Чого хочуть технології
What Technology Wants
Кевін Келлі (Kevin Kelly), співзасновник та колишній керівник журналу Wired, написав найкращу технологічну книгу минулого року "Чого хочуть технології" (What Technology Wants), в якій він спостерігає за спільною еволюцією людей та технологій. Як бактерії у нашому організмі, які беруть участь у розкладанні їжі після того, як ми її спожили, технології також є "життєвою силою" (life force). Книга Кевіна переповнена біологічними метафорами та аналогіями. Здається, сам автор ставиться до технологій як до живих організмів.
Втім, за теорією Келлі технології базуються в першу чергу на екологічному, а не на біологічному підгрунті. Він стверджує, що з точки зору економіки та інтелекту було б неправильно оцінювати технології поза їх природнім місцем існування.
Людям не залишається нічого іншого, як співеволюціонувати разом з продуктами, які вони створили, переконаний автор. Сама по собі техніка — це продовження еволюції, яка тривала протягом чотирьох мільярдів років. І саме техніка зараз знаходить нові форми і сутності, такі як радіохвилі чи лазерні промені, які не могли б виникнути шляхом природньої еволюції. При цьому технологічна еволюція постійно знаходить нові способи розвиватися більш широко та швидко. Як наслідок — ми бачимо все нові та нові пристрої, гаджети та технологічні винаходи.
Технології за Келлі стають розумнішими. Вони постійно знаходять нові способи зростати та здійснювати власний вибір, який не завжди узгоджується з вибором людей, а іноді навіть протирічить йому. Можна не сумніватися, що в майбутньому смартфони рекомендуватимуть нам які фотографії робити і кому телефонувати. Технології зможуть радити людині як жити.
Висновок зі всього, сказаного вище, простий — все, що люди знають про інтелект, інновації та вибір, повинно еволюціонувати разом з еволюцією технологій. Книга "Чого хочуть технології" — прекрасна ілюстрація того, як люди та технології еволюціонують разом!
Ярослав Федорак, за матеріалами strategy+business.
|