Чого не купиш за гроші: Моральні обмеження ринків
What Money Can't Buy: The Moral Limits of Markets
Майкл Сандел (Michael Sandel), професор державного управління у Гарварді, переконаний, що ринкові підходи до управління державою могли б виявитися набагато більш ефективними, але вони несуть у собі складну етичну дилему. У своїй книзі "Чого не купиш за гроші: Моральні обмеження ринків" (What Money Can't Buy: The Moral Limits of Markets) він прямо стверджує, що ринкові підходи пропонують найбільш оптимальний і чесний спосіб перерозподілу ресурсів.
Сандел переконаний, що ми живемо в еру "ринкового тріумфу", коли все можна купити за гроші, включаючи право на імміграцію, вступ до елітних навчальних закладів та хороше здоров'я. Якщо ця тенденція збережеться, через деякий час практично кожен аспект нашого життя буде комерціалізований. Навіть ті сфери, які раніше належали сім'ям, спільнотам, церквам та громадським організаціям потраплять під владу грошей.
Втім, на думку професора, встановлення ринкового цінника на хороші речі може зіпсувати їх. Тенденція до тотальної комерціалізації не лише спонукає до бездумного прийняття ризиків, але й знищує те, що ми звикли називати "капіталом спільноти" — тобто той нематеріальний ресурс, який пов'язує людей між собою у демократичному суспільстві.
Сандел вправно використовує прості щоденні приклади для пояснення складних філософських аспектів та ілюстрації руйнівної природи ринкових тенденцій. Один із таких прикладів — дитсадок, який вводить штрафи для батьків, які забирають своїх дітей пізніше домовленого строку. Як наслідок, кількість запізнень не скорочується, а навпаки, зростає.
Ці приклади дозволяють продемонструвати, наскільки важливу роль у сучасному суспільстві відіграють соціальні норми, і наскільки легко вони будуть зруйновані, якщо основною цінністю та одиницею виміру стануть гроші.
Якщо все можна купити, то наступним кроком стане природній розподіл на тих, хто може дозволити собі доступ до базових предметів споживання і тих, хто не може собі цього дозволити. Професор пояснює як таке розмежування вплине на розподіл цих людей у реальному житті.
Книгу Майкла Сендела варто прочитати кожному, хто все ще плекає думку, що ринкові підходи здатні не менш ефективно працювати на державному рівні.
Ярослав Федорак, за матеріалами strategy+business.
|