіду.

9. Швидко помиляйтеся, швидше вчіться

Страх невдачі — це криптоніт інновацій. Прийміть його, вчіться на ньому і швидко змінюйтеся. Найшвидший спосіб досягти поставлених цілей часто лежить через серію славних «невдач». Сприймайте кожну помилку як урок, як точку відліку у вашому грандіозному експерименті. Єдина справжня поразка — це здатись; тож обтрусіться від пилу, вчіться і продовжуйте рухатись далі.

10. Розпалюйте радість, запалюйте інновації

Незважаючи на безліч підходів, більшість цілей звучать не більш захоплююче, ніж заповнення податкової декларації. Додайте трохи творчості та індивідуальності!

Просто зробіть це

Здатність ставити і досягати значущих цілей залишатиметься наріжним каменем успіху, що робить інновації в цій сфері не просто вибором, але й стратегічним імперативом. Інновації в цілепокладанні — це не просто теоретична вправа, це практична необхідність для організацій будь-якого розміру. Перетворивши процес постановки цілей на адаптивний і спільний процес зростання, компанії можуть досягти більшого, долаючи виклики завдяки стійкості, адаптивності та креативності.

За матеріалами Forbes.

Ілюстрація: stock.adobe.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Вміти все. Чому універсальність перемагає спеціалізаціюВміти все. Чому універсальність перемагає спеціалізацію
Кмітливіші, швидші, кращі. Секрети продуктивності в житті та бізнесіКмітливіші, швидші, кращі. Секрети продуктивності в житті та бізнесі
Рішення. Практичні поради від 23 людей, які змінили світРішення. Практичні поради від 23 людей, які змінили світ

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)