Тренуйте своє мислення, змінюйте свій розум
Train Your Mind, Change Your Brain
Коли ми намагаємося визначити, чи матиме цінність наша робота, сфера, у якій ми працюємо, та здобуті навички на мінливому ринку, страх перед майбутнім стає дедалі сильнішим. Та не варто ховати голову в пісок. Натомість, нам слід змінити своє мислення таким чином, щоб у майбутньому воно працювало з максимальною віддачею.
Щоб допомогти нам справитися з цим завданням, відомий психолог Гарвардського університету Говард Гарднер (Howard Gardner), який ще 24 роки тому явив світові свою концепцію множинних інтелектів, сьогодні написав книгу "П'ять способів мислення майбутнього". У книзі знаходимо детальний опис багатогранного розуму, який, на його думку, за декілька десятиліть стане найбільшою людською цінністю.
Яким чином ми можемо розвинути у собі такі здібності? Можливо, відповідь на це запитання приховується у здатності мозку визначати самого себе. Принаймні, про це пише Шерон Беглі (Sharon Begley), колишня ведуча колонки у Wall Street Journal та журналіст Newsweek у своїй новій книзі "Тренуйте своє мислення, змінюйте свій розум" (Train Your Mind, Change Your Brain). І хоча Шерон не дає прямих порад, яким чином розвинути у собі мислення майбутнього, все ж вона переконливо доводить, чому такий розвиток можливий. А щоб надати своїм відкриттям практичного прозріння, вона відправляє читачів до практик Далай-Лами.
У свою чергу, книга Гарднера — це повторення його теорії множинних інтелектів у XXI столітті. Автор стверджує, що традиційний IQ-тест бере до уваги лише вузький набір мисленнєвих характеристик, втрачаючи з поля зору широченні потенційні можливості мозку. Він підтверджує свою оригінальну теорію науковими знаннями про мозок, історію, антропологію та моральність і відкриває декілька оригінальних типів мислення, необхідних для виживання в автоматизованому майбутньому. Ось назви п'яти категорій Гарднера: дисципліноване мислення, синтезуюче мислення, креативні мислення, поважне мислення та етичне мислення.
Звісно, як і у будь-якій іншій теорії, марно шукати чистий тип мислення і будь-яка свідомість існує радше на перетині типів. Дисципліноване мислення володіння сферами математики та історії, а також юридичною сферою, медициною або навіть інжинірингом. Синтезуюче мислення полягає у виборі інформації з різних джерел та подальшому її сполученні. Креативне мислення виходить за рамки конвенційного знання та ставить під сумнів наявні принципи задля пропозиції нових підходів та рішень. Проте креативність може виникнути тільки у людей, які вже освоїли хоча б основи математичного та синтезуючого мислення.
Два інші типи мислення Гарднера базуються на твердженні, що кожна людина повинна прагнути зробити цей світ кращим. Поважне мислення (чи, радше, мислення, яке базується на повазі) має на меті конструктивно відповісти на різницю між індивідами та групами, а етичне мислення шукає способи досягнути блага як на роботі, так і в особистому житті.
Обидві книги (Гарднера та Беглі) опираються на прагнення реорганізувати людське мислення. Як говорив колись Уїнстон Черчилль: "Імперії майбутнього будуть імперіями розуму".
Ярослав Федорак, за матеріалами BusinessWeek.
|